27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Kingdom Come: Deliverance – İnceleme

Kingdom Come: Deliverance – İnceleme

İnceleme
İnceleme

Kingdom Come: Deliverance, Warhorse Studios tarafından geliştirilen, Deep Silver tarafından yayınlanan 14. Yüzyıla ait bir elemanın hikayesi.

2010’ların sonuna kadar 14. Ve 15. Yüzyıl tarihini kapsayan oyunlar popüler olsa da bazı yapımlar gerçekten gözden uzak kaldılar.

Çünkü Elder Scrolls Skyrim ve Witcher gibi yapımlar kendilerine aşık ettiklerinden bu oyunlardan sonra çıkanlar gözden ırak kaldılar.

Kim Bu Eleman?

Kim Bu Eleman?
Kim Bu Eleman?

Bir demircinin oğlu Henry. Genel olarak baktığınızda baş karakterimiz olmasına rağmen kendisi Roma İmparatorluğu’na silah üreten bir demircinin oğlu.

Elemanın baş karakter olmasındaki durum ise ülkenin saldırıya uğraması, sonrasında ise kendi halkını tekrar birleştirme savaşı.

Bir bakıma Müslümanların Hristiyanlar ile (haçlı savaşları) döneminde geçen Hristiyan bir başkarakterin hikayesi.

Peki Neden Gözden Uzak Kaldı Bu Oyun?

Peki Neden Gözden Uzak Kaldı Bu Oyun?
Peki Neden Gözden Uzak Kaldı Bu Oyun?

Tarihi işlemeye başlayan oyunların büyük bütçeli ve iyi yapımların olmasından ötürü bu oyun bir bakıma el tersi ile itildi oyuncular tarafından.

Bir süre popüler gibi algılandı ama sonrasında büyük hayal kırıklığı olarak düşüşe geçti. Son yıllarda verilen Metacritic puanlarına aldanmayın.

Sonuçta ilk çıkışından bu yana 1 milyondan biraz fazla sattı, bu da oyun severlerin ilgisini kazanamadığını göstermekte.

Hikayesi Tam Olarak Neyi Hedefliyor?

Hikayesi Tam Olarak Neyi Hedefliyor?
Hikayesi Tam Olarak Neyi Hedefliyor?

Açıkçası oyunun birkaç sıkıntısı olduğu için bitirmek nasip olmadı daha. Tabi Skyrim gibi bir hikâye mekaniği var.

Tabi bir süre oynamadan sonra oyun kendini kapatıyor. Bu sorun ilk zamanlarda da vardı, hala devam ediyor. Bu yüzden sanırım problemli ve uzak durulası.

Roma İmparatorluğu‘nun Haçlı olarak vereceği savaşta taraftar toplayarak aslında krallığı korumak, baş karakterimiz de buna destekçi olarak var oluyor.

Grafikler

Kingdom Come: Deliverance - Grafikler
Kingdom Come: Deliverance – Grafikler

Yapımda grafikler gerçekten çok etkileyici gözüküyor. Zamanına göre de aslında iyi modellenmiş. Fakat geliştirici bu oyunu “Indie” olarak tanımlamış.

Yani büyük bütçeli olarak yapılmamış ve bu konuda iyi iş çıkartmışlar diyebilirim. Çevre, insan ve mekân modellemeleri gerçekten güzel.

Sistem gereksinimleri yüksek olmasa da devasa boyutu aslında iyi bir çalışmanın göstergesi olmuş. Grafiksel bir sıkıntı yaşamadım oyunda.

Atmosfer

Kingdom Come: Deliverance - Atmosfer
Kingdom Come: Deliverance – Atmosfer

Müzikler zaten başlı başına bir orkestra tarafından seslendirilmiş. Bu da oyuna verilen değeri gösteriyor.

Fakat oyuna ne kadar etki ediyor derseniz belirli yerler haricinde neredeyse hiç. Beklenti o yüzden yüksek olmamalı.

Sinematikler güzel ve etkileyici. Lakin sizi çok fazla gaza getirecek durumlar söz konusu değil. Belki de oyun kendini burada anlatmakta zorluk çektiğindendir.

Oynanabilirlik

Kingdom Come: Deliverance - Oynanabilirlik
Kingdom Come: Deliverance – Oynanabilirlik

Tuşlar ve kombinasyonlar zor değil ama bazen Mount & Blade oyununa benzetiyorum. Kılıç ve kalkan kullanımı mekanik olarak benziyor.

At sürmek gibi bir olay da var. Aslında 14. Yüzyılda hem hayatta kalma hem tarihin etkileri hem de savaş mekanikleri yedirilmiş.

Hele şu baş belası aşırı güvenlikçi bir platform üzerine inşa etmeselerdi daha iyi olurdu. Çünkü oyun kapanması ile ünlü. Sanırım güvenliği fazla tutmuşlar.

Genel

Kingdom Come: Deliverance - Genel
Kingdom Come: Deliverance – Genel

Roma zamanını güzel grafiklerle ve iyi müziklerle servis eden bir oyun. Kahramanımızla da zamanının dönemini iyi yansıtıyor.

Hayatta kalma ile savaş oyunu arasında sıkışmış bir izlenimi var oyunun. Bu da dengeyi aslında bozan etmenlerden.

Dikkat ettiyseniz elimden geldiğince hikâye konusunda detaylı bilgi vermedim. Çünkü oynadığınızda daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

Sonuç

Kingdom Come: Deliverance - Sonuç
Kingdom Come: Deliverance – Sonuç

Sadece tarihi olgularıyla bir hikâyeyi öğrenmek için bir oyun alınır mı bilinmez ama genel hatlarıyla bakarsanız iyi denilecek bir oyun bu.

Çıkışının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hala hatalarının olması da özellikle kanser olan kapanma hatası yüzünden çekimserim tavsiye konusunda.

Yine de tercih sizin, fiyatı şu an Steam üzerinde çok cüzi ama diğer yüksek bütçeli oyunlara nazaran da alınabilecek bütçede.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Euro Truck Simulator 2 – İnceleme

GamerAdmin

Call Of Duty – İnceleme

GamerAdmin

Farmer’s Dynasty – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku