27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Makaleler

İnsanlığın Sonunu Yapay Zekâ mı Getirecek?

Yıllardır bilim-kurgu türündeki dizi, film ve oyunların en çok kullandığı konulardan biri yapay zekâlar ve onların insanlığı yok etmesidir. Günümüz teknolojisinde kendi kendine öğrenen ve çok kuvvetli yapay zekâlar var olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bir tehlikeyi öngörmek çok da zor değil. Ancak bilim insanlarına göre bu tehlikenin boyutu bir hayli büyük olabilir. Zira yapılan son bir araştırmaya göre bilim insanları, eğer dikkatli olmazsak yapay zekânın insanlığın sonunu getirebileceğini söylüyorlar.

Yapay zekâ, insanlığın sonunu nasıl getirebilir?

İnsanlığın Sonunu Yapay Zekâ mı Getirecek?
İnsanlığın Sonunu Yapay Zekâ mı Getirecek?

Oxford ve Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından yapılan ortak bir çalışmada araştırmacılar, yapay zekânın kendi kendine öğrenme becerisinden dolayı ona verdiğimiz komutlara karşı algılarının değişebileceğini öngörüyorlar. Daha geçtiğimiz günlerde Elon Musk, fabrikasında yapay zekâ robotların üretim yaptığı bir video paylaşmıştı. Tabii ki bu yakın geleceğimiz için harika bir olay ancak kendi kendine öğrenen bir yapay zekâ ne kadar güvenilir olabilir?

İnsanlığın Sonunu Yapay Zekâ mı Getirecek?
İnsanlığın Sonunu Yapay Zekâ mı Getirecek?

Zira bu yapay zekâlar, insanların çözemeyeceği problemleri çözmek üzerine tasarlanıyorlar ve kodlanıyorlar, ancak yazılımcılar sonsuz olasılıktaki durumları kontrol altına almak için kod yazamazlar. Diyelim ki bu Elon Musk’ın fabrikasındaki yapay zekalar ataç üretiyorlar. Şimdilik verdiğimiz komutlara göre ataç üreten bu yapay zekâlar, ya kendi kendilerine ataç üretmenin daha iyi bir yolunu bulur ve uygulamaya başlarlarsa?

Bunda ne var ki?’ diyebilirsiniz ancak bir de şöyle düşünün: Ya bu yapay zekanın ataç üretmek için bulduğu yol, insanlığı tehlikeye atacak bir yolsa? Ya çeşitli üretim zincirlerindeki kaynakları sadece ataç yapmak için emmeye başlarsa? Veya insan yöneticisini yetersiz bulup ‘değiştirmeye’ karar verirse? Tabii ki bunların hepsi birer varsayım ve bu bahsettiğimiz, onlardan sadece bir tanesi.

İlgili Yazılar

Instagram Hikayesinde Öne Çıkarma Kapağı Nasıl Değiştirilir?

GamerAdmin

YouTube’da Video Yüklenmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

GamerAdmin

Tarih Öncesi İnsanlar Eski Aletleri Neden Tekrar Kullandı?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku