22.5 C
İstanbul
23 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Forza Horizon 5 – İnceleme

Sadece Xbox'da çalışan bir araba yarışı
Sadece Xbox’da çalışan bir araba yarışı

Oyun dünyasında araba yarış simülasyonu deyince akla efsane olan birkaç yapım gelir. Bunlardan en ünlüsü Play Station için Sony Entertainment tarafından yapılan Gran Turismo, Electronic Arts tarafından yapılan Need For Speed ve tabi ki Microsoft Studios iş birliğinde Play Ground Games tarafından yapılan Forza Horizon serisidir.

Bu oyunların en büyük özelliği oyuncuyu çevre tasarımından çok arabalara ve yarış konusunda mekaniklere odaklanmasını sağlar. Forza Horizon 5 – İnceleme ile detaylandıralım.

Meksika'nın inanılmaz coğrafyası
Meksika’nın inanılmaz coğrafyası

Genel olarak birbirlerinden ufak tefek farklılıkları olsa da özellikle son 10 senede Forza Horizon çok fazla beğenilmekte olduğundan, yakın zamanda serinin son oyunu olan Forza Horizon 5 oyun severlerin beğenisine sunuldu. Aslında Forza 6 Motorsport ve Forza Motorsport 7 olarak iki farklı versiyonu çok öncesinden piyasaya sürülse de ana oyun olarak beklenen Forza Horizon 5 sonunda geldi.

Forza Horizon 5 ile çok farklı iklimlere şahit olacaksınız
Forza Horizon 5 ile çok farklı iklimlere şahit olacaksınız

Özellikle son bir yılda yapılan reklam ve tanıtım çalışmalarında Microsoft Studios son oyunun Meksika’da geçeceği duyurulmuştu. Tanıtım videoları ve görsellerde çok güzel etki bırakan oyun ne yazık ki bazı sıkıntıları oyunculardan uzak tutamadı.

Xbox Game Pass üyeliği olanlar bilgisayar üzerinde oynayabilecekleri konusunda hayal kurarken, oyunun çıkartıldığı haftada bilgisayarlar üzerinden indirilen oyunun destek sunucularında oluşan problem yüzünden hiçbir oyun sever oyunu sistemleri gereksinimleri karşıladığı halde oynayamadılar.

Forza Horizon 5 Meksika'daki volkanik dağ eteklerinde yarışacaksınız.
Forza Horizon 5 Meksika’daki volkanik dağ eteklerinde yarışacaksınız.

Lakin Xbox One, Xbox Series X|S sahipleri ancak oynayabildiler. Tabi oyunun yapım önceliği konsollar olduğundan Microsoft Studios ancak bir güncelleme duyurusu ile bunu geçiştirdi. Bu yüzden bilgisayar üzerinde oynayamadığım için sadece konsolda oynadığım bu oyun hakkındaki incelememi sizlerle paylaşıyor olacağım.

Forza Horizon 5 sokak yarışlarına kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.
Forza Horizon 5 sokak yarışlarına kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Tanıtımlardaki o güzel 4K|2K görüntülere sakın aldanmayın, özellikle görüntülerdeki detaylara takılmayın. Çünkü oyundaki detay, görüntü ve oyun severlerin gözüne sokulan tanıtımlar sadece reklamdan ibaret. Forza Horizon 4 oyunundan yayınlanan güncel Forza Horizon 5 ile arasında bir fark yok.

Yani görüntü, geçiş ve sinematikler neredeyse aynı. Birkaç ufak değişiklik haricinde evet her şey aynı! Tabi indirilebilir içerikler konusunda arka planda neler planlandı bilinmez fakat birkaç yıl bu oyunla oyuncuları oyalamayı hedeflediği kesin Microsoft Studios’un.

Forza Horizon 5 zorlu coğrafyalarda yarışmanız için meydan okuyor
Forza Horizon 5 zorlu coğrafyalarda yarışmanız için meydan okuyor

Oynadığım kadarı ile Forza Horizon 4’teki patika ve bazı mekanlar da sanki Forza Horizon 5 oyununa aktarılmış gibiydi. Özellikle de şu hızlı seyahat ve deneyim puanı kutuları (Fast Travel / Experiment Point) Forza Horizon 4 oyunuyla aynı şekilde ve zorlukta yerleştirilmiş. Yani kozmetik olarak neredeyse aynı.

 

Forza Horizon 5
Forza Horizon 5

Ufak tefek farklılıklar var demiştim. Evet onlar sadece oluşturduğunuz karakterin tanıtımı, araba çeşitliliği gibi şeyler. Araba markalarının oluşturduğu devasa bir pano yapılmış ve bu pano içerisinde hediye olarak kazandığınız, isteğinize bağlı olarak satın alabileceğiniz arabalar mevcut. Ama çok farklı modeller yok.

Toplamda 500’ün üzerinde araba var, yine aynı şekilde orman için, kır için, sokak için olan arabalar.

Burada önceki oyundan ayrı olarak mekaniği güzel dengelemişler. İsterseniz hikâyeden devam edip kazandığınız çarklar üzerinden bu arabaları koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz, isterseniz de bu pano üzerinden oyun içerisinde kazandığınız para ile koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Ne kadar bir markadan araba hediye olarak alabilirseniz, size fazladan markaların ödülleri veriliyor.

 

Yine tam olarak baktığımızda oyuna, harita boyutu olarak hemen hemen önceki oyun ile aynı. Tabi daha indirilebilir içerik olarak yeni bir harita ya da bölüm olmadığı için şu an böyle. Biraz zorlarsanız 2 saat içerisinde iyi bir araba ile tüm haritayı gezmeniz mümkün. Bilmeniz gereken bir hata var yalnız, oyunda her noktayı gezdiğim halde 578 parçalık yol gezmeme rağmen, 577’de ne yazık ki kalıyor.

Hepsini gezdiğim halde bu sıkıntının giderilmesi için çıkacak olan yamayı beklemek zorunda kalacağımıza benziyor.

 

Oyun içerisindeki hızlı seyahat panolarının tamamını bulup kırabildim. Fakat deneyim puanı kutuları o kadar saçma yerlere gizlenmiş ki, adeta “OHA!” dedirtecek kadar saçmalamışlar. Mesela bir mekân var ve bu mekânda bir otel kompleksi var. Adam gitmiş yememiş, içmemiş, bu otele ait bölümün birinde yer alan üçüncü kattaki balkona koymuş.

Birini gitmiş oyundaki devasa elektrik direğinin en üst kısmına dikey olarak koymuş. Arkadaş oraya arabayla uçabilmen için bu hıza çıkacak bir araba yerine F-16 falan koymaları gerekiyor. Hiç mi akıl edemediniz arkadaş!

 

Oyunda araba yükseltmelerinde daha fazla çeşitlilik yok. Forza Horizon 4’te ne varsa neredeyse aynısı. O yüzden sakın beklentinizi yüksek tutmayın. Gran Turismo’ya bakarak hiç mi ders almayacak bu Microsoft Studios acaba? Yani Gran Turismo’nun ikinci oyununa baksalar en azından ne demek istediğimi anlarlar.

Mazda RX-7 eski bir araba olmasına karşın, Gran Turismo’daki detaylı geliştirmeler ile Nascar aracına kadar geliştirmeniz mümkün. Hem de ikinci oyun sanırım 1999 yılında PSOne için çıkartılmıştı diye hatırlıyorum. Yıl 2021 ve hala hazır paketler ile oyuncularla dalga geçiyor Microsoft Studios!

 

Grafikler konusunda bir geliştirme yok. 4K çözünürlük mevcut oyunda, fakat o kadar. Yani FPS konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı söylemem gerekiyor. Ama yavan bir hikâyeye, saçma sapan “Battle Royale” iliştirmelere bakarsanız bu oyunun fiyatı çok fahiş ve belirli bir oynanıştan sonra kenara kaldırabileceğinizi söylemeden edemeyeceğim.

 

Oyunun oynanışı ve oynanabilirliği konusunda önemli birkaç noktaya değineceğim. Zorluk konusunda tam olarak saçmalamışlar. Aynı model, aynı marka araba, aynı yükseltmeler ve aynı güçteki arabalar ile en yüksek zorluk derecesinde kalkış yarışında daha en başta sizden daha hızlı kalkış yapabiliyor yapay zekâ.

Yani aynı model ve marka araba ile aynı yükseltmelere sahip araçlar eşit olmayacaksa, neye istinaden oyun oynayasınız ki? Ancak düşük ve orta seviyedeki zorluk derecesinde belki geçmeniz mümkün olabiliyor.

Ama bilesiniz ki gerçekten can sıkıcı bir durum bu. Porsche 918 Spyder modelinden 6 adet mevcut olan kalkış yarışında, kullandığım aynı model araba ve aynı yükseltmeler ile (sınıf gücünden de görebiliyorsunuz sayısal olarak) çok gerisinde kalabiliyorsunuz yarış başladığında. Bir yere çarpmadan, yani çevresel etkiler ya da engellere takılmadan böyle oluyor.

 

Oynanabilirlik konusunda bir başka durum ise sürüş esnasında eğer ki joystick kullanıyorsanız, eski oyundan çok daha hassas. Tabi yeni bir eklenen özellik olarak ıslak yol da bu hassasiyet ne yazık ki sinir bozucu olabiliyor.

Yükseltme ekranında bir de “Arazi” kısmı eklenmiş. Eğer arabanızı hem arazide hem de normal yolda kullanmak istiyorsanız, bu kısma dikkatlice bakıp yükseltme yapmanız gerekiyor. Aksi halde bu kısım azalırsa, araba arazide resmen kağnı olabiliyor ya da arabanın kontrolünü bir türlü elinizde tutamıyorsunuz. Bunları da göz önünde tutun derim.

 

Genel olarak oyuna bakarsak, fiyatı, vaat ettikleri, tatmini konusunda beklentilerin çok altında olduğu, özellikle de yeni nesil konsolda şu an oynanabiliyor olması, bu konsolun sekizde biri fiyatına alınabiliyor olması gerçekten gerekli mi almak için sorusunu oyuncuya sorduruyor.

Hani oyunda çok sıkıntı olur da güncelleme ile bunların üstesinden gelineceği tesellisi olsa değer dersiniz. Ama ne yazık ki manavdan aldığınız muz eve geldiğinizde patates olurcasına bir durum Forza Horizon 5 oyunundaki.

 

Oyunu bitirmedim hali hazırda, fakat sıkılıp kapattım diyebilirim. Sürükleyici bir etkisi yok, sizi bağlayacak bir etken ancak arkadaşlarınız ile oynadığınızda olacaktır. Onun haricinde çabuk sıkan bir oyun diyebilirim. Tavsiyemi soracak olursanız, bence uzak durun. Bu tarz oyunları alacağınız süreler yüksek indirime girdiği süreler olmalı.

Eğer ki Xbox Game Pass aboneliğiniz varsa da bilgisayar üzerinde oynamayı hayal etmeyin bile derim.

Çünkü Forza Horizon 4 sürümünde bile 2 yılda ancak bilgisayar üzerinde oynanabilir hale getirildi. Tabi konsolunuz varsa orada deneyimleyebilirsiniz abonelik üzerinden. Fakat keskin bir şekilde parayla Forza Horizon 5 almamanızı söylemek zorundayım.

Çok paranız varsa gidin zor durumdaki bir insana yardım edin. Steam üzerindeki fiyatı da çok bence. Bu oyun 200 TL etmez. Windows Store üzerindeki fiyata değinmeyeceğim bile. Umarım Forza Horizon 5 – İnceleme yazımla elden geldiğince bilgilendirmişimdir sizleri.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Sons Of The Forest – İnceleme

GamerAdmin

Call Of Duty WWII – İnceleme

GamerAdmin

Zombie Army 4: Dead War – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku