20.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Dying Light 2 – İnceleme

Dying Light 2 – İnceleme
Dying Light 2 – İnceleme

Açık dünya, birden fazla farklı yaratık, insan ve bir o kadar aksiyon dolu parkur derseniz onun adı Dying Light 2’dir diyebilirim.

Aslında genel hatları ile zombi ve parkur “ne alaka?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Oyunun ilk çıkış olanında bir bakıma “Mirror Edge”, “Assassin’s Creed” ve ”Left 4 Dead 2” birleşimi.

İlk oyunda tutarlı hikâye, devamlılığı ve sürdürülebilirliği olan, grafiksel bir yapımdı. Techland firmasının dağıtıcılığı ve yapımcılığında güzel bir iş çıkartılmıştı.

Neden Zombi?

Dying Light 2 – İnceleme
Dying Light 2 – İnceleme

İlk oyunun çıkış tarihi 2015 olduğuna bakarsanız genel olarak zombi temasına geç kalınmış bir zaman dilimi içerisinde olduğunu düşünebilirsiniz.

Aslında bu temaya gerçek anlamda çok uç fikirlerin sonucunda bir yapım hayata geçirilmiş diyebiliriz. Çünkü yukarıda aydığım 3 farklı platform oyununun ortak mekanikleri ile bezeli.

Anlamanız gereken ise sadece zombi öldür, sadece görev yap değil, biraz ondan biraz bundan diyerek parkur ve çevrimiçi arkadaşlarla da oyundan zevk alınması adına eklenmiş.

Vaadler Nelerdi?

Dying Light 2 – İnceleme
Dying Light 2 – İnceleme

Oyun ne kadar da zombi kıyameti içerisinde geçse de size insanlarla birlikte takım çalışması yaparak hikâyenin özüne inmenizi, The Walking Dead evreninden çok daha sade olduğu gerçeği var.

Yani insanların bolca olup yaratıkların daha seyrek olduğu bir dünya düşünün. İşte bunun adı Dying Light oluyor. Hele ki şu Ultra Viole ışığa karşı savunmasız zombi ve yaratıklar da cabası.

Ama ikinci oyunda ilk oyundaki gibi bir açık dünya düşünmeyin. Çok üzülürsünüz ve gerçekten sıkıştırılmış bir ortamda geçirilen oyun eski oyundaki gibi vaatlerden uzak kalmış.

İstenilen ve Sundukları

Dying Light 2 – İnceleme
Dying Light 2 – İnceleme

İlk oyunun mantığı, mekanikleri ve karakter yapısı çok güzeldi. Hatta ülkelere göre özel kozmetik giysi, silah gibi ekipmanları vardı.

İkinci oyunda ise neredeyse 1 yıldan fazla geçmesine rağmen bu şekil bir hareket yok. Sadece yapımcının size sundukları ile yetinmeniz gerekiyor.

Tabi oyunun fiyatı ile indirilebilir içeriklere (DLC) baktığınızda, aradaki fiyat farkı uçurumunu da göz ardı etmek gerçekten saflık olur.

Oyunun Farkı Ne?

Dying Light 2 – İnceleme
Dying Light 2 – İnceleme

Açıkçası oyunun ilkinden çok absürt bir farkı yok. Tabi eksikleri var. Bu eksikleri güncelleme ile gelebilecek türden değil.

Mesela zombilerin modellemeleri ilk oyundakinden çok farklı değil, fazladan özel yaratıklar eklenmiş ama bu oyun zevkinin tırmanmasına neden olmuyor.

İlk oyundaki Aiden adlı karakterin burada da bir zombi dönüşüm krizinde olmasını hesaba katarak biraz daha farklı olan enjektörleri toplama durumu hikâyeye orantılı olarak fark katmış.

Neden Ama Neden?

Dying Light 2 – İnceleme
Dying Light 2 – İnceleme

İndirilebilir içerik konusunda sıra dışı bir ürün çıkartmazlarsa bence pek de oyun gibi gelmeyecektir size. Çünkü Techland oyunun neredeyse 3,5 katı fiyatına tüm indirilebilir içerikleri satıyor.

Bu da sizin oynama hevesinizi kaçırıyor açıkçası. Sadece kozmetiklere odaklanmak, kısa olan içerikleri fahiş fiyata satmak oyuncunun istemediği türden ve kazıklanmış hissettirmesi de cabası.

Çok yüksek indirime girmeden sakın almayı düşünmeyin indirilebilir içerikleri. Yoksa çok üzülürsünüz. Neden ama neden yaptın bunu Techland? Biz senden ne beklerken ne bulduk!

Yapımcı ve Oyuncu

Mekanlar Güzel
Mekanlar Güzel

Yapımcı ilk oyun ile son oyun arasındaki 7 senelik sürede gerçekten bu kadar kalas bir oyun yapmamalıydı. Kalastan kastım mekanikleri, oynanışı, modellemeleri.

Gerçekten 7 sene içerisinde bu kadar kıt yenileme olması oyuncuları üzecek cinsten. Hele ki Aiden’ın yetenekleri de önceki oyuna benzemesin mi?

Oyuncu olarak açıkçası bir fiyatına bakıyorum bir de oyuna. Hiç hak etmediğini söylemek abartı olmaz, yani bir kara kuru bir hikâye örgüsü var diye 1000 TL üzeri bu oyuna asla verilmez.

Grafikler

Karakter Modellemeleri
Karakter Modellemeleri

Öncelikle sakın ama sakın ne Steam sayfasındaki ne de Epic Games Store sayfasındaki görsel içeriklere inanmayın. Aşırı detaylı bir paylaşım yapmışlar ama gerçek öyle değil.

Tabi ufak da olsa grafiksel olarak hata oluşabiliyor oyun içerisinde, ama sık değil. Görselliğin farkı da RTX veya diğer teknolojilerin tam olarak oyuna yedirilememiş olması.

Evet ani kara düşüşleri yaşamıyorsunuz (En azından Intel Arc A770 ile yaşamadım), lakin aşırı da yüksek detaylı değil grafikleri.

Oynanabilirlik

Yine yükseklerden zemine uğraşlar
Yine yükseklerden zemine uğraşlar

En çok deli olacağınız nokta klavye ile oynayacaksanız Aiden’in yeteneklerinin bir kısmı saç baş yolduracak sizlere. Çünkü yapması zor hatta bazılarında istediğiniz yönde yapmıyor!

Bir yere tırmanacaksınız diyelim, tüm yetenekleri açık olsa bile çok hantal kalıyor karakteriniz, bu da doğal olarak sizin sinir katsayınızın yükselmesine neden oluyor.

Bunun haricinde ölen zombilerin ardından yeni zombilerin hızlıca sahaya çıkmaması. Yani sıradan zombileri çıkartıyorsunuz da arkadaş yaratıkları da en azından tek tük de olsa çıkartın ya!

Atmosfer

Farklı yaratıklar var
Farklı yaratıklar var

Oyun içi müzikler, aksiyonla birleştiğinde gerçekten güzel işler çıkarttırıyor size. Ama dediğim gibi karakterinizin hantallaşmış olması bu zevkin tam çıkmasına engel oluyor.

Hele ki böyle bir oyunun müziklerini orkestraya yaptırılmış olması sanatsal anlamda başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. İlk açılış müziği bir bakıma Crysis’in müziklerine yakın bir incelikte.

Tabi karakter etkileşimlerinde ah be kardeşim hızlıca diyalogları geçemediğimiz için yan görevleri almakta bile beklemek zorunda bırakılmasak da tadımız biraz daha kaçmasa!

Genel Bakış

Atmosfer gayet tatminkar
Atmosfer gayet tatminkar

Genel anlamda baktığımda oyunun karakterinin hantallığı, yaratık ve zombilerin çeşitlerinin fazlalığı, fakat yan görevler ile bazı enjektör almamız gereken enfekte merkezlerinin birbirinin kopyası olması.

Bazı parkur görevlerinin zorunlu olması, parkur diye zombi öldürme yarışına sokulması, haritadaki her noktanın hikâye zorunluluğuna takılması ki hani neresi açık dünya bunun dedirtiyor!

Eksileri sanırım daha fazla ve sizi oyalamak için sadece yan görevler bile bir süre sonra tatsız tuzsuz yemek misaline getiriyor. Bıkmamak için sabırla devam etme çabasına giriyorsunuz.

Sonuç

Farklı baş karakter Aiden
Farklı baş karakter Aiden

Fiyat, oyun içeriği, beklentiler, verilenler. Bence hiç hak etmediği bir pazarlama şişirmesi ile önümüze getirilmiş bir oyun Dying Light 2.

Hangisi daha zengin içeriğe ve hikâyeye sahip derseniz benim favorin tabi ki ilk oyun. Kıt kalan yarı açık dünya, kendini tekrar eden görevler ve fahiş indirilebilir içerikler uzak durmam için sebep.

Günümüzün ekonomik şartlarında uzak durulması, alınmaması gereken bir oyun Dying Light 2. Çünkü size kaliteyi pazarlayıp, sıradan bir oyun satıyorlar.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Zombie Army 4: Dead War – İnceleme

GamerAdmin

State Of Decay 2 – İnceleme

GamerAdmin

The Dark Pictures Anthology: House Of Ashes – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku