28.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Kona – İnceleme

Kona – İnceleme

 

Kona adlı oyun aslında The Long Dark’ın ardından çıkan, kenarda köşede durmuş ve sonrasında çok haberimiz olmayan nadir yapımlardan.

Nadir olmasının sebebi ise yapımcının bağımsız Parabole ve Ravenscourt ortaklığı olması. The Long Dark ile benzeyen yönleri olsa da aslında farklı bir oyun.

The Long Dark oyununda hikâye oluşlarla devam edip neredeyse 4-5 sene içerisinde indirilebilir içerik olarak yedirilen bir oyundu.

Fakat incelediğim bu oyun ise çok farklı. Hem kendisi yalnız başına seyahat eden bir karakteri canlandırıyoruz. Bu hikâye de Kanada’da geçiyor.

Grafikler

Kona - Grafikler
Kona – Grafikler

Grafik dediğimizde bir oyunun sadece örtüsü olarak algılarız. Fakat bazı düz kalıplar vardır ki bunlara asset denilen ufak ekipmanlardan oluşur.

İşte bu oyunda bu kalıplardan (assetlerden) yararlanılarak yapılmış. Anlayacağınız özel bir modelleme motorunu kendileri oluşturmamışlar.

Tam ekran olarak oynadığınızda bir sorun yaşadınız mı bilmem ama ben pencerede 2K olarak oynadığım sıkıntı yaşamasam da hafif ağır olduğunu söylemem gerek.

Oynanabilirlik

Kona - Oynanabilirlik
Kona – Oynanabilirlik

Standart klavye tuşlarının haricinde pek bir menü geçişi konusunda sıkıntısı yok gözüküyor. Tabi oyundan hemen çıkamıyorsunuz.

Çevre etmenlerle etkileşiminiz dikkate ve odağa dayalı bir şekilde bağlantılı. Oyun The Long Dark’daki gibi gezme ve keşfetme üzerine değil.

Birçok bulmaca konusunda aramanız üzerine kurulu olduğu için en ufak detayı bile atlamamanız gerekiyor.

Atmosfer

Kona - Atmosfer
Kona – Atmosfer

Genel olarak atmosfere baktığınızda akıl sağlığı eklenmiş olan oyuna hayaller üzerinden ilerleme simülasyonu desek yeridir.

Oyunda soğuktan donmanın yanı sıra bulmaca çözme, akıl sağlığını diri tutma ve yaralanmaları giderme şeklinde etmenler var.

Müzikler biraz mistik ve yerel olsa da size oynamanız için ayrı bir gaz vermiyor. Hatta bazen oyuna o kadar dalıyorsunuz ki müziği bile duymuyorsunuz.

Genel

Kona - Genel
Kona – Genel

Bulmacalar, kış mevsimi, olaylar ve çözmeniz gerekenler. Sadece bu şekli ile biraz gizemli bir oyun. Fiyatına göre de gayet cüzi ve alınabilir.

Özellikle de günümüz şartlarına göre müziklerle birlikte cep yakmayan cinsten. Hikayesini kendi etmenlerine göre oluşturan bir oyundan beklenen ne ise o.

Yüksek yapımlardaki gibi bir hava olmasa da gerçekten tatmin edici bir oyun yapmışlar. Tavsiyem çözülmemiş hikayelere meraklı iseniz kütüphanenizde olmasını hak ediyor.

Sonuç

Kona - Sonuç
Kona – Sonuç

Yazımda da belirttiğim gibi çok fazla heyecanlandırmayan ama çözülmemiş bir hikâye dizisini çözmeyi seven bir oyun severseniz, kaçırmayın derim.

İndirim döneminde belki yarısını ödeyebilirsiniz ama şu anki fiyatı da gerçekten kabul edilebilir. Hele ki günümüzde hikayesi olan oyunların azlığını da göz önünde bulundurursanız.

Tavsiyem alıp oynayın, çözülmemiş bulmaca ve hikâyeyi ortaya çıkartın. Sonrasında ise kütüphanenize kaldırın.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

L.A. Noire – İnceleme

GamerAdmin

Welcome To The Game – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil 3 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku