22.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Earthfall – İnceleme

Earthfall – İnceleme
Earthfall – İnceleme

Uzunca zamandır beklenen bazı türler vardır oyuncular arasında. Tabi bu da iki ayrı durumla açıklanabilir. Call Of Duty mantığı ile çevrimiçi oyunlar, diğeri de takım çalışması içeren oyunlar. Earthfall – İnceleme ile oyuna değinelim. Uzunca zaman takım çalışması içeren oyunların bayrağını taşıyan Valve’in çıkarttığı Left 4 Dead isimli oyun, ikinci oyunundan sonra da bir türlü çıkartmadığı boşluğu arayan oyuncular.

İşte bu türün farklı bir yaklaşımı ile piyasaya çıkan Earthfall, Holospark adlı yayımcı ve geliştirici firma tarafından Temmuz 2018 yılında Steam üzerinden oyuncularla buluştu. Bu oyun çok farklı bir konseptle gelmiş gibi gözükse de aslında Left 4 Dead serisinin mekaniğinden uzak değil.

Oyun çok güzel bir takım yardımlaşması üzerine temellendirilmiş, hatta farkı sadece uzaylı yaratıklar ve bazı silah çeşitliliği haricinde verdiği oyun keyfi ile taçlandırmış. Yani haritalar güzel, mekanlar modellemeler güzel. İsterseniz Left 4 Dead’deki gibi tek başınıza botlarla oynayabiliyorsunuz.

Earthfall - Oyun LEft 4 Dead'e çok benziyor.
Earthfall – Oyun LEft 4 Dead’e çok benziyor.

Diğer yandan gerçek anlamda eğlenceli de. Aslında uzun zamandır oyun severler bu tür bir oyunu bekliyorlardı. Tabi bazı ön yargılar bu tür oyunlara zarar olarak sunucularda az olan oyuncu sayısı şeklinde yansıyor. Arkadaş adamlar yapmış, gerçekten güzel ve farklı bir oyun önümüze koymuşlar.

Oyun çıktıktan 4 ay sonra bile hakkında olmadık tepkiler yazanlar mı dersiniz, daha İngilizce bilmeyen oyuncuların “Berbat, olmamış, kötü” gibi yorumlarını mı görmek dersiniz? Arkadaş bir oyun oynanmadan, zaman geçirmeden asla izlenim edinmiş olmazsınız. Bakın oyunda mekanik olarak hem grafiksel anlamda hem de ergonomi olarak Left 4 Dead’den daha gelişmiş. Neden diye soracak olanlar varsa da Arkadaş 2018 yılındaki yeni çıkmış ve oturmuş olan grafik ve sistem teknolojileri.

Yani Left 4 Dead oyunundaki bariz hatalar hala varken, bu oyunda hatasız olarak bir oyun keyfi sunması, gelişmiş teknolojilerin nimetlerinden gelmekte. Yani affedin ama 2008’den bu yana Left 4 Dead, 2009 yılından bu yana da Left 4 Dead 2 geliştirilmeyen grafik teknolojisi ile devam ediyorsa bu Earthfall oyununun suçu değil.

Earthfall - Oyunun grafikleri güzel
Earthfall – Oyunun grafikleri güzel

Ya oyundan anlamayan ya da kendini oyuncu kategorisine kendince övünç kaynağı olarak unvanmış gibi göstermeye çalışanlar, özellikle oyun mantığı ve dinamikleri hakkında bilgi sahibi olmayanlar, üstüne bir de hikâyeyi geçip vurdulu kırdılı oyunlara gömülen bir zihniyet son zamanlarda türedi ve başını aldı gidiyor.

Oyun neden oynanır deseniz, kendi psikolojik rahatsızlıklarını kabul edercesine “öfkemi ve şiddet birikimimi deşarj etmek için” diyenlerdir bu zihniyet. Ne yazık ki öyle bir nesil geldi ve güzelim oyunlar hakkıyla üst sıralara çıkamıyor şu sıra.

Earthfall - Yaratık çeşitliliği oldukça fazla
Earthfall – Yaratık çeşitliliği oldukça fazla

Neyse, grafikler ve modellemeler oyunda gerçekten güzel ve iyi gözüküyor. Ben tek kişilik oyunda hiçbir sorun, hiçbir takılma ya da grafiğe bağlı olarak bir hata ile karşılaşmadım. Uzunca bir zaman oynadım ve hazmettim. Hala da devam ediyorum. Bu süre içerisinde sadece 1 defa hata aldım o da sanırım güncelleme sebebi ile oldu.

Sonrasında oyun kendini güncelledi ve bir daha sorun vermedi. Özellikle belirtmek istediğim bir husus var grafik kartları konusunda. Hani bazen oyun esnasında grafiğin birbirine girme, karakterlerin fiziki görünümlerinde saçma sapan modellemeler belir olayları oluyor, görmüşsünüzdür. İşte onun sebebi 2 kritik noktadır. Öncelikle uzun bir süre oyun oynadıktan sonra ekran kartının modelleme motorunda bu tür hatalar olabiliyor.

Earthfall - Bolca uzaylı yaratık öldüreceksiniz
Earthfall – Bolca uzaylı yaratık öldüreceksiniz

Bu hata kalıcı değil, fakat uzunca bir süre aynı oyunu oynuyorsanız (mesela bir oturuşta 4-5 saat aynı oyunu oynamak gibi) bu sorunun ayyuka çıkması doğaldır. Çünkü ekran kartı modellemeyi ekran kartının belleği, işlemci, bilgisayar belleği ve disk arasındaki trafik ile yönetir. Disk üzerinden verileri alıp işlemeden önce bilgisayarın belleğine, bellekten de işlemci üzerinde hazırlanıp ekran kartının belleğine görüntü verisi olarak aktarılır.

Bunun sebebi ise kodlanan görüntünün sağlıklı bir şekilde ekran kartı üzerinde işlem görmesidir. Bu çok hızlı bir işlem olarak gözükür oyunu oynadığınızda fakat ikinci kritik nokta da bu işlemlerin yükü fazlalaştıkça ekran kartınızın ısınması dolayısı ile olur. Devamında ise daha geç modellenen grafikler, daha bozuk modellenen karakterlerdir.

Ekran kartlarındaki fanların ses konusunda sözüm ona çözüm getirdiklerini düşünen üreticilerin standart ayarladıkları fan hızları da sırf ses çıkmasın diye belirli bir ısıdan sonra belirli bir seviyede çalışmaya başlar. Bu da alacağınız görsel modelleme hatalarının toleransını azaltır, görüntülerde sıkıntılar olur.

Earthfall - Çok oyunculu olması da büyük bir artı
Earthfall – Çok oyunculu olması da büyük bir artı

Bunun üstesinden gelmeniz için olmazsa olmazlardan tek çözüm ekran kartınızın fan değerlerini kendiniz ayarlamanız, standart değerlerin 10-20 derece altına çekerek (Mesela bir ekran kartının ısı değeri 70 olduğunda fanların devreye girmesi için ayarlanan standart fan çalışma hızını 70 yerine 50 ya da 40 olarak ayarlayabilirsiniz) bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Ben bu oyunda ve diğer oyunlarda genelde almıyorum çünkü kendi ayarladığım fan hızı ekran kartının ısısını 50 dereceden yukarıya çıkmasına izin vermiyor. Bu da oyunun ekran kartındaki ısının sebebi ile çökme ya da kapatma sorununu ortadan kaldırıyor. Bilmenizi istedim.

Oyundaki atmosfer güzel. Yaratıklar farklı ve zorlayıcı olabiliyorlar. Tabi Left 4 Dead’de olduğu gibi farklı konseptte baş belası özel yaratıklar da var ama Left 4 Dead’deki kadar zorlayıcı değiller. Emin olun oyuna hızlıca ve kolayca alışacaksınız. Bu konuda sıkıntı olmadığından çevreden alabileceğiniz silahlar ve ekipmanlar da güzelce düşünülerek hazırlanmış. Tabi oyundaki müzikler de sizi motive ediyor diyebilirim. Eğer ki arkadaşlarınızla oynuyorsanız da tam anlamıyla oyun zevkinin zirvesini yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın.

Oynanabilirlik ise ergonomi açısından çok iyi düşünülerek hem klavye ve fare hem de joypad ile güzelce entegre edilmiş. İstediğiniz kontrol ekipmanı ile rahatça oynayabilirsiniz. Tutukluk ya da gecikme yaşamadım, yaşayacağınızı da sanmıyorum. Tabi bu bahsettiğim ekipmanlar orijinal, merdiven altı olmayan, 20-30 TL ye aldığınız ekipmanlar değilse.

Genel anlamda kendine has bir hikâye de barındıran, içinde zombi yerine uzaylı yaratıklar olan, kan yerine uzaylı pekmezi akıttığınız bir oyun Earthfall. Tabi popülerliği yüksek olan zombi kavramının şu sıralarda The Walking Dead ile devamında düşüşte olması, Resident Evil gibi bir sinema yapıtının doğru düzgün oyunla bağını saçma sapan sinematik aşklar uğruna daha başından ortadan kaldırması bu popülerliğin son 12 yılda yok olmasına neden oldu.

Düşünsenize bir dizi yapıyorsunuz ve 9 yıl baş karakteri oynatıp sonraki 10. Sezonda bir anda ortadan kaybediyorsunuz. Tabi baş karakter hakkını vererek oynadığı için aslında hayranlar sadece o adamın yaptıklarını 9 yıl boyunca gördükten sonra, bir anda çektiğinizde dizinin içinin boş olduğuna karar veriyorsunuz. Evet Rick Grimes karakteri varken The Walking Dead izleyici sayısı dünyada 325 milyondu. Şimdi ise 10 milyonu bulsa iyidir.

Bence alıp arkadaşlarınızla güzel ve zevkli zaman geçireceğiniz takım yardımlaşması odaklı bir oyun Earthfall. Şu zamanlarda çok daha güzel vakit harcayabileceğiniz ve eğleneceğiniz, ücreti de öyle 300-500 TL arasında olmayan bir oyun. Tavsiyem alın, zaman zaman girip arkadaşlarınızla ya da tek başınıza oynayıp sonrasında arşive kaldırırsınız.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Left 4 Dead 2 – İnceleme

GamerAdmin

Sniper Elite 4 – İnceleme

GamerAdmin

Thief Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku