24.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Farmer’s Dynasty – İnceleme

Farmer’s Dynasty – İnceleme
Farmer’s Dynasty – İnceleme

Son yıllarda simülasyon oyunlarının ağırlığını gittikçe fazla hissetmeye başlıyoruz, Farmer’s Dynasty – İnceleme yazımla değiniyorum. Tabi farklı meslek grupları bu fikirlerin hızlıca ortaya atılıp geliştirilmesine olanak sağlıyor. Şu ana kadar genel meslekler üzerinde birçok simülasyon oyunu yapıldıysa da sanırım en fazla çiftçilik konusunda edinilen başarının pastadan pay kapma yarışına girilmesi hiç de yadsınacak bir durum değil. Diğer yandan gelişme mi yoksa farklı fikirlerden oluşturulan aynı türden oyunlar mı pek anlamak da mümkün değil.

Çünkü çiftlik simülasyonu dediğinizde olay aslında çok basit ve sadedir. Oyunun kalbi oyun içindeki mekaniklerin çevre ekipmanlarla ve modelleme ile uyumudur. Sonuçta oyuncuya bırakın birçok şey devamlılığın sağlanması açısından mekaniklerin de oyuncu ile uyum sağlaması zorundadır ki kısa döngüye giren bir oyun olmasın.

Aynı konseptte ama farklı mekanik ve fikir yaklaşımıyla ortaya çıkartılmış bir oyun “Farmer’s Dynasty”. İlk çıkan bu tür oyunların babası olan “Farming Simulator” ile bazı benzerlikleri olsa da birçok farklı fikri de oyuna eklemişler. Bu aslında oyuncunun gözünden baktığında görebileceği veya ayırt edebileceği bir durum.

Farmer’s Dynasty - Sebze yetiştiriciliği yapabilirsiniz
Farmer’s Dynasty – Sebze yetiştiriciliği yapabilirsiniz

O sebeple bazı mekaniklere sosyalleşme ve itibar getirmişler. Bu da aslında biraz popüler olma isteğini oyuna yansıttıklarından biraz havada kalmış gibi. Mesela bir komşunuzun yardıma ihtiyacı olduğunda gidip yardım edersiniz değil mi? Yardımdan sonra herhangi bir komşunuz bu yardım konusunda yapılan işin resmini çekip sosyal medyaya atmaz mesela.

Tabi yardım karşılığında sizinle olan sosyal ilişkisi yükselir şüphesiz, ama biraz daha ilerleyip sevgili olur musunuz? Hele ki başka ülkelerde algılanan yardım ile bizim ülkemizdeki algılanan yardım çok farklı olduğundan, bu oyunda da her yardım karşılığında bir bedel beklenmekte. Bu da sosyal anlamda kültürümüze ters olduğu gibi, iyiliğin yardımla olması gerektiği erdemini de ortadan kaldırıyor.

Farmer’s Dynasty - Bulunduğunuz alanı geliştirebiliyorsunuz.
Farmer’s Dynasty – Bulunduğunuz alanı geliştirebiliyorsunuz.

Neyse gelelim biz oyunun incelemesine. Grafikleri güzel ama daha el atılması gereken yerleri yok değil. Çevre modellemelerinden tutun da hayvanların ve yolların bazı rötuşlara ihtiyacı var. Onun dışında aletlerle çalışmak, tarlanın işlenmesi hatta oyun içerisine fazladan inşaat işlerinin de eklenmiş olması bazı grafiksel modellemeleri de zor hale getiriyor diyebiliriz.

Mesela eskimiş olan ya da paslanmış olan kaplamaları önce temizleyip sonrasında boyanması gerekiyor. Veya değiştirilip bazı yerlerinin tamir edilmesi gerekiyor. Elinizdeki plakalar ile bunu yapıyorsunuz ama ne kadar ihtiyacınızın olduğunu belirtmiyor size. O sebeple fazla da alabilirsiniz o üründen az da.

Farmer’s Dynasty - Çiftçilik makineleri ile ekim yapabiliyorsunuz
Farmer’s Dynasty – Çiftçilik makineleri ile ekim yapabiliyorsunuz

Atmosfer bilindiği gibi doğa içerisindeki eksiksiz nasıl sesler varsa öyle. Çiftlik konusunda bu tarz şeyler pek değişmez. Kuş sesi, inek sesi, tavuk sesi, domuz sesi gibi şeyler zaten sabittir. Tabi arsanızın yakındaki gölü ya da akarsuyu da sayarsak su sesi bile var. Tabi oyun müzikleri de pek uyumlu değil geldi bana. Bu arada farklı özelliklerden biri de havada bolca uçak görebilmeniz.

Oynanabilirliğe gelirsek çok zor değil. Ama bir süre alışmak gerekiyor. Tabi oyuna ekledikleri ve kendi oyunlarının farkını ortaya koyan mekanikler de yok değil. Mesela tarlanızın gübrelenmesi gerekiyor ve çok zaman harcamak zorunda kalıyorsunuz. Yardımınıza eğer ki cebinizde paranız varsa alçak irtifa uçağı yetişiyor.

Farmer’s Dynasty - Hasat zamanı
Farmer’s Dynasty – Hasat zamanı

Parasını ödediğinizde uçak havadan gübreleme yapıyor ve sonrasında paranız otomatik olarak ödeniyor. Bu güzel ama tarla işleme konusunda gerçek mana bir uyumsuzluk var zaman ve iş açısından. Bunu daha iyi ayarlamaları lazım. Hatta oyunu farklı kılabilmek için de hayatta kalma oyunundaki gibi uyku ya da yoruma öğeleri koyulmuş hissi verdi bana. Bilemiyorum.

Genel olarak baktığınızda evet güzel bir oyun yapmışlar. Hatta farklılıklar açısından da “Farming Simulator” da olmayan bir şey daha eklemişler; Otobüs ile seyahat. Bilmiyorum ne kadar kullanılır ya da kullanışlı olur ama bu da bir farklılık oyun için. Hatta yeni bir oyunun yapımına başlayan Toplitz Productions firması 3 yeni oyunla daha karşımıza gelmek için uğraşıyor.

Oyunların adları ise “Medieval Dynasty”, “Lumberjack’s Dynasty” ve “Trucker’s Dynasty – Cuba Libre”. Adlarından anlaşılacağı üzere orta çağ üzerine, ağaç kesme üzerine ve tır kullanma üzerine simülasyon oyunu yapacaklarını gösteriyor ama ne kadar tutar ne kadar oyuncuların beğenini kazanır bilinmez.

Sonuçta şu anki fiyatı ile “Farming Simulator 19” ile kafa kafaya neredeyse. Bence “Farming Simulator” ile yarışacak kadar keskin ve oturmuş bir mekanik durumu yok. Fiyat bana pahalı geldi. Ama yine de bu tarz oyunları seviyorsanız sizin takdirinizde.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Metro: Last Light – İnceleme

GamerAdmin

The Dark Pictures Anthology: House Of Ashes – İnceleme

GamerAdmin

Kingdom Come: Deliverance – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku