24.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Internet Cafe Simulator – İnceleme

Internet Cafe Simulator – İnceleme
Internet Cafe Simulator – İnceleme

Dünyanın zorlandığı ve zor günler geçirdiği şu zamanlarda bazen insan kafa dinlemek istediği oyunlar arıyor. Internet Cafe Simulator – İnceleme ile yazımıza geçelim. Hele ki çok isteyip de yapamadığı meslek grupları konusunda bir simülasyon oyunu da varsa bu zor zamanlara ilaç gibi gelecektir.

Tabi çok kısa da olsa internet kafe kültürü bu dünyadan geldi ve sonrasında masaüstü bilgisayarların çoğalması ve çeşitliliği ile bu durum değişti. Özellikle ilk dönemlerinde bu kültür 7’den 77’ye herkesin gittiği bir ortamdı. Şimdi ise sadece bazı ergen tiplerin, bazı anlık zor durumda kalan insanların internet üzerinden geçici olarak işlerini halletmesi için uğradıkları bir yer oldu.

Internet Cafe Simulator - Oyunda Bitcoin kazabiliyorsunuz
Internet Cafe Simulator – Oyunda Bitcoin kazabiliyorsunuz

Ya da sınav heyecanı ile sabah daha erken kalkıp bazı işlerini hallettikten sonra bu kafelerde internette gezinmek ya da bilgisayar oyunlarında biraz zaman öldürmek için gidilen yerlerden oldu. İşte 1990’ların sonu 2000’lerin başında ve 2009’lara kadar olan kısımda popüler olan internet kafelerin 2019’lu yıllarda çıkan güzel bir simülasyon oyunu “Internet Cafe Simulator”. Aslında oyunun geliştiricisi ve yayımcısı aynı firma: Cheesecake Dev. Bir bakıma gerçek hayattaki bazı kült olmuş şeyleri alıp oyunlaştırma konusunda başarılılar.

Yeni bir fikir, yeni bir fark yerine olanı direk oyunlara aktarmaları aslında güzel bir örnek. Mesela “Border Officer”, “Who is this Man”, “The Momo Game” gibi insanların hayatlarında olan olay ve durumları, yaşadıklarını birebir yansıttığı oyunlar. Yapım olarak Rusların yaptıklarına yakın olsa da aslında Andorra’daki bir firma.

Internet Cafe Simulator - Oyunda alış veriş her şey neredeyse
Internet Cafe Simulator – Oyunda alış veriş her şey neredeyse

Bu arada sadece oyun da yapmıyorlar. Uygulama ve bazı macera oyunlarını da hem telefonlara hem de bilgisayarlara yapmaktalar. Gelelim oyuna. Oyun aslında standart bir internet kafe işletme simülasyonu. Fakat çok odaklı bir sistem üzerine kurulu. Mesela müşterilerin tiplerini sizler onları izleyerek kontrol etmeli, illegal sitelere giriş olduğunda mesela diğer müşteriler kaçmakta ya da sizi oylayarak internet üzerinden yorumları kötü olarak yansımakta. Bu da doğal olarak diğer yeni müşterilerin gelmemesi anlamını taşıyor.

Tabi yiyecek, içecek, oyun makineleri, konsollar ve bilgisayarların saat ücretleri, ürünlerin satış ücretleri gibi şeyleri sizler oranlayıp satmanız gerekiyor. Bir ana makinenizden hepsini yönetebiliyorsunuz. Hatta daha da ileri gidip günümüz “Bitcoin” olayını da kafenin içerisinde yapabilmeniz mümkün.

Internet Cafe Simulator - Oyunda stres atmak için alternatifler var
Internet Cafe Simulator – Oyunda stres atmak için alternatifler var

Tabi “Bitcoin” illegal olduğu için, arada sırada polis kontrolü olduğundan, “Bitcoin” üretim makinelerini ya kapatmak zorundasınız ya da alacağınız bir yazılım ile polislerin ne zaman geleceğini öğrenip ona göre aksiyon almalısınız. Oyunda gerçek anlamda birebir olgusu var. Mesela siz bir yere bilgisayarları ve oyun makinelerini kurdunuz.

Bir bölüme de gizlice de olsa “Bitcoin” üretim makinelerini kurdunuz diyelim. Çok sıcak ya da çok soğuk olduğunda müşterinin ergonomisi buna göre tepki veriyor ve belki de sizi önerip ya da yerip bir daha gelmiyorlar.

Tabi müşteri yer, içer ve gider diye bakıyor ama dükkânın nasıl döndüğü hakkında bir fikri yok. Diğer bir ipucu vermem gerekirse, “Bitcoin” üretim işine girerseniz oyunda paraya kıyıp güvenlik yazılımlarını kesinlikle almayı unutmayın. Yoksa ana bilgisayarınız hack edildiğinde “Bitcoin”’leriniz uçar. Benden söylemesi.

Internet Cafe Simulator - Oyunda hırsız da mevcut
Internet Cafe Simulator – Oyunda hırsız da mevcut

Oynanabilirlik konusunda basit ve sade aslında. Klavye ve fare içe rahatlıklar kontrol edilebiliyor her şey. Zaten çok da kastıran bir oyun değil, tek sizi zorlayacak belki de müşterileri izlemeniz, hatta bazen siz müşteriler ile uğraşırken hırsız da dükkândan bir şeyler aşırmaya çalıştığında yakalamanız gerekecek. Adamlar bunu bile düşünmüş. Grafiklere gelirsek, onlarda güzel gözüküyor ama sırıtıyor. Hangi ekran kartında olursa olsun belirli bir süreden sonra oyun grafiksel anlamda hataya girebiliyor.

Bu da bazen oyunu açıp kapattığınızda düzeliyor. Mesela bir oyun makinesinin etrafındaki müşteriler fazla ise kapanma saatine yakın hepsinin çıktığını düşünüyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz ki bir müşteri hala orada. Bu tür şeyler var oyunda hala.

Oyunun atmosferi güzel. Müzikler konusuna pek takılmayın derim. Sonuçta seçkin bir oyun değil ama oyunun içerisindeki müşteri ve ticaret ilişkisi zaten zamanınızın birçoğunu alıyor. Bu da size pek bir zaman bırakmıyor. Fakat sakın yüksek beklentileriniz olmasın. Oyundaki ekipman ve ürünler sınırlı sayıda. Belki yeni bir güncelleme ile bunu çoğaltabilirler ama geliştirici web sitesinde hala yeni çıkartacakları kendi oyunlarıyla uğraştıklarını yazmışlar. O sebeple bu oyuna yeni bir güncelleme uzunca süredir gelmedi, sebebi ise de bu sanırım.

Genel olarak baktığımızda güzel, şirin ve zaman alıcı bir oyun “Internet Cafe Simulator”. Zor zamanları güzel dakikalarla geçirebileceğiniz bir oyun demek yalan olmaz. En azından şu sıra evden çıkmasanız da oyun dünyasında birçok alternatif hala var. Evde kalmak sağlık açısından önemli. Zamanı nasıl geçireceğini bilmemek ve kararsızlığın sürükleyeceği öfke ve bunalma psikolojisini de oyunlarla pek ala üzerinizden atabilirsiniz.

Tavsiyem boş zamanınız varsa ve bunu değerlendirmek istiyorsanız, öyle saatlerce kastırmadan bir oyun oynamak ve rahatlamak istiyorsanız bence biçilmiş kaftan “Internet Cafe Simulator”. Kaldı ki fiyatı da gerçekten çok ucuz.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Agents Of Mayhem – İnceleme

GamerAdmin

Dead Rising 4 – İnceleme

GamerAdmin

Brink – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku