19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Forza Motorsport 6 – İnceleme

Forza Motorsport 6 – İnceleme
Forza Motorsport 6 – İnceleme

Oyun dünyasında araba yarışlarının yeri her zaman ayrı olmuştur. Forza Motorsport 6 – İnceleme ile yazımda değineceğim. Bakıldığında oyun dünyasına bunun öncüsü EA Sport olarak daha 2000’lerin başında Nascar serisi ile çığır açmıştı. Sonrasında ise konsollara oyun yapan diğer bir firma, sadece Sony’nin Play Station adlı konsoluna özgü Gran Tursimo adında bir oyun piyasaya sürdü. Daha doğrusu daha öncesinde gelse de ülkemizde o 2000’lerin başında piyasaya düşmüştü.

Araba yarışlarında tam bir devrim olmuştu Gran Turismo. Çünkü o zamana kadar yapılan araba yarışlarından farkı, her türlü parçanın detaylıca eklenip çıkartılabilmesi, hatta ufak tefek parçaların bile arabanın performansına büyük oranda etki etmesi, eski model bir arabayı alıp kazandığınız yarışlardan elde ettiğiniz gelir ile süper bir Nascar arabasına dönüştürebileceğinize kadar detaylı bir oyundu. Tabi sonrasında çıkan seriler de her yeni nesil Sony Play Station konsolunda ses getirdi.

Forza Motorsport 6 - Oyunda Forza Horizon serisindeki gibi spor arabalarla takılamıyorsunuz
Forza Motorsport 6 – Oyunda Forza Horizon serisindeki gibi spor arabalarla takılamıyorsunuz

Bu sırada Microsoft Xbox 360 ile birlikte, Forza Horizon diye bir oyun çıkartarak, bu pazara ortak olma girişiminde bulundu. Yalnız bu oyunun Gran Turismo’dan farkı, Gran turismo da çok ciddi, önemli olarak görülen yarışların yer aldığı. Hatta oyuna başlarken klasmanlara uygun ufak bir ehliyet sınav parkuru bile vardı. Lakin Microsoft bu konuda araba yarışı olayını gerçek bir eğlenceye dönüştürmüş, yarış rekabetini farklı bir yere taşımıştı. Yaptığı oyunun serilerinde ise oyuncuların gönlünü almayı başardı.

Forza Motorsport 6 - Hava şartlarına göre değişen pist sürüş deneyimi
Forza Motorsport 6 – Hava şartlarına göre değişen pist sürüş deneyimi

Aslında Gran Turismo ile karşı karşıya gelebilecek noktaları bulunan Forza Motorsport 6 adlı oyunu 2015 yılında duyurdu. Gran Turismo’dan platform olarak da farklıydı. Gran Turismo sadece Sony Play Station için yapıldığından, Forza Motorsport 6 hem bilgisayar hem de Xbox One için çıkmıştı. Evet gerçekten bu konuda Microsoft’un çözümü akıllı bir adımdı.

Forza Motorsport 6 - Şehir içerisinde kurulan pistlerde yarışıyorsunuz
Forza Motorsport 6 – Şehir içerisinde kurulan pistlerde yarışıyorsunuz

Genel olarak araba yarışlarında Gran Turismo en önde gözükse de sadece ince detay konusunda belki Microsoft’un yapımından önde olabilirdi. Fakat emin olun oynama konusunda neredeyse bir fark yok. Mesela çok ince ayrıntıya girseniz de Gran Turismo’da, Microsoft’un Forza Motorsport 6’sında çok detaya girmeden de iyi performans artışları sağlayıp yarışta önde olabiliyorsunuz.

Forza Motorsport 6 - Grafikleri gerçekten güzel
Forza Motorsport 6 – Grafikleri gerçekten güzel

Gran Turismo araba yarışını ciddi olarak ele alan bir oyun olsa da Microsoft o ciddiyeti ancak Forza Motorsport 6 ile elde edebildi. Çünkü Microsoft oyunun ilk serilerinde spor arabalar, klasik arabalar, güçlü Amerikan arabaları gibi araba türlerini kullanmış olsa da hepsini bir festival ortamıyla yarışa sokarak rekabeti arttırmıştı. Doğal olarak ciddi bir hızdan söz edilmemiş olsa da (Formula yarışları gibi), kendi klasmanlarında arabalarla yarışmak eğlenceli geldi oyunculara. Fakat farklı bir sistem, farklı bir nefes gerekliydi Forza’ya.

Forza Motorsport 6 - Çok farklı bir yarış deneyimi sunuyor
Forza Motorsport 6 – Çok farklı bir yarış deneyimi sunuyor

İşte bunu tam anlamıyla Forza Motorsport 6 ile yapmış oldu Microsoft. Hız konusunda en uç noktalara çıkabilen araçlar ile tam bir profesyonel yarış pisti pilotu hissini oyunculara yaşatıyor. Parça değişimleri ile performans yükselişleri, fazladan kazanılan oyun içi araç yükseltmesi, sürücü tecrübe puanı ve para yükseltmesi gibi kartlar ile de oyunu farklı bir açıdan desteklemiş. Bu fark da Gran Turismo’da var mı açıkçası bilmiyorum. Ama gerçekten bu konuda Microsoft tam puan aldı benden diyebilirim.

Forza Motorsport 6 - Araba kontrolü daha da hassaslaştırılmış
Forza Motorsport 6 – Araba kontrolü daha da hassaslaştırılmış

Oyun içerisinde çevrimiçi oynamanın yanı sıra, bayağı uzun bir kariyer özelliği, hatta yetinmeyip bu anlamda fazladan da özel sürüş ortamları eklemişler. Mesela belirli parkurlarda yarışmanın yanı sıra, farklı uzunlukta yarışmalarda var. 100 turluk yarışmalar olduğu gibi, sadece dubaları devirip kazanacağınız puanlarlar da birinci olmak için ayrı bir parkur söz konusu. Toplamda 100’den fazla tek kişilik oyun olarak yarış mevcut. Tabi illa derseniz ki ben çevrimiçi de oynamak istiyorum bu da mümkün.

Oyun içi atmosfer bu oyun türlerinde önemlidir. Zaten Forza araba yarışı serisinin müzikleri ve arabaların oluşturduğu ortam gerçekten kaliteli ve hissiyatı iyi. Önceki Forza serilerindeki gibi sezon olayı olmasa da farklı mevsimlerde sürüş deneyimini yaşıyorsunuz. Bildiğim kadarı ile çamurlu ve karlı bir sürüş parkuru yok.

Grafikler ise gerçekten güzel. Oyun içindeki kozmetik darbe modellemesi başarılı olmuş. Yolların, arabaların ve yağmurlu havada sürüşün fizik modellemesi gerçekten iyi. Zorluk derecesine göre değişir mi bilmiyorum ama oynadığım zorluk derecesinde ne yazık ki herhangi bir araç arızası falan yaşamadım.

Çarpışmalar oluyor, bazı fiziki değişimler oluyor (Aracınızın kaportasının yerinden çıkması gibi) ama sağlam bir yere çarpıp da şu ana kadar aracın büyük hasar alarak gitmemezlik yaptığına şahit olmadım. Lastikler bile patlamadı. Ama dönüşlerde lastiklerin zorlandığını gösteren oyun ekranının sağında bir grafik mevcut.

Oynanabilirlik konusunda ise gayet rahat. Aracınızın özelliklerine göre değişse de manevralar bazen sizi zorlayabiliyor. Malum önceki serilere bağlı kalınmış olsa da süper hızlı bir araçla virajları almak normal hayatta da zor değil mi zaten?

Eğer ki bilgisayar üzerinde oynamak istiyorsanız da orta halli 6-8GB hafızaya sahip bir ekran kartı ile oynayabilirsiniz. Aslında düşük sistemde sisteminizi zorlamayı bırakın belki açmayacaktır da. En az 4 GB Direct X 12 destekli bir ekran kartı istiyor. En az 30 GB boş alana ihtiyaç duyuyor. Anlayacağınız bayağı şey istiyor ama eğer sisteminiz yeterli ise korkmanıza gerek yok. Konsolda ise Xbox One X ile rahatlıkla oynadığımı ve oynayabileceğinizi söyleyebilirim. Ama yine dediğim şekilde en az 30 GB boş alana sahip olmanız kaydı ile.

Genel olarak baktığınızda oyun gerçekten heyecan verici. Bazı yarışlar çok uzun olabiliyor, bazı yarışlar ise gerçekten çerez niteliğinde. Yarış olarak da Formula araçlarını kullanabileceğiniz bir ortamı sunuyor Forza Motorsport 6. Eğer ki gerçek yarış simülasyonu konusunda farklı bir ortam arıyorsanız tam size göre bir oyun Forza Motorsport 6. İster konsolda ister bilgisayarda oynayın farklı olduğunu görecek, yarış hissini çok iyi yaşayacaksınız. Sakın Forza Motorsport 6: Apex ile karıştırmayın.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Borderlands 2 – İnceleme

GamerAdmin

Dying Light 2 – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil 4 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku