19.6 C
İstanbul
15 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Güven Korkusu Pistantrofobi Nedir?

Herkes incinmekten, kırılmaktan, hayal kırıklığına uğramaktan korkar; ancak tüm bunlara karşı sıradan bir korkudan öte fobi geliştirebilmek de mümkün! Travmatik yaşanmışlıklar nedeniyle güven duygusu tamamen yok olmaya yüz tutmuş kimselerin mustarip olduğu o fobinin adı: Pistantrofobi.

Geçmişimiz, biz ne yaparsak yapalım, iyisiyle kötüsüyle peşimizi bırakmıyor. İyiler bir yana, kötü anıların bugünümüze etkisi çok ağır olabiliyor. Geçmişte yaşadığı kötü tecrübelerden ötürü güven kavramıyla bağı kopmuş, yarı yolda bırakılabilme ihtimaline karşı gardı her zaman en yüksekte olan bireylerde Pistantrofobi olma ihtimalinin çok yüksek olduğu söylenebilir.

Pistantrofobi Nedir?

Güven Korkusu Pistantrofobi Nedir?
Güven Korkusu Pistantrofobi Nedir?

Pistantrofobi, kişinin geçmişte yaşadığı sarsıcı olaylar sebebiyle birilerine güven duymaktan fobi raddesinde korkmasıdır. Uzmanların özellikle olumsuz noktalanan romantik ilişkilerle fazlasıyla bağdaştırdığı ve bu ilişkilerin bir sonucu olarak gördüğü Pistantrofobi, bireyleri yeniden güvenememeye ve hatta güvenme eylemiyle ilintili tüm ortamlardan ve insanlardan kaçmaya iten bir fobi türüdür. Buna göre Pistantrofobi sahibi bireyler, zedelenen güveni yeniden inşa etmek yerine; yeniden inşa etme ihtimalinden kaçınmayı tercih edecektir.

Pistantrofobi Sahibi Bireylerde Sıkça Görülen Davranışlar Nelerdir?

Güven Korkusu Pistantrofobi Nedir?
Güven Korkusu Pistantrofobi Nedir?
 • Aşırı şüpheci yaklaşımlar sergileme
 • Kendini mutlu bir ortam ve ilişki içerisinde hayal edememe
 • Fevri çıkışlar ve aşırı kıskançlıklar
 • Takıntı geliştirme eğiliminde olma
 • Yalnız vakit geçirme yatkınlığı
 • Kötümserlik
 • Kendilerine karşı hissedilen olumlu duygulardan daima emin olma isteği

Pistantrofobi sahibi bireylerin sergilediği pek çok ortak davranış bulunmakta. Bu davranışları yukarıdaki gibi özetleyebiliriz.

Pistantrofobi Belirtileri Nelerdir?

Güven Korkusu Pistantrofobi Nedir?
Güven Korkusu Pistantrofobi Nedir?
 • Potansiyel sevgili/eş adayı olarak görülebilecek kimselerde yakın temas kurmaktan, derin sohbetler etmekten kaçınma
 • Karşı tarafın ilgisini, flörtöz tavırlarını, romantik yaklaşımlarını görmezden gelerek kişiyi kendinden uzaklaştırma
 • Aşırı çekingen ve korumacı tutum ve davranışlar sergileme
 • Rahatsızlık hissi yaratacak ilişkiler, yakınlıklar, samimiyet kurma konulu tüm konuşmalardan kaçma ve bu konulara karşı Anksiyete hissetme

Pistantrofobi belirtileri, diğer fobilerde görülen çarpıntı, titreme, nefes darlığı, Anksiyete atakları gibi belirtilerle de benzerlik göstermektedir; ancak Pistantrofobi özelinde sıralayabileceğimiz belirtiler ise yukarıdaki gibi.

Pistantrofobi Tedavi Edilebilir mi?

Diğer fobiler gibi Pistantrofobi de tedavi edilebilmektedir. Pistantrofobi şüphesi duyan bir birey; gerçekten Pistantrofobi sahibi olup olmadığını, eğer sahibiyse geçmişte yaşanan hangi olay ya da olaylardan kaynaklı Pistantrofobi geliştirdiğini ve elbette bu fobiyi nasıl sonlandıracağını uzmanlara başvurarak öğrenebilir, uygun terapi yöntemleriyle bu fobiden ve beraberinde getirdiklerinden kurtulabilir.

İlgili Yazılar

Bazı Oyunlardaki Easy Anti Cheat Nedir Ne İşe Yarar?

GamerAdmin

Avengers 1980’li Yıllarda Çekilse Nasıl Olurdu?

GamerAdmin

iPhone’lar Arasında eSIM Nasıl Aktarılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku