20.7 C
İstanbul
23 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Dead Island – İnceleme

Dead Island – İnceleme
Dead Island – İnceleme

Yapımcı Techland ve yayımcı Deep Silver aslında oyuncuların uzun zamandır zombi tarzında farklılık gerektiren bir oyunu beklediği sırada, gerçekten fark yaratarak bir çeşitlilik getirmiş ve Dead Island adlı oyunu yapmışlar. Dead Island – İnceleme yazım ile değineyim.

Techland firmasının bir çok geliştirdiği araba yarışı ve özellikle Call of Juarez adlı oyunlarından hatırlıyoruz. Deep Silver firmasını ise Saints Row serisi ve Metro 2033 oyunlarından hatırlıyoruz. Bu iki firma zombi oyunları konusunda gerçekten bayağı bir mesai harcayıp, çok sıra dışı bir hikayeye bağladıktan sonra bir şah eser sunmuşlar. Aslında Left 4 Dead‘in eksik yanlarını da göz önüne almış olsalar ki, hem oynanabilirlik, hem de grafiksel modelleme konusunda güzel iş çıkartmışlar.

Dead Island - Dead Island Ryder White
Dead Island – Dead Island Ryder White

Oyunda ne kadar da orta seviyede bir sistem istese de, tavsiye edilenin biraz üzerinde bir sisteme sahipseniz, emin olun oyunda donma dahi yaşamadan rahatlıkla oynama şansı bulabilirsiniz. Çünkü oyunda sistemsel kasma gibi bir durum olmaması için iyi bir çalışma yapmışlar. Yani oyunu yükledikten sonra oyuna girip oynamaya başladığınızda çok uzun süre bekleme ekranlarının olmadığına da şahit olacaksınız.

Yalnız oyunda 2 duruma takıldım açıkçası. İlki oyunu pencere seçeneği ile (Windowed Mode) oynamak istediğinizde, ne yazık ki oyunun penceresini fare ile istediğiniz yere sürükleyemiyorsunuz. İkincisi ise benim sahip olduğum 7.1 kulaklık ile oyunu oynamaya kalktığınızda çok feci bir cızırtı sesi oyunu mahvediyor diyebilirim ses anlamında.

Dead Island - Grafikler gerçekten çok güzel modellenmiş.
Dead Island – Grafikler gerçekten çok güzel modellenmiş.

Ne yazık ki bu iki seçenek konusunda ne kadar uğraşım olsa da, Steam Topluluğu‘ndaki elemanların çözümlerine bakıp denemiş olsam da çözümü yok diyebilirim. Tabi ki her donanıma göre farklılık gösterebilir fakat sizde ses konusunda böyle bir kulaklığınız var ise, elinizin altında bir de dijital yerine eski tip kulaklık bulundurun derim.

Oyun genel olarak hem bağlayıcılığı hem de hikayesi bakımından güzel düşünülmüş. Aslında olayın geçtiği yer bir tatil adası. Bir çok çok karakter olsa da oyunda, baş karakter olarak 4 adet karakter mevcut. Bunların birbirleri arasındaki farkı ise cinnet anları. evet oyunda cinnet anı mevcut ve belirli bir zombi öldürdükten sonra solda üstte dolan dairesel işarette göreceksiniz.

Dead Island - Banoi Island
Dead Island – Banoi Island

Tabi size tavsiyem büyük zombileri ve yaratıklarla karşılaştığınızda bunu kullanmanız. Onun haricinde baş karakterler arasında hız, hasar oranı gibi ufak farklar da mevcut. Benim genelde sevdiğim ve stilime de uygun olan Sam B karakteri. Oyunu tek başınıza da oynayabiliyorsanız da, çevirim içi de oynamak mümkün.

Bilmiyorum şu sıralar belki çok fazla oyuncu olmayabilir ama çevrenizde bu oyunu alan arkadaşlarınız var ise de birlikte oynamanız en güzeli olacaktır. Malum bazı ergenimsi elemanlar oyununuzu batırabilir. Fakat sunucu olarak değil de, sizin oynadığınız bölüme yakın oyuncuları davet edebilir, ya da oyununuza katılmak isteyen oyuncular direk sizin oyununuza bağlanabilir.

Oyunu tamamı ile detaylandırıp da, her şeyi baştan anlatarak da oyundan alacağınız zevkin önüne geçmek istemiyorum açıkçası. Sitede tam anlatımı mevcut. Eğer ki sorarsanız almalı mısınız ? diye, bence kaçırmayın derim. Güzel senaryo, güzel hikaye, iyi oynanabilirlik ve güzel grafikler. Kaçırmayın!

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Borderlands GOTY – İnceleme

GamerAdmin

Deus Ex: Human Revolution – İnceleme

GamerAdmin

Internet Cafe Simulator 2 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku