27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Deus Ex: The Fall – İnceleme

Deus Ex: The Fall – İnceleme
Deus Ex: The Fall – İnceleme

1990’lardan bu zamana kadar gelen bir seri oyunu var; Deus Ex. Bu oyun ilk çıktığından bu zamana çok fazla değişim geçirmekle birlikte ana hikayesini çeşitlendirdi. Deus Ex: The Fall – İnceleme yazıma geçeyim. Lakin 2010’lara gelindiğinde ise oyundaki yapılan değişimler oyun severleri çok sevindirmişti. Öncelikle eski zamanlardaki karakterimiz çok daha güzel bir modelleme ile günün grafik teknolojileriyle uyumlu ve güzel harmanlanan oyun hikayesi ile adeta heyecandan insanları daha çok oynamaya teşvik ediyordu.

Tabi Eidos Montreal geliştiriciliğinde Square Enix yayıncılığında çok güzel bir oyundu “Deus Ex: Human Revolution”. Fakat sonrasındaki ara devam oyunu olan “Deus Ex: The Fall” için aynı şeyi söylemek abesle iştigal olurdu.

Deus Ex: The Fall - Robotlar yine iş başında
Deus Ex: The Fall – Robotlar yine iş başında

Öncelikle baktığınızda sanki oyunu yapan firmanın ve dağıtımcı firmanın cebinde hiç para kalmamış da hızlıca çıkartıp milleti tokatlamaya yönelik bir dandik oyun olmuş hissiyatını veriyor. Diğer yandan da zaten önceki oyundaki “Adam Jensen” karakteri ile oyunda değilsiniz. Bu da üzücü bir durum zaten. Eğer ki ara devam oyunu yapacaktınız da neden arkadaş Rusları oyunun odağına koyuyorsunuz? Saçma!

Yani kafalarına göre bir günah keçisi aramışlar ve onu da Ruslar olarak belirleyip sinekten yağ misali onların üzerine anlamsız bir hikâye serpiştirmişler. Hele ki oyun içerisindeki kontrol mekanizması tamamı ile bizden gitmiş durumda. Yani önceki oyunda birçok özelliği rahatlıkla ayrı ayrı kullanabilirken bu oyunda yeni bir tuş haritası yapmışlar.

Deus Ex: The Fall - Grafiklere aldanmayın
Deus Ex: The Fall – Grafiklere aldanmayın

E haliyle yeni oluşuma alışmak zor. Hele ki bir sene sonra çıkartılan bu yeni oyunda arkadaş neyi amaçladınız da bir sürükleme bir hikâyeye bağlantı tutturamadınız? Yazık gerçekten. Eğer ki sırf milletten para tokatlamak için yapmışlarsa emin olun son paralarını da çöpe attıkları ortada. Yani kimse alıp da Deus Ex oyun zevkini bu oyunla yaşayamaz, o sebeple de zaten çok da satılmadığı ortada.

Grafiklere girmeye gerek var mı bilmiyorum ama çok fazla şişirilen bu oyun ilk zamanlarında o kadar çok hata içeriyordu ki, bırakıp kenara attım diyebilirim. 2014 nere, 2020 nere. 2020 içerisinde oyunu tekrar yüklerken “İnşallah hikâyeyi ve hataları düzeltmişlerdir” kafasıyla oyuna tekrar başlama isteği geldi. Ama bilesiniz ki çok kötü bir yardım ekranı mekanizması eklemişler.

Deus Ex: The Fall - Oynanış çok farklı değil
Deus Ex: The Fall – Oynanış çok farklı değil

Diğer yandan sıradan ufak tefek hatalar giderilmiş ama aynı saçma hikâye olduğu yerde duruyor. Bu da oyundaki şevkimi kırmaya devam ediyor açıkçası. Grafikler konusunda ise hala bir geliştirme yok, hatta oyuna girdiğinizde emin olasınız ki “Deus Ex: Human Revolution” dakinden daha kötü. Yani yapılıp kenara atılmış, üvey evlat muamelesi gören bir oyun.

6 yılda değiştirilmeyen gereklilikler ve sistem olduğuna bakarsanız bundan sonra da geliştireceklerine de pek imkân vermiyorum. Sonuçta en son çıkarttıkları bir diğer oyun olan “Deus Ex: Mankind Divided” üzerine yoğunlaşıp, oyunculardan güzel geri dönüşler aldılar. Oynanabilirlik ise vasat denecek kadar kötü. Çünkü eski sistemi değiştirilen oyunda eskisi gibi silahlar ve gizlilik arasında hızlı bir seçenek için zaman vermiyor.

Deus Ex: The Fall - Tuş dağılımı
Deus Ex: The Fall – Tuş dağılımı

Ya gideceksiniz kabak gibi adamın arkasından yaklaşıp öldüreceksiniz, ya da bazı menzilli gözüken silahları kenara bırakıp (özellikle yaylı ok ve elektrikli silahlar menzil kısıtlamasına takılıyor!) tabanca ya da otomatik silah ile işinizi halledeceksiniz. Çok kötü gerçekten, sözüm ona silah çeşitliliği getirmişler ama mesafeye dayalı limitleri de olmasa çok iyi olurdu. Hatta bazen oyunda ok attığınızda saçma sapan bir şekilde olmayan bir nesne okunuzun hedefe gitmesini engelliyor! Evet çok saçma değil mi! Bu da oyununuzun içine ediyor açıkçası.

Atmosfer var mı? Doğruyu söylemek gerekirse robotik bir yapay zekâ topluluğunda sizi aksiyona ya da gizliliğe sevk edecek bir atmosfer aramak çok büyük haksızlık olur. Zaten hali hazırda oyunu almış olanlarınız da büyük ihtimalle hikâyeyi merak ettiğinden bu hataya düşmüşlerdir. Fakat bu oyunda gerçekleri duymak istiyorsanız atmosferin ilk harfi dahi yok. Bu konuda zaten çok kötü. Vasat değil, kötü!

Genel anlamda zaten Steam üzerindeki oyuncuların (bu sefer gerçekten hak veriyorum yorumlarına) boşuna kötü yorum yapmamış olmalarına şaşırmadığım gibi, bir mobil oyundan port edilmiş ve sonrasında bilgisayar platformunda çıkartılmış gibi haberler de var. Sonrasındaki araştırmalarımda ise gerçekten bu oyunun cep telefonları için yapıldığını öğrendim.

Yahu arkadaş telefon için yapılan oyun neden bilgisayara da entegre edilmek istenir ki? Bırak öyle kalsın. Zaten cep telefonlarından daha yüksek sisteme sahip olan konsol makinelerindeki portlar bile saçmalarken acaba bunu yapmak istediklerinde hangi kafayı yaşıyorlardı? Genel anlamda kötü. Paranızı çöpe atmayın derim. İlle de merak ediyorum diyorsanız mobil platformlar üzerinden deneyimleyin derim. Bilgisayar sürümü konusuna göz dahi atmanızı tavsiye etmem.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Dread Out – İnceleme

GamerAdmin

Painkiller: Black Edition – İnceleme

GamerAdmin

Microsoft Flight Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku