29.9 C
İstanbul
18 Temmuz 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

Dünyanın En Eski Soyağacı Ortaya Çıkarıldı

Milyonlarca yıllık insan ırkının tarihi, 7,78 milyarı geçen dünya nüfusuyla birlikte kaydedilmeye devam ediyor. Yüzlerce, belki de binlerce yıl olsa da her birimizin soyacağında bir noktada kesiştiği biliniyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaysa, dünyanın en eski soyağacının ortaya çıkmasını sağladı.

İngiltere’de keşfedilen 6.000 yıllık bir mezarda toplam 27 aile üyesinin kalıntıları bulundu. Yapılan DNA testlerinin sonucunda bu 27 aile üyesinin tek bir kadın ve erkeğin birlikteliğinden geldiği anlaşıldı. Yapılan keşif, aynı zamanda o dönemde Neolitik toplumun üst kademelerinde çok eşli evliliklerin olduğunu da gösterdi.

5 Nesle Dayanan Dünyanın En Eski Soyağacı

Dünyanın En Eski Soyağacı Ortaya Çıkarıldı
Dünyanın En Eski Soyağacı Ortaya Çıkarıldı

İspanya’nın Bilbao kentindeki Bask Ülkesi Üniversitesi’nden popülasyon genetiği uzmanı Inigo Olalde, çalışma sayesinde tarih öncesinde bilinen ilk büyük aile ağacının ortaya çıktığı ve bunun en büyük aile ağaçlarından birisi olduğunu ifade etti. Yapılan çalışmaya Harvard Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi ve Viyana Üniversitesi’nden de araştırmacılar katıldı.

Inigo Olalde, yeni yöntemlerin hızlı bir şekilde diğer insan DNA’sı koleksiyonlarına da uygulanacağını açıkladı. Çalışmada keşfedilen kemikler, aslında 1980 yılında yapılan kazı çalışmalarıyla yeryüzüne çıkarılmıştı. Bu kazıda çıkarılan 35 kalıntının 27’sinde ilişki tespit edildi. Ayrıca erkeklerin genellikle babalarının ve kardeşlerinin yanına gömüldüğü keşfedildi.

Çok eşli evliliklere işaret eden bulguysa adamın peşi sıra 4 kadınla evlenmiş olamayacağının ortaya çıkmasıydı. Bu adam, muhtemelen aynı anda birden fazla eşe sahipti. Ayrıca kalıntıları bulunan birinci nesil kadınların toplumlarında sosyal açıdan önemli oldukları gözler önüne serildi.

İlgili Yazılar

Yeni Nesil Intel İşlemcili Abra ve Tulpar Monster Notebook’lar Satışta

GamerAdmin

ChatGPT’ye ‘Fligran’ Geliyor Peki Neden?

GamerAdmin

Mavi Işık Filtresi Nedir, Nasıl Kullanılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku