18.7 C
İstanbul
15 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Dead Island 2 – İnceleme

Dead Island 2 – İnceme; Bazı oyunlar vardır hayatınızda çok fazla şekilde etki eder. Özellikle de gerçek olmayan hayal ürünü hikayelerle bezenmiş olanlar, daha fazla etki altında bırakırlar.

Sebebi ise sevdiğiniz bir konu, aklınızda sıradan olmayan başkalarının düşüncelerinden türetilmiş o hikayelerin size bir noktada çok samimi ve olabilir gibi hissettirmesi.

Hele ki gerçek hayatla bezenmiş bir hikâye harmanı varsa bu daha da sizi heveslendirir. İşte bu izden giden oyunlar kült olma yolunda efsaneleşirler.

Zaman

Dead Island 2 – İnceleme
Dead Island 2 – İnceleme

Dead Island ilk çıktığında birçok Türk oyun sever ne yazık ki bu oyundan habersizdi. Çünkü çıkış tarihlerinde daha farklı oyun türleri popülerdi ve takım oyunları daha cazip geliyordu.

Hatta 2011 yılında oynadığımda hep yabancı oyuncularla birlikte oynamaya o kadar alışmıştım ki Türk bir oyuncu geldiğinde şaşırmadım değil.

İlk geldiklerinde oyunuma ne yapacaklarını bilmeyen genç oyun severler, sanki yeni keşfedilmiş bir gezegeni araştırıyor gibiydiler.

Devamlılık

Dead Island 2 – İnceleme
Dead Island 2 – İnceleme

Tabi zamana göre ilerleyen teknoloji de artık bazı şeyleri değiştirmenin gerekliliğini oyun yapımcılarına bir tokat gibi yüzlerinde patlıyordu. Hani şu Chrome Engine denilen grafik motorunun değişmesi gibi.

İşte bazen değişimde de olgunlaşmanın olması gerekiyor ki değişim elinize yüzünüze bulaştırmasın yaptığınız eseri. Bir sanatçı bu sebepten ötürüdür ki resmini uzunca bir yıla yaymakta.

Devamlılık esaslı bir kavram, insanoğlu olarak sadece bunun 2 boyutuna bakabilecek genel beceriye sahibiz. Bu durum öyle büyük avantaj ki aslında, biz ne yapıp edip dezavantaja çeviriyoruz.

Geliştirme mi yoksa Saçmalama mı?

Dead Island 2 – İnceleme
Dead Island 2 – İnceleme

2 boyutlu bakınca olaya perspektif değiştirmeyi akıl dahi etmeyen insanoğlu, sadece üçüncü boyuttan yani dışarıdan baktığında ne kadar içine ettiğini anlıyor eserinin.

10 yıldan fazladır beklenen ikinci oyun, en büyük skandallarla oyun severlerin karşısına bu yıl geldi acaba gerçekten gelebildi mi?

Koca firmalar, Deep Silver ve Techland telif haklarının kiralama süresinin bitmesi, birinin eksiği diğerinin sahiplenmesi gibi saçmalıklarla geçen neredeyse 10 yıl.

Aynaya Bakmalı İnsan Bazen

Dead Island 2 – İnceleme
Dead Island 2 – İnceleme

Önceki oyunların süresi olarak baktığımızda azami 4-5 yıl varken, yeni oyunu yıllar öncesinde duyurup sonrasında bekletmek, ertelemek ne garabet bir durumdur.

Hani az bir imkân, az bir çeşitlilik olur da insan üretemeyecek duruma gelir ya da kendini zorlayamaz halde enerjisi düşük bulur.

Yahu arkadaş sizler oyun dünyasının fabrikasıydınız. Ne oldu sizlere? Deep Silver tanınmış birçok oyunun dağıtımcısı olmasının yanı sıra Techland bizlere Call Of Juarez serisini kazandırmıştı.

Oyunda Reklam Bolsa Kaç!

Dead Island 2 – İnceleme
Dead Island 2 – İnceleme

Tabi yeni projelerin bazen yeni teknolojilerin çıkmasına yenilmesi, sistemlerin gelişmesi hatta mali imkansızlıklar içerisinde firmaların yok olması riski oyun dünyasında hep vardı.

Ama son yıllardaki bir furya gerçekten oyun severlerin tadını kaçırmasının yanı sıra, bazı noktaları uzaktan gördüğünde kaçma isteğine yenik düşmekteler.

Bir oyun yaptığını iddia eden firma bolca video, bolca reklam yapıyorsa ve hala ortada gerçek zamanlı bir oyun içeriği yoksa oyun severler artık şartı refleks geliştirdiklerinden ellerinin tersi ile itiyorlar.

Oyuna Geçecek miyim?

Dead Island 2 – İnceleme
Dead Island 2 – İnceleme

Yıllar öncesinde ön siparişlere açılan bu oyun ne yazık ki reklam ve yapılan propagandaya istinaden beklentileri aşamadı.

Bir oyunda hayal edin, sadece grafikleri ve görünümü çok güzel şekilde önünüze getirildiğini. Sizce tek başına bu durum zevk verir mi?

Hikâye örgüsü, atmosfer, grafikler, oynanabilirlik, vuruş hissi gibi çorbanın oluşması için olmazsa olmazlar yoksa 2 boyutlu bir tetris oyunu bile size milyon kat daha zevk verir.

Ön Anlatım

 

Yıl 2023 evet, teknoloji ileri seviyede ne kadar da yavaş ilerlese de. Fakat hani bazı oyunlar vardır havada kalır ya işte öyle olmuş Dead Island 2. Anlamı “Olmamış”.

Meta Critic puanlama sistemine ve bazı diğer puanlama sistemlerine güvenmememin yanında bazıları gerçekten düşük puanlar vermiş. Baktığımda ise açıklamalara hak verdim.

Zayıf hikayesi, saçma mekanikleri, oynanabilirliği bazen deli eden, dışarıdan ufak ama görevlere istinaden büyük bir açık dünya gibi gözüken oyunda kendinizi yalnız hissediyorsunuz.

Oynanabilirlik

 

Eğer sisteminiz en az AMD FX 9590 ya da Intel 7. Nesil i7 işlemciye sahipse kurtarmanız gerekiyor. Ama oynayabilir misiniz ya da oynatır mı kendisini bilemiyorum.

Oyun içerisinde sıkıntı olabilecek durumlardan en önemlisi, eğer ki son 6 ay ya da 1 yıl öncesinde elinizdeki Xbox konsoluna ait oyun kolunu güncellemediyseniz kontrollerde sıkıntı yaşayacaksınız.

Bunun haricinde bariz bir sorun ya da problem ile karşılaşmayacaksınız ama oyun içerisinde 10 metre ileri gidip arkanızı döndüğünüzde hala zombilerin neden geldiğini de anlamayacaksınız!

Grafikler

 

Oyunun grafikleri çok iyi. Bu oyundan zevk almanızın garantisi değil. Modellemeler, çevre modellemeleri ya da ortam modellemeleri iyi olsa da içi boş.

Bu oyun serisinin ilkinde yerden yere vuranlar bir anda fanı olup çıkmış. Sırf grafikleri iyi diye âşık olanlar var. Kanmayın, grafiklerin iyi olması grafiksel hataların hiç olmadığı anlamına gelmiyor.

Bir süre oynadıktan sonra özellikle Intel Arc A770 ekran kartınız varsa aşırı titreme ve zombilerin öldükten sonraki sıkışmaları pek bir fazlalaşıyor. Belki de güncelleme gereklidir.

Atmosfer

 

Eski serideki gibi oyun sizi bir yerden başka bir yere taşıyamıyor. Yani Sam B’nin o güzelim şarkıları olmadığı gibi sizi ateşleyecek ortamda ne yazık ki yok.

Deli eden bit gibi çıkan zombiler, yapımcıların oyuncuyu hantal bıraktıkları eskiden alıp yeniye uyarlayamadıkları zombi sarılma sahnelerinde saç baş yolduruyor.

Özellik kartları, bir şeylerle sidik yarışına sokma hevesi gibi şeyleri eklemelerinin yanı sıra sadece kozmetikten -sanki oyunun fiyatı ucuzmuş gibi- oyun severin cebine göz dikenler arasında.

Genel Bakış

 

Genel sıralamalara itilen, kozmetikleri ile cebinizdeki her kuruşu almaya çalışan, adeta güzel grafik yarışmasına katılmak için hassas modellenen bir oyun alınmaz arkadaşlar.

Hele ki fiyatı 500 TL bandında ise uzak durulur, videolarına bakılır. Hikayesi zaten belli bir omurgaya sahip olmadığı gibi yeni karakterler ile bezeyip farklılaştırmaya girişilmiş ama olmamış.

Daha iyi ama daha dolu, daha ucuz oyunlar tercih edilmeli. Sırf fazladan kan, zombi ya da aksiyon var diye hikayesi zayıf, kontrolleri sıkıntılı, atmosferi olmayan bir oyun alınmaz.

Sonuç

 

Tavsiyem bu fiyat bareminde daha iyi, hayatınıza daha fazla katkısı olabilecek oyunlara yönelmeniz. Artık zombi olgusu gerçekten kusturma derecesine geldi ve geçiyor da.

Eğlencesi olsa, rahatlatıcı olsa, kafa dinletse alın derim. Neden paranızı çöpe atasınız ki? Daha iyi şeylerle değerlendirebilirsiniz.

Yavan, gereksiz, saçma bir yapımı kimse oyun kütüphanesinde istemez. O sebeple diğer oyunlarla devam edin derim.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Dread Out – İnceleme

GamerAdmin

Carmageddon: Reincarnation – İnceleme

GamerAdmin

Call Of Juarez: The Cartel – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku