30.9 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Hellblade: Senua’s Sacrifice – İnceleme

Zamanımızda birçok oyun türü ile karşılaşmışızdır. Hellblade: Senua’s Sacrifice – İnceleme yazımda değineceğim. Malum zamanımızın revaçta olan türleri ise genelde aksiyon, korku ve Battle Royal dediğimiz bazıları ücretsiz olsa da oyun içi satın alımları olan çevrimiçi oyunlar. Zaten bazı simülasyon oyunları ya da spor oyunları da bazı firmaların tekelinde. Sanırım bazı firmalar fark yaratmak adına bazı şeyleri ya deniyorlar ya da denemek için kendilerini rezil ediyorlar.

Hellblade: Senua’s Sacrifice – İnceleme
Hellblade: Senua’s Sacrifice – İnceleme

Ninja Theory adlı oyun yapımcısı ve geliştiricisi, oyun piyasaya çıkmadan önceki yaptığı oyunları gözden geçirdiğinizde, aslında çok fazla kendi yapımları yok. Yani sadece geliştirici olup yayımcılara oyun yapan bir firma. Sadece piyasada hem yapımcı hem de yayıncı oldukları 2 adet oyun var ve Hellblade: Senua’s Sacrifice bunlardan bir tanesi. Anlayacağınız üzere firma çok da özgeçmiş konusunda kabarık bir listeye sahip değil.

Bu firmayı kötülemek konusunda yeterli olmasa da aslında yaptıkları oyunun grafiksel olarak farklı, ama amaç konusunda gerçek anlamda çok büyük bir çıkış noktası yok. Bir anlamda Assasin’s Creed’in mekaniğine uygun dövüş durumunu ekleyip, sadece bir sevgiliyi geri isteme ateşiyle sözüm ona kötü ruhlara ve tanrılara kafa tutan Kelt Kadını’nı baş karakter olarak servis etmiş oyunculara. Genel olarak baktığımızda bazı şeyler fantastik gelebilir. Ama ne yazık ki çok güçlü bir oyun durumuyla karşılaşmıyoruz.

Hellblade: Senua’s Sacrifice - Modellemeler gerçekten güzel
Hellblade: Senua’s Sacrifice – Modellemeler gerçekten güzel

Şöyle ki, oyunda çevresel etmenler var, ilk başladığınızda hatta kendinizi Water World filmindeki gibi hissediyorsunuz. Tabi patlamalar ve aksiyon ile başlamasa da acaba diye aklınızdaki gizemle oyuna konsantre olup, dikkatle izliyorsunuz. Sonrasında birkaç sahnede dövüşüp ölmeniz gerekiyor! Evet ölmediğinizde devam etmeniz gibi bir şey söz konusu değil. Yani daha oyun en başta zayıf kalacağını adeta haykırıyor.

Birkaç siteye göz attığımda kullanıcı yorumlarında “abi bu oyuna ruhunu vererek anlayabilirsin” gibi saçma sapan görüşler belirtilmiş. Yahu oyundaki ruh olgusu çevredeki seslerden ibaret. Oyun size her şeyinizi vererek oynatacak bir aksiyon ya da bir olgu içerisine girmiyor. Amacı bulmacalar ve kademeli olarak gelen kötü ruh savaşçılarını öldürmekten başka bir şey değil. Evet bu kadar kısa, oyun hikâye konusunda çok zayıf.

Grafikler güzel, iyi düşünülmüş. Modelleme konusunda bayağı çalışılmış, kötü ruhların bile hasar aldıklarındaki mimikler bile modellenerek dikkatlice işlenmiş. Çevresel ortam ise ormanda geçiyor, buradaki modellemeler de gayet başarılı. Ama ne yazık ki bundan öteye geçemiyor oyun.

Hellblade: Senua’s Sacrifice - Baş Karakterimiz
Hellblade: Senua’s Sacrifice – Baş Karakterimiz

Hikâye dediğim gibi sadece bir Kelt Kadını’nın sevgilisini tanrılardan geri istemesi üzerine kurulu ama bu konuda bulmaca çözüp kötü ruhlarla savaşması ne kadar yeterli bir ortam veriyor siz düşünün. Aşırı bir aksiyon yok, hatta sadece saçmalayan sesler, her seferinde değiştirdiğiniz mekanlara özgü olan bulmacalar var.

Açıkça belirteyim ki bu oyunu 1 saatten fazla oynamadım. Çünkü ilk 20 dakikası hatun bir ağaçtan bozma kayık ile suda ilerliyor. İlerlerken de yapımcıların adı sağda ve soldaki kısımlarda yazıyor. Daha dur arkadaş sen bir baş yapıt yapmadın ki neye istinaden isimleri ön plana çıkartıyorsun? İşte bundan sonra bir de baş karakterin yansıtması gereken sıra dışı aksiyon, güçlü hikâye derken 2 adet bulmaca çözdükten sonra oyun kendini bıraktırıyor.

Oynanabilirlik konusunda ise sınırlısınız. Oyunda kapılar var, bu kapılar konusunda da odaklanıp bazı havada asılı duran materyalleri o sembolü yansıtacak şekilde dizilimle görüntülemeniz gerekiyor. Bunun haricinde serbest bir kontrol sistemi yok. Yani bir yerden bir yere atlayamıyor, sadece geçiş bölgelerinde tek tuşa basarak geçebiliyorsunuz.

Hellblade: Senua’s Sacrifice - Oyuna odaklanarak bulmacaları çözmeniz gerekiyor
Hellblade: Senua’s Sacrifice – Oyuna odaklanarak bulmacaları çözmeniz gerekiyor

Ne zıplama ne de o alışılagelmiş oyun kontrolü. Hiçbiri yok. Kötü ruhlar ile kapışma esnasında ise Japon’lar hani şu iki tuşla yaptıkları oyunlar var ya, işte ona özenmişler gibi bir şey çıkmış ortaya. Bir tuş kılıç darbelerini indirmeye, bir tuş kılıç harici tekme ya da yumruk atmaya, bir tuş da kılıçla koruma yapmaya yarıyor. Oyunun haricinde çok fazla birçok işlevli bir savaş tuş dizilimi yok. Bu da oyunun eksilerinden.

Oyunun en az istediği sistem söz konusu. Yani tavsiye ettiği bir sistem mevcut değil. Genelde bu tarz yaklaşımlar oyunlar konusunda çok nadirdir. Sebebi ise ufak bütçeden ya da reklam kasıp açıkçası içi boş olan yapımlardan dolayı. Yani ön plana ver abi reklamı, aksiyonmuş gibi göster kanka, ama arka planda aksiyondan yoksun, adeta bir yürüme simülasyonu kakala millete. Pardon, oyun içinde bol bulmaca ve az aksiyonda vardı değil mi?

Genel olarak bakarsak oyun olmamış. Daha doğrusu reklamlarda olduğu gibi bir atmosfere, bir heyecan uyandıran hikâyeye sahip falan değil. Bu arada Kelt falan diyorsunuz da Anadolu’da geçmesi gerekmiyor mu bu olayın? Ne yapalım yapımcı tembel, adamlar koca Kelt dünyasını sevgilisini arayan kadının peşine düştüğü tanrıların savaşına adayıp, görenlerin “yahu bir canavar dahi yok mu o zamanda?” diye sorar gibi oldukları dünyaya çevirmişler. Yazık, koca bir hiç!

Sırf hayal ürünü saçma bir nedene dayalı bir oyunu oynamak istiyorsanız bir şey diyemem lakin oyun alınacak kadar iyi bir oyun değil. Albenisi sadece reklamlarıyla olabilecek durumda olsa da unutmayın oyun dünyası bu şekilde birçok vaka ile dolu. Tavsiyem asla almayın, hatta uzak durun!

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

The Forest – İnceleme

GamerAdmin

Mafia III: Definitive Edition – İnceleme

GamerAdmin

Payday: The Heist – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku