27.3 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Dead Rising 4 – İnceleme

Dead Rising 4 – İnceleme
Dead Rising 4 – İnceleme

Dead Rising oyununu az çok bir yerden duyduğunuzu düşünüyorum. Bir bakıma kıyamet sonrası parodi barındıran çok farklı bir konsept.

Aslında ilk çıkışı Xbox 360 konsolları olsa da Resident Evil serisinin Capcom tarafındaki PC ve Microsoft konsollarına MT Framework ile portlanıyordu.

Genel olarak baktığınızda MT Framework gerçekten bu konuda başarılı olarak geçişi sağlasa da artık gelişen teknoloji yüzünden pek de gerekli olmadığı aşikâr.

Türü Neydi Tam Olarak?

Dead Rising 4 – İnceleme
Dead Rising 4 – İnceleme

Bu oyunun türü zombi kıyameti sonrası duruma aslında bir mizahi yaklaşımla gelmişti. Fakat Capcom burada yine ketum kaldığı için hikâye üretemez oldu.

Bu sebeple de iki karakter arasında gidip gelen bir oyun diyebiliriz. Yani ilk olarak Frank West ile başlayan hikâye araya serinin üçüncü oyunu ile Nick Ramos vardı.

Fakat oyunun hikayesi bir kızı olan Frank’in Zombrex adlı ilacı bulma savaşıyla bulunduğu yerdeki hayatta kalanları kurtararak gelecek olan kurtarma helikopterine yetiştirmek.

Çok Kısa Değil mi?

Dead Rising 4 – İnceleme
Dead Rising 4 – İnceleme

Aslında oyunun ilk çıkış mottosu aşırı zombi sayısına karşı sisteminizi kasmaması ve geliştirdikleri teknoloji ile içinizdeki zombi öldürme açlığını gidermeyi başardığıydı.

İşte bu sebeple çevrimiçi durumla çok haşır neşir olan Capcom buradan da para vurmayı denedi ama ne yazık ki tutmadı. Oyun tuttu fakat bu fikir çöp oldu.

Çünkü bir oyunda ana görev ile yan görev haricinde bir şey vermezseniz oyuncuya ne yazık ki ürün çok hızlı tüketilir. Bu da istediğiniz bir şey değildir aslında.

Peki Yenilikler Neler?

Dead Rising 4 – İnceleme
Dead Rising 4 – İnceleme

Biraz daha geliştirilmiş grafikler, yine Frank West, koca bir alışveriş merkezi ve minyatür arabalar ile bolca yılbaşı zombisi avı.

Gerçekten bu kadar az bir içerik var ve bu konuda belki sizi tatmin edecek şey çevrimiçi arkadaşlarınızla oynamak sadece. Aklını kaçırmış olmadı değil mi Capcom?

Büyük risklere girerek bu firma kendi geçmişine bakmadan para yakmayı sevse de bu seriyi bitiremiyor. Sanırım sadece oyun satışları için bile yan gelir gibi düşünüyordur kesin!

Eskilerden Yenilere

Dead Rising 4 – İnceleme
Dead Rising 4 – İnceleme

Hala bu oyunun hantal bir mekaniği var ve gerçekten oyun kodlamasında veya modellemesinde bir hata olmamasına karşın (birinci ve ikinci oyun hariç) serideki son iki oyunda devam ediyor.

İlk oyunda AHCI destekli bir ana kartınız yoksa oynayamıyor, hatta sistem oyuna girerken bir anda mavi ekran veriyordu. Sanırım bu zamanının HDD kontrolcülerinin büyük bir hatasıydı.

Tabi şimdi teknoloji değişse de serinin ilk iki oyununu yine sanırım çoklu çekirdek desteği olmadığı için AHCI hatası olmasa da işlemci kasmalarına neden olabilir. Bu konuda çözümler var tabi.

Et mi Balık mı?

Dead Rising 4 – İnceleme
Dead Rising 4 – İnceleme

Aslında güzel bir et olacak iken balığın yavanına dönüşen oyunlardan Dead Rising 4. Sağlam bir hikâyeye oturtulmayan, sadece zombi avını odağına alan oyun, o kadar.

Steam üzerinde dolar fiyatlaması da 50 TL etmeyecek oyunu 23 dolardan sattığını düşünürseniz, tabi indirilebilir içerikler hariç, fahiş oranda bir fiyatla karşı karşıyasınız. Tabi büyük bir oyun da değilse.

Genelinde zaman geçirmeye dayalı olsa da büyük bir ürün ne yazık ki yok baktığınızda. Sadece kıyamet sonrası zombi avcılığı. En azından bir Left 4 Dead gibi olsaydı (FPS haricinde) daha iyi olabilirdi.

Üzülmeyin Fazlası Yok

Oyunda farklı kozmetikler var
Oyunda farklı kozmetikler var

Çok fazla bağımlılık yapan bir oyun olmasa da bazen başladığınızda sürüklüyor sizi. Ama bilesiniz yavan gelen tat asla doyurucu olmaz. Düzgün fikrin eksik kalan yanı diyelim.

İngiliz mizahını anlayabiliyorsanız belki sizi güldürür, fakat daha ilerisinde zaten hikâye de boş olduğu için silahları zombiler üzerinde denemeyle yetineceksiniz.

Sadece “Frank Rising” adlı indirilebilir içerikte birazcık daha hikâye var. Zaten oyun içerisindeki bazı geliştirmeleri de ana ve yan hikayeleri bitirmeden size açmıyor oyun.

Atmosfer

Silahlar da çeşitli
Silahlar da çeşitli

Bilindik Dead Rising atmosferi ama ilk üç oyundaki gibi değil. Çünkü büyük bir alışveriş merkezine sıkışarak oynadığınız için açık dünya beklemeyin. Alışveriş merkezinin de açık dünya olamayacağı gibi.

Müzikler çeşitli fakat sizi oyuna bağlamıyor. Bilindik zombi sesleri, hayatta kalanlar bir bakıma sizi ateşliyor. Yardım çığlığını duyduğunuzda hemen oraya gidip sıkışan kişiyi kurtarmak istiyorsunuz.

Silahlar bazen o kadar sizi bezdiriyor ki elinizde RPG roket atar olsa da düşündüğünüz kadar zombiyi temizleyemiyorsunuz. Bu da oyun odağından kopartıyor sizi.

Grafikler

Street Fighter Esintileri
Street Fighter Esintileri

Açıkçası birazcık geliştirmişler. Yani yeni teknolojiye uyduralım gerisi kolay gibi bir yaklaşımda olmuşlar. Tabi elinizdeki oyun bir Triple A olmadığı için de bu konuda beklenti de düşük oluyor.

İlk oyun ile son oyun arasında grafiksel anlamda tabi ki dağlar kadar fark var ama hantallık, oyunun sizi gerçekten bir alışveriş merkezinde olduğunuz gibi hep gezdirmesi bir süreden sonra sıkıyor.

Her zaman derim, bir oyunun güzel olması sadece bir etmene ya da iki üç etmene bağlı olmaz. Grafikler yüzünden hata olmasa da hikayesi az olsa da mekanikleri kötü olmasa da yetmez.

Oynanabilirlik

Birazcık Farklı Konsepti Var
Birazcık Farklı Konsepti Var

Bence oyunun en çok kaybettirdiği nokta bu; Oynanabilirlik. Hikâyenin havada kalması, oyun içi mekaniklerin hantal olması, silah çeşitliliği fazla gözüküp istenileni vermemesi gibi.

Bunların toplamında zaten oyunda büyük bir hata olmasa da ister istemez saatlerinizi çalacak bir oyun Dead Rising 4. Bu da bir şey vermeyecek bir oyuna boşa harcanacak zaman demek.

Mesela elinizde iyi bir otomatik tüfek var ve ateş ettiğinizde belirli bir mesafeye kadar etki ediyor. Arkadaş kapalı alanda etki mesafesi bu kadar az olmamalı bence.

Genel

Kamera sizin için önemli
Kamera sizin için önemli

Aslına bakarsanız oyun iyi bir fikrin ürünü ama sonuca ulaşılamamış bir fikrin ürünü. Ne kadar reklam yapılmışsa ne kadar uğraştıklarını dile getirdilerse bence gerçeği yansıtmıyor.

Zaten Capcom da Street Fighter’dan kazanamadığı paraları böyle oyunlar ile oyuncuların cebinden aşırmaya çalışıyor. Başaramadı ve başaramayacak da.

Ne kadar oyun yerine böyle değeri az olan ürünlerle uğraşırsa uğraşsın, çok fazla oyuncu kaybettiği gerçeği değişmiyor.

Sonuç

Böyle bir oyun işte
Böyle bir oyun işte

Kısa tuttum ama sonucun cevabı her zaman sizde; karar sizin. Ben özellikle dolar üzerinden satılan bu oyunu almazdım.

Oyunu da dolar üzerinden satılmadan önce cüzi bir fiyata almıştım ve kütüphaneme eklemiştim. Fakat şiddetle ve kararlı bir şekilde yaklaşmayın derim.

Oyunun ederi en fazla 5 dolar belki daha aşağısı. Yani yine de siz bilirsiniz. Bence şu an alınacak kadar iyi bir seçim olmayacaktır.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Open Country – İnceleme

GamerAdmin

Escape Dead Island – İnceleme

GamerAdmin

The Planet Crafter – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku