27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Internet Cafe Simulator 2 – İnceleme

Internet Cafe Simulator 2 – İnceleme
Internet Cafe Simulator 2 – İnceleme

Internet Cafe Simulator 2; Oyunun ilk versiyonunu buradaki yazımda ele almıştım. Fakat bu ay içerisinde Cheesecake Dev bunun ikinci sürümünü satışa çıkarttı.

İlk oyunda daha ufak bir alan ve büyütülebilir bir ticari binanız vardı. Daha doğrusu bina da denmez ama genel olarak yine de eğlenceli bir yapımdı.

Şimdi oyunun ikinci versiyona gelin inceleme tadında bir bakalım.

Grafikler

Internet Cafe Simulator 2 - Grafiksel görünüm
Internet Cafe Simulator 2 – Grafiksel görünüm

Öncelikle ilk oyundaki grafikler, grafik teknolojine göre normaldi. Çok fazla ileri düzeyde değildi, hatta belirli bir oynanış süresinden sonra kafeye gelen müşterilerde sıkıntı oluyordu.

Yeni oyunda ise bu durum buna yakın olsa da çok fazla problem teşkil etmiyor. Oyun içi grafikler yeni teknolojiye göre tatminkâr. Eskisine göre daha iyi.

İşleyiş konusunda ise sisteminizi zorlayacak bir durumu olmadığı için çok nadir grafikle ilgili görsel bozulmalar olabiliyor. Ama genel olarak kararlı.

Oynanabilirlik

Internet Cafe Simulator 2 - Oynanış
Internet Cafe Simulator 2 – Oynanış

En büyük devrim ise oynanabilirlik ve çevre etmenlerde yapılmış. Bizzat oyunun etkileşim alanı büyütülmüş, ama devasa olmamak kaydı ile.

Eski oyuna göre tuşlar ve oynanabilirlik aynı olmakla beraber, bazı yeni çevresel ekipmanlar eklenmiş. Mesela oyunda koku, temizlik gibi şeylere daha detaylıca yer verilmiş.

Aksayan yönleri de özel hizmet kiralamaları ile de güzelce yamamış yapımcı. Bu da oyundaki süreyi daha da uzatmış desem yeridir.

Atmosfer

Atmosfer
Atmosfer

Bu tür oyunlar bağımsız yapımcı ile yapıldığından daha büyük yapımcıların oyunları kadar beklentide olmak haksızlık olur. Müzikler ve oyun içi atmosferde de aynısı söz konusu.

Müziklerin özellikle de bağımsız yapımlarda kullanılabilecek olanların en belirgin olanları telif haklarına takılmadan, oyunun zevkini de bozmayan sadelikte olması gerekir.

İşte burada ne yazık ki atmosfer ve müzikler silik kaldığı gibi, Rusların o berbat aynı döngüde olan ucuz disko müzikleri yer alıyor.

Genel Bakış

 

Kendi fikrime göre söylemem gereken bazı şeyler var. İlk yapıma göre benzerlikleri çok, fazlalıkları da var. Ama dahası değil.

Size kargo getiren servis deve kullanıyorsa, aynı ortamda dijital para kazıcılığı yapıyorsanız, işin komik olduğunu düşünebilirsiniz, ya da bir ironi.

Bizzat kültürlere saygı duyulmadan onlarla dalga geçebileceğini, ironi olarak da saldırabileceğini düşünen akıllar çöplükten öteye değeri olmayanlardır.

Sonuç

 

Kendine has ironileri olan, sadece internet kafe işletmeciliği içeren, bunun yanında daha fazlasını sunamayan basit bir oyun.

Zaten bunu fiyatından da anlayabiliyorsunuz. Kaldı ki çerezlik, bitir kaldır oyunlarından. Ama şu deve ve Arap kültürünü de yedirmeye kalkmasaydı daha iyi olurdu.

Sonuçta bir oyun olsa ve Amerika’nın göbeğinde Stalin, Lenin ve Rasputin gibi Rus figürleri aşağılayan bir olgu olsa acaba Ruslar ne düşünürdü?

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Stranded Deep – İnceleme

GamerAdmin

Watch Dogs 2 – İnceleme

GamerAdmin

Left 4 Dead 2 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku