18.7 C
İstanbul
15 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

House Flipper – İnceleme

House Flipper – İnceleme
House Flipper – İnceleme

Son zamanlarda simülasyon oyunları garip ve farklı bir hal almaya başladı. House Flipper – İnceleme ile yazıma geçeyim. Özellikle Goat Simulator adlı oyundan sonra bir bakıma simülasyon oyunlarının yapımı için yeni fikirler ortaya çıktı. Malum bunun içerisine farklı tür olarak düşünülse de Cities XL oyunları, Euro Truck Simulator oyunları da dahil oldu. Hatta en çok sevilenlerden son yıllarda PC Build Simulator bile popülerliğini koruyor. Fakat bu sefer çok farklı bir simülasyon oyunu ile karşı karşıyayız; House Flipper.

Oyun kimilerine göre ev temizliği, kimilerine göre bahçe işleri ile uğraşan bir satıcıyı canlandırdığımızı söylese de, oyunun temel amacı emlakçılık. Evet, ilk bakışta bu akla gelmiyor, sebebi ise ev alabilmemiz için önce yan işleri yapıp para kazanıp sonrasında biriktirdiğimiz ile eski evleri alıp her türlü değişimden sonra yüksek kâr amacı ile satmak. Tabi bunun için de iyi bir bütçenizin olması gerekiyor. Bu da bazılarının dediği gibi ev temizleme, bahçıvanlık yapma simülasyonu gibi göründüğü aşikâr, lakin öyle değil.

House Flipper - Çok fazla hasarlı evleri tamir etmeniz gerekecek
House Flipper – Çok fazla hasarlı evleri tamir etmeniz gerekecek

Baktığımızda ilk olarak oyunda güzel grafikler ve güzel müzikler bizleri karşılıyor. Aslında müzikler şu Sims‘deki rahatlatıcı müziklere benziyor. Bu da bir bakıma oyuna rahatça konsantre olmanıza olanak sağlıyor. Diğer yandan oyunda yetenek puanları ile bazı ek özellikleri açmanın yanında bahçe işleri ile ilgilenmeniz için de indirilebilir içeriğe sahip olmanız gerekmekte.

Tabi bu indirilebilir içerikteki ekipmanların yanında, eski olarak aldığınız evi dayayıp, döşedikten sonra bahçesini ge geliştirdiğinizde yarışmalara sokup, evin değerini de arttırabiliyor, normalden çok daha büyük ücretlere evinizi satabiliyorsunuz. Çok güzel ve ince düşünülmüş ayrıntı.

Oynanış çok zor değil, hatta sade tuşlar ile rahatça alışabileceğiniz türden. Öyle ki evi döşerken bile sizin kullanacağınız ekipmanlar ile evin değiştirileceği yer arasındaki bağlantı dışına çıkmıyorsunuz. Bu da işi bitirdikten sonra satış yapmanızı, temizledi iseniz iş bittikten sonra müşterinizden paranızı almanıza olanak sağlıyor. İlk temizleyeceğiniz ev hem kendi ofisiniz hem de eviniz oluyor. Tabi yeni büyük bir ev aldığınızda da onu da ofis olarak kullanabiliyorsunuz.

House Flipper - Ev dekorasyonu konusunda hayal gücünüzü kullanın
House Flipper – Ev dekorasyonu konusunda hayal gücünüzü kullanın

Grafikler güzel ve sade. Bazen arka planda otomatik kayıt sebebi ile takılmalar olabiliyor, lakin geçici bir süre için. Yani oyunun tamamında baş ağrısı yapacak bir durum değil, ama diyelim tam döşemeleri yerleştirmeye çalıştığınızda kayda girdiğinde acaba oyun çöktü mü demekten de kendinizi alamıyorsunuz.

Tabi sonrasında sol üst köşede kayıt mesajını gördüğünüzde rahatlıyorsunuz. Bahçe çalışmalarında ise bilesiniz ki düz geometrik bir düzlem şeklinde çalışamayacağınızı üzülerek söylemem gerekir. Malum bitkiler ve mahsul içeren diğer bitkiler görünüm ve grafik fiziği olarak hayatta kalma oyunlarındaki gibi üçgen, dikdörtgen gibi kalıp düzlemlere sıkıştırılamadığından, düzlem üzerinde her şeyin kontrolü size bırakılmış.

House Flipper - Grafikler iyi gözüküyor
House Flipper – Grafikler iyi gözüküyor

Aslında bir yandan iyi, diğer yandan kötü bir durum. Kötü olması hızlıca bir kalıp halinde güzel bir bahçe hazırlayamıyorsunuz, iyi yanı ise hazırlayacağınız bahçenizin hayal sınırı size ait ve bu konuda tek düze bir sistemden kaçınıp özgün bir bahçeye sahip olacağınız. Oyun atmosferi güzel. Şehir sesleri yok, oyun müziği ve sizin dekore ettiğiniz sıradaki standart sesler. Tabi gece ve gündüz kavramı da oyunda mevcut. Oyunda karşılaşacağınız farklı bir ortam da mevcut aslında. Perili evleri de alıp dekore edip sonrasında satabiliyorsunuz.

Lakin şu ana kadar ben 1 tanesiyle karşılaştım. Tabi bu perili ev hiçbir şekilde sizin oyununuzun sonunu getirmiyor. Genel olarak da bakmanız gereken durum ise ev aldığınızda soldaki sıralı olan fikirlerin sizlere yazılı olarak verdiği tepkiler. Bu da oyunun atmosferine etki ediyor doğru olarak.

Oyunun Türkçe altyazılı olması, zaten oyundaki seslendirmenin olmaması da büyük bir artı diyebilirim. Sonuçta anlamadığınız bir durumu mevcut değil, tabi bu da yapacaklarımızı daha rahat anlayarak yapmamızı sağlıyor. Aksiyondan, kovalamacadan, zombi öldürmekten sıkılıp biraz kafa dinlemek isterseniz bence bu oyun biçilmiş kaftan.

Fiyatı da çok pahalı olmamakla birlikte, sizi rahat hissettirmesi de paha biçilemez. Tavsiyem en azından kötü giden günlerinizin psikolojik rahatlamasını sağlamak amacıyla alıp arşivinizde saklayın. Bir nevi terapi görevi göreceğinden, kötü giden günlere birebir gelecektir.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Resident Evil 2 Remake – İnceleme

GamerAdmin

Internet Cafe Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku