29.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Farming Simulator 22 – İnceleme

Hani bazen kaçamak yapmak istersiniz hayatın debdebesinden uzaklaşmak için. Gerçekte yakınınızda olmayan doğanın kollarına kendinizi atıp şehir stresinden uzaklaşmak.

İşte bu tür şeyleri en azından hayal gücüyle önümüze getiren oyunlar var. Hele ki şehirde yaşayıp da köy hayatını, yediğiniz ekmekten, içtiğiniz süte kadar detaylıca üretimini görmek.

Hani şehirde hayat devam ettiğinden bu güzelliklere uzak kalıyoruz hayatımız boyunca. İşte bunu düşünen Giants Software fikrini oyuna geçirmiş durumda.

Farming Simulator 22 – İnceleme
Farming Simulator 22 – İnceleme

Çiftlik, Börtü Böcek

Farming Simulator 22 – İnceleme
Farming Simulator 22 – İnceleme

Bu oyun serisi aslında yeni değil, 2012 yılında “Skiregion – Simulator 12” adıyla kış sezonu ile başlayıp devam eden serinin en sonu Farming Simulator 22.

Teknolojinin gelişimiyle, oyunlarda da gelişme zamanımızda da devam ediyor. Diyeceksiniz ki teknoloji devamlı olarak gelişiyor ama bu tür oyunlara etkisi ne kadar? Aslında basit.

En büyük etkisi çiftlik ile ilgili olarak öncelikli tarım arazilerinin büyüklüğü, ürün çeşitliliği, bunun yanı sıra yetiştirilecek olan ürünlerle paralel olarak yeni nesil ürün araçları gibi.

Simülasyon Ne kadar Zevkli?

Farming Simulator 22 – İnceleme
Farming Simulator 22 – İnceleme

Bu oyunun amacı aslında “mış gibi” yapmak değil de gerçek hayattaki araçlar, ürün gamı, teknikler ve sistemlerin bire bir yansıması şeklinde cereyan ediyor.

Eğer ki “mış gibi” yapan bir oyun olsaydı yapay, eksik, sadece amaca zorlayan ve oyuncuyu yönlendiren bir oyun olurdu. Yönlendirmeden kastım oyunun oyun severe boyun eğdirmesi.

Burada fikrin, isteğin, hareketin oyuncunun hayaline bırakacak kadar çeşitlilikle sunması işlerinin severek ve başarıyla yaptıklarının ispatı aslında.

Başarı ve İş Birliği

Farming Simulator 22 – İnceleme
Farming Simulator 22 – İnceleme

Oyun severlerle birlik olarak hareket eden, geri dönüşlere istinaden oyuncular tarafından ek özellikler yapılan, bedava olarak (DLC’ler haricinde) dağıtılan bir ürün.

Açıkçası bir fikri oluşturup, ana kaynağı bozmadan, ortaya baştan savma atmadan oyun severlerin de hayal gücüne bırakan nadir oyun yapımcılarından Giants Softwares.

Çıktığında hemen olmasa da bir süre sonrasında gelişmeye devam eden oyunun da başarısı gerçekten çok büyük oluyor. Bu da oyun severe de büyük zevk, yapımcıya da ödül oluyor.

Amaca Uygun Hizmet

Farming Simulator 22 – İnceleme
Farming Simulator 22 – İnceleme

Oyun dünyasında kendini tekrar eden, hep aynı içeriklere ve yavan sistemlere göre birbirine benzeyen o kadar oyun var ki bir süre sonrasında insan bıkıyor.

İşte bazı fikirlerin özgün olmasının fikirden uygulamaya geçtiği sırada ortaya çıkan ürünün gerçek anlamda tekil olması çok önemli oyun severler açısından.

Farming Simulator 22 oyunu da bunu başarabilen, oyuncuyu sıkmayan fakat uzunca bir süre oynamaktan zevk aldıran özgün bir yapım.

Hadi Çiftliğe Geri Dönelim

Farming Simulator 22 – İnceleme
Farming Simulator 22 – İnceleme

Önceki sürümlerinden farklı olarak günün gerçek çiftçilik ekipmanlarının yanı sıra adeta F1 araba sevdalılarının tutkusu gibi çiftçilik araba ve makinelerinin de tutkulu severleri türemeye başladı.

Öyle ki bu oyunun çıkışından sonra video servislerinde bu araba ve makinelerin videolarının izlenmeleri artmasının yanı sıra, bir kısım oyun severler bu araçları kullanmak istiyorlar.

Geldiğimiz yeri unutmamak, neyin nasıl yapıldığını ne kadar meşakkatle önümüze geldiğini de hatırlatması aslında kaybolan değerlerin tekrardan hayat bulması demek.

Oynanabilirlik

Farklı ve güzel araçlar var
Farklı ve güzel araçlar var

Genel anlamda oynaması zor olmayan, eski oyunları oynayanların kısa sürede alışacağı bir mekaniği var. Çok fazla şey değişmemiş bu yeni oyunda.

Bazı kısa yollar eklenmiş, özellikle de gamepad ile oynanışta daha ergonomik ve rahatlık katmışlar. Bu da büyük bir alanın kontrolünde olmazsa olmazlardan.

Sizi sıkıntıya sokacak ya da bu konuda oyun zevkinizi kaçıracak bir etmen açıkçası görmedim ya da oynadığım sırada rast gelmedim.

Grafikler

Grafikler eskiye benzese de farklı
Grafikler eskiye benzese de farklı

Modelleme ve grafikler gerçekten günümüzün teknolojisine göre uyumlu ve sade. Tabi bir popüler oyun mantığı ile kullan at olmadığı için geliştirme süreci devam ediyor.

Hatta öyle ki sadece kozmetik üzerine indirilebilir içerik (DLC) çıkartan tembel ve aç gözlü firmalardan farklı olarak her yeni içerikte güzel ekipmanlar gelmekte.

Bunlarla dahi grafiksel anlamda uyumluluğun yanı sıra hiçbir sıkıntılı ya da hatalı bir durum yok. Oyunda genel olarak zevkinizi kaçıracak hata bulamadım.

Atmosfer

Balyajlama konusunda çeşitlendirme var sonunda
Balyajlama konusunda çeşitlendirme var sonunda

Doğayla iç içe olmak, kuş sesleri, inek sesleri, tavuk sesleri ve atlarla çiftlik hayatının doruklarına ulaştırıyor. Aksiyon oyunu olmadığı için öyle hareketli bir şeyler duymanız da gereksiz.

Doğanın şekillenmesindeki çabanız bir süre sonrasında meyvelerini vermeye başladığında o güzel rahatlama ve üretim zevkini tattırıyor oyun severe.

Kafa dinlemek için yapılan ve diğer etmenlerle birlikte tam bir oyun olma örgüsünü taşıyan fikrin gerçek anlamda da oyun severi rahatlattığı gerçeği yadsınamaz.

Genel Bakış

Depolama konusunda iyi ayarlamışlar
Depolama konusunda iyi ayarlamışlar

Muadillerine göre daha detaylı, çiftlik ve doğa temalı kafa dinleme konusunda biçilmiş kaftan diyebilirim. Stresli iş ortamından kendinizle baş başa kaldığınızda emrin olun rahatlama garantili.

Fiyatı konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama çok daha altında bir ederi olacağını kabul etmem gerek. Şu an Steam üzerinde 300 TL gibi bir fiyata alınır mı açıkçası fahiş.

Çok daha düşük fiyatlara indirime girdiğinde ek paketleri ile kaçırmamak gerekir. Sonuçta bazen yalnız kalarak ayrı diyarlarda çaba sarf etmek, oyun dahi olsa rahatlatıyor.

Sonuç

Tır ve binek araçlarda çeşit fazla
Tır ve binek araçlarda çeşit fazla

Fiyatı fahiş olsa da indirimde düşünülebilecek bir oyun Farming Simulator 22. Daha ötesi yok zaten, sebebi ise size diğer büyük oyunlardaki gibi bir aksiyon içerisine sokmaması.

Tüccar kafasıyla düşünerek olayın içerisine girerseniz sadece kendinizle yarış içerisinde olur, oyundan tam manası ile bir zevk almanız söz konusu olmaz.

Cüzi fiyata indiğinde alınası ve oyun kütüphanesinde olması gereken bir oyun. Beklentilerinizi çok yüksekte tutmamak kaydı ile.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

The Elder Scrolls V: Skyrim – İnceleme

GamerAdmin

The Walking Dead: Survival Instinct – İnceleme

GamerAdmin

Payday 2 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku