19.7 C
İstanbul
15 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Dying Light – İnceleme

Dying Light - Techland'den Dying Light.
Dying Light – Techland’den Dying Light.

Günümüzde Zombie oyunlarının popülerliğini git gide çok hissediyoruz. Dying Light – İnceleme yazımda değineyim. Left 4 Dead, Left 4 Dead 2, Dead Island, Dead Island: Riptide gibi oyunları gördüğümüzde popülerliklerinin hem grafiksel, hem platform olarak, hem de hikayeleri konusunda bizleri mest ettiğini unutmamak gerekir. Hatta öyle ki zaman zaman bu tür oyunlar bizlere “ya ben de mi bir hikaye yazsam” dedirtecek kadar da etkiledi.

Aslında baktığınızda genel olarak ne kadar da geniş bir tüketime açık olduğunu, belki de dipsiz bir kuyu gibi üstüne üretilebilecek kadar da materyali olduğunu görebiliyoruz. Bu da oyun firmalarının farkına vardığı bir durum olsa gerek ki, gerçekten başka bir şekilde, farklı bir fikir ile oluşturulmuş Dying Light. Hani belki hatırlarsınız şu Paris sokaklarında atlayan, zıplayan bir güruh vardı. Hatta Madonna‘nın klibine dahi yansımıştı. İşte bu güruhtan ilham alan Techland, bunu zombilerle bezeyerek karşımıza güzel bir oyun çıkartmış.

Dying Light - Bir çok zaman peşine düşmemiz gereken hava destek yardım kutuları.
Dying Light – Bir çok zaman peşine düşmemiz gereken hava destek yardım kutuları.

Ubisoft‘taki Assassins Creed : Revelations‘daki gibi bir durum bu oyun için de geçerli aslında; “Kişiler Türkçe konuşmasa da Assassins Creed‘deki gibi, isimlerim hemen hemen hepsi Türkçe”. Anlamadığım şey ise bu kadar “Copyright“, yani telif hakkı konusunda yırtınan sözde dünya ekonomi gücünü elinde tutan ülkelerin firmaları, acaba aynı şekilde kendilerinden olmayan diğer ülkeler için de bu durumu takmaması!

Neden ? Senin benim materyalim mi var ? O zaman “Open Source” olarak iş yapın ve milleti soymayın! Ne kadar takdiri hak etseler de emin olun bu durumu her zaman lehlerine çektiklerini düşündüklerinde aslında o ülkeye ait olan her materyal ve telif hakkı gerektiren bir isim dahi olsa, en çok kaybedenler onlar olacaklar. Oyun satın alarak, bireyi satın alamazsınız firma olarak. Telif hakkı konusundaki hassasiyeti Techland‘dan da bekliyoruz.!

Dying Light - Grafikler ne kadar güzel değil mi?
Dying Light – Grafikler ne kadar güzel değil mi?

Neyse gelelim grafiksel modelleme ve oyun içi hikayeye. Evet oyun güzel dizayn edilmiş, çok da güzel bir haritada geçiyor olsa da sıkı durun Amd severler ; Oyun ne yazık ki Nvidia ekran kartlarına daha fazla performans için optimize edilmiş. İlk çıktığı tarihte o kadar kötü bir haldeydi ki oyun, Amd kartlarda oynanması adeta kabir azabıydı.

Bir süre sonra çıkartılan yamalar oyunu belirli bir seviyede tutsa da, en azından oynanabiliyor. Tabi full ayarlarda hala Amd kullanıcıları için neredeyse zor. Diğer bir olay ise sistemi zorluyor olması. Evet ekran kartının bir yere kadar etkisi olsa da, sisteminiz orta düzeyde ise çok zorlanacağınızı söylemekte yarar var. Sebebi ise oyunda en az 4GB DDR-3 Ram gerektiriyorsa da, 8 GB DDR-3 olması, İntel için i5-2500 Cpu ya da Amd FX 8320 cpu istiyor.

Dying Light - Meşhur Slums (Varoşlar).
Dying Light – Meşhur Slums (Varoşlar).

Evet bu en az olanı. Ne kadar saçma değil mi ? Ekran kartı konusunda da en az DX 11 6xxx Amd ya da GTX 560 Nvidia en az 1 GB Vram olan kart gerektiriyor. Bende bile Amd HD 6990 4 GB 512-bit kartta rahat oynatmıyorsa artık siz düşünün ( İşlemcim Amd FX 8350, 16 GB 1600 Mhz DDR-3).

Hikaye olarak isimlere çok uzak olmayacaksınız, çünkü neredeyse hemen hemen hepsi Türkçe isimden ibaret. Oyunda iyi ve kötü taraflı grup var ve sizde iyi grubun yanında yer alıp, Harran (Ne kadar da tanıdık değil mi ?) da koşturarak yaratıklarla savaşıp görevleri bitirmeli, yardıma ihtiyacı olanlara yardım edip, tecrübe puanlarınızı yükselterek de özel yetenekleri ortaya çıkartmalısınız. Bence oyuna ilk olarak kolay zorluk seviyesinde başlayın. Yoksa ölmeniz hızlanır.

Dying Light - Neyin ne zaman olacağını bilemezsiniz.
Dying Light – Neyin ne zaman olacağını bilemezsiniz.

Güzel bir oyun, güzel bir hikaye, fakat telif konusunda sınıfta kalmış durumda. Neyse, alınıp arşive koyulabilecek bir oyun. Tavsiye; Sakın şu anki fiyatıyla almayın! 99 TL’yi hak eden bir oyun olmadığı gibi, indirimlerde bu oyunu alacağınız miktar 30TL ye kadar düşmekte. Uyandırayım…

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Dead Island – İnceleme

GamerAdmin

Bully : Scholarship Edition – İnceleme

GamerAdmin

The Long Dark – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku