22.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Firewatch – İnceleme

Firewatch – İnceleme

Firewatch – İnceleme yazımda aslında farklı bir fikrin, nasıl bir oyuna dönüştürüldüğünü okuyacaksınız.

Bir oyuna hikâye ekleyip, The Long Dark grafikleri ile bezenip çok farklı bir atmosfer ekleyerek yapılmış bir oyun Firewatch.

İşte bunu başaran firma ise “Campo Santo” geliştiriciliğinde “Panic” yayıncısı.

Ana hatlarına baktığımızda oyun güzel bir hikâyeye sahip. Bu aslında sizi oyuna bağlayıp meraklandırmanızı, devamında ise oyunun sonuna kadar gitmenizi sağlıyor. Mekanikleri ise bilindik.

Firewatch – Oyun Mekanikleri

Firewatch – İnceleme - Grafikler çok iyi
Firewatch – İnceleme – Grafikler çok iyi

Oyunda mekanikler oyun içerisindeki hikaye ile kısıtlı. Hikaye her zaman sizi yönlendirdiğinden, partnerinizle etkileşim içerisinde olup bunun dışına çıkamıyorsunuz.

Yani kısıttan kastım yapacaklarınız belirli bir çerçevede ve bu konuda sıra dışı bir durum yok. Atlamak, zıplamak, telsiz ile iletişime girmek.

Firewatch – Oyun Grafikleri

Firewatch – İnceleme - Oyundaki Gün Batımı
Firewatch – İnceleme – Oyundaki Gün Batımı

Oyunun grafikleri The Long Dark ile aynı olduğunu söylemiştim. Yani biraz Chrome Engine yapısına benziyor ama daha farklı ve rengarenk bir modellemesi var.

Tabi karakterinizi FPS, yani “First Person Shooter” görüş açısı ile görüyorsunuz. Sadece etrafınızdakileri görebildiğiniz için biraz farklı bir deneyim yaşatıyor.

Oyunu oynadığım sürece hiçbir şekilde grafikler açısından sorun yaşamadım. Bir harita var ve her ucunu gezmenizde de sıkıntı olmayacaktır kanısındayım bu anlamda.

Firewatch – Oynanabilirlik

Firewatch – İnceleme - Oynanabilirlik
Firewatch – İnceleme – Oynanabilirlik

Oyunda mekanikler basitleştiğinde her zaman oynanabilirlik de kolaylaşır. İşte bu oyunda da farklı değil. Bu oyunda bu durum sadece hikâyeyi daha iyi anlamanıza olanak sağlıyor.

Etraftan toparladıklarınızla etkileşime geçip belirli alanlarda kullanabildiğiniz için serbest bir hareket alanı olmadığından, sıkıntısız bir deneyim sağlayacağınızı düşünüyorum.

Firewatch – Genel Bakış

Oyunun Gece Grafikleri
Oyunun Gece Grafikleri

Oyuna genel olarak baktığınızda türevlerinden farklı, kendi hikayesinin dışına çıkartmayan güzel bir orman bekçisi oyunu. Tabi partnerinizle bolca etkileşime geçtiğiniz, ormandaki olayların üzerine gittiğiniz ve problemleri çözdüğünüz oyun Firewatch.

Zaten fiyatı konusunda da sizi üzmeyen cüzi ve eğlencenin sonuna kadar varacağınızı da düşünürsek bence kaçırılmayacak bir fırsat. Aslında bu tür oyunların çoğalması yapımcı ve geliştiriciler açısından büyük bir fırsat oyun severler için de güzel bir deneyim olacaktır.

Firewatch – Sonuç

Geliştirici Campo Santo
Geliştirici Campo Santo

Çünkü genele bakıldığında bu tarz oyunlar neredeyse yok olma noktasına gelmişti. Nasıl diye sorarsanız, hikâyeli oyunlar neredeyse yok gibi.

İşte geliştirici ve yayımcılar ceplerini dolu görmek için çevrimiçi ya da kutu açma gibi şeylerle daha fazla para kazanma peşine gittikleri için oyun severleri düşünmüyorlar.

Bu da aç gözlülük yüzünden oyun severlerden çalınan(!) paralara mal olmasının yanı sıra oyun severi de mutlu edemeyen oyunlar oluyor.

Sonuçta cüzi fiyatı, güzel hikayesi ve meraklandırıcı ortamı ile alınabilecek bir oyun Firewatch. Yine de karar sizin, rahat bir hikâye deneyimi için kaçırmayın derim.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Sleeping Dogs: Definitive Edition – İnceleme

GamerAdmin

Dead Island Riptide – İnceleme

GamerAdmin

Binary Domain – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku