32 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?

Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur? Sabah kapı zili nedeniyle uyandınız, kapıda kargocunun olduğunu gördünüz; çok beklediğiniz o paketi almak istiyorsunuz fakat meşhur sabah ereksiyonunuz yüzünden kapıyı bir türlü açamıyorsunuz.

İşte erkekleri kimi zaman bu gibi zor durumlarda bırakan ve hemen hemen her gün yaşanan sabah ereksiyonunun oluşma nedenleri hakkında bilimin söyleyecekleri var.

Bilimsel Adı Gece Oluşan Penis Şişkinliği Olan Sabah Ereksiyonu’nun Nedeni Hakkında Birkaç Teori Bulunuyor

Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?
Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?

Bunlardan ilkine göre, bu durum REM uykusuyla ilişkili. Rüya gördüğünüz uyku hali olan REM uykusunda, beyin bazı nörotransmitterları kapatarak vücudu düzenliyor ve bu sayede rüyada gördüklerinizi bazı reflekslerle/hareketlerle dışa vurmamanızı sağlıyor.

Ereksiyonun kontrolünde görevi olan norepinephrine adlı nörotransmitter da bundan etkilenerek azalıyor ve testosterona bağlı olan hareketler devreye giriyor. Damarlara (dolayısıyla penise) kan akışı artınca o meşhur sabah ereksiyonu gerçekleşmiş oluyor.

Sabah Ereksiyonu Uykudayken İdrar Kaçırmayı Önlemek İçin de Gerçekleşiyor Olabilir

Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?
Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?

Uyku esnasında idrarla dolan mesane; penisin kontrolünden sorumlu olan, omuriliğin sakral sinirlerini uyararak penisin kalkmasına neden olur. Sert bir şekilde işemek zor olduğu için, ereksiyon halindeki penis sayesinde alta kaçırmanın önlendiği düşünülüyor. Fakat alta ıslatmayı önlemek için vücudun farklı yöntemleri de bulunduğu için bu teori, ilkine kıyasla daha zayıf bir teori olarak görülüyor.

Sabah Ereksiyonunun Erkekleri Penis Fonksiyon Bozukluklarıyla İlgili Hastalıklardan Koruduğu Biliniyor

Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?
Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?

Erektil disfonksiyonu olmayan erkeklerde uyku sırasında yaklaşık üç ila beş kez görülebilen sabah ereksiyonu; sadece yetişkin erkeklerde değil, küçük çocuklarda ve hatta anne karnındaki erkek bebeklerde bile görülebiliyor. Ayrıca sadece erkekler değil, kadınlar da uyku esnasında klitoral ereksiyon ve vajinal şişkinlik yaşıyor.

İlgili Yazılar

Bayat Ekmekler Sertleşirken Bayat Bisküviler Neden Yumuşar?

GamerAdmin

Youtube videosu nasıl öne çıkar?

GamerAdmin

Nasıl Oluyor da Ay’ı Gündüz Vakti de Görebiliyoruz?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku