27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

e-Devlet’te Tüm Askerlik İşlemleri Yapılabilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, resmi işlerimizi internet üzerinden yapmamızı sağlayan e-Devlet ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Oktay, aktif kullanıcı sayısı 60 milyonu aşan e-Devlet‘e yeni özellikler geleceğini açıkladı. Aralarında “Askerliğim” ve “Varis-Muris” gibi özelliklerin yer aldığı yenilikler, yakın bir gelecekte vatandaşların hizmetine sunulacak.

Yüksek memnuniyet oranıyla ilk günden bu yana başarı hikayeleri yazan Dijital Türkiye Kapısı’nı kullanıcı dostu ve her yaştan vatandaşımızı hedefleyen bir yaklaşımla geliştirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullanan Fuat Oktay, çalışmaların bunlardan ibaret olmayacağını, ilerleyen dönemlerde e-Devlet’in bugünkünden çok daha işlevsel olacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada e-Devlet‘te 6 bin 665 dijital hizmet bulunduğunu açıklamıştı.

“Askerliğim” Hizmeti ile Süreç Başından Sonuna Kadar Kolaylıkla Takip Edilecek

e-Devlet'te Tüm Askerlik İşlemleri Yapılabilecek
e-Devlet’te Tüm Askerlik İşlemleri Yapılabilecek

Fuat Oktay‘ın açıklamalarında bahsettiği Askerliğim özelliği, askerlik çağındaki gençlerin işini kolaylaştıracak. Aslına bakacak olursak askerlik işlemleri hali hazırda e-Devlet‘te mevcut. Ancak süreç çok karmaşıktı. Askerlik başvurusu yapmak için bir hizmet, askerlik belgesi almak için başka bir hizmet, askerlik yerini öğrenmek için başka bir hizmet kullanılıyordu. Askerliğim ile süreç baştan sona kadar kolaylıkla takip edilmiş olacak.

Varis-Muris Hizmetiyle İse Veraset İşlemlerini Kolaylaştıracak

e-Devlet'te Tüm Askerlik İşlemleri Yapılabilecek
e-Devlet’te Tüm Askerlik İşlemleri Yapılabilecek

Bugüne dek bir yakını vefat eden vatandaş, ölen kişinin miras ve diğer işlemlerini sürdürebilmek için acısı daha tazeyken notere gitmek zorunda kalıyordu. Varis-Muris hizmeti, veraset işlemlerini kolaylaştırmış olacak. Ancak bu özelliğin vatandaşın notere gidip gitmemesi durumunu nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Bizzat bir noterden edindiğimiz bilgilerde, kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığı ifade edildi.

Fuat Oktay’ın e-Devlet Açıklaması Şöyle:

e-Devlet'te Tüm Askerlik İşlemleri Yapılabilecek
e-Devlet’te Tüm Askerlik İşlemleri Yapılabilecek

Dijital Türkiye Portalı’na entegre edilecek yeni kamu hizmetleri, ‘Askerliğim’ ve ‘Varis-Muris’ sekmesi gibi tek ekranda sunacağımız yeni alanlar, ‘Yeşil Kalkınma Devrimi’ perspektifimize katkı veren ‘Yeşil e-Devlet kapısı’ çalışmalarımız, kullanıcıların güvenliği ve veri güvenliği açısından iki aşamalı giriş yönteminin entegrasyonu ile telefonlarımıza gelecek tek kullanımlık şifre uygulamasının yaygınlaştırılması, e-Devlet mobil uygulamasının internet kotasını harcamadan kullanılması ve çalışmaları tamamlanan ‘Dijital Türkiye Platformu Ödeme Altyapısı’nın kullanıma açılması gibi konular bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra kamu-iş dünyası dijital entegrasyonu hedefiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile devam eden iş birliği kapsamında kamu olarak e-Devlet altyapı çalışmalarını uzun süreden beri hazır hale getirdik. Odalarımız veri paylaşımını tamamladığında oda bilgileri kamu kurumları ile tam entegre edilmiş olacak ve kamu-özel sektör eş güdümü güçlenecektir.

İş dünyamızın odalardan hizmet alma süreleri hızlanacak ve kaliteleri yükselecektir. Çalışmayı henüz tamamlamayan sanayi ve ticaret odalarının gerekli hassasiyeti en hızlı şekilde göstereceğine inanıyorum.

Bürokrasinin azaltılması yönünde artık kamu kurumlarımız hali hazırda ellerinde olan bilgi ve belgeleri büyük oranda vatandaşımızdan talep etmemektedir. Tüm kurumlarımızı ellerindeki verilerin paylaşımı hususunda daha etkin çalışmaya davet ediyorum.

Araçlarım”, “İkametgahım”, “Hac ve umre işlemleri” ve “Çalışma hayatım” ekranları gibi çok yakında askerlik işlemlerinin baştan sona takip edileceği “Askerliğim” ve veraset işlemlerini çevrim içine taşıyan “Varis-Muris” ekranının hizmete sunulacağını aktaran Oktay, “Yüksek memnuniyet oranıyla ilk günden bu yana başarı hikayeleri yazan Dijital Türkiye Kapısı’nı kullanıcı dostu ve her yaştan vatandaşımızı hedefleyen bir yaklaşımla geliştirmeye devam edeceğiz.

İlgili Yazılar

Kıyafetleri Ekranlara Çeviren Dokuma Kumaş Geliştirildi

GamerAdmin

Logitech MX Mekanik Klavye ve Mouse Türkiye’de

GamerAdmin

Apple Diğer Uygulama Mağazalarına İzin Vermek Zorunda Kaldı

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku