31 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Days Gone – İnceleme

Days Gone – İnceleme
Days Gone – İnceleme

Bu Days Gone – İnceleme yazımda, pandemi döneminin zaman harcanması gereken oyunlarından biri olan Days Gone adlı oyunu detaylı şekilde ele alacağım.

Günümüzde zombi temalı oyunlar çok beğenilse de hikayesi olmayan bu tür hep havada kalmıştır. Bu da oyunu yavan ve oyuncuyu bağlama konusunda yetersiz kalıyor.

Days Gone ile öncesinde Play Station için çıkartılan, şu sıralarda ise bilgisayar platformuna gelen bu oyunun geliştiricisi Bend Studio, yayıncısı ise Play Station PC LLC.

Şöyle düşünerek açıklarsam oyunda iki kardeş ve bir kadın var. Bu kadın iki kardeşten birinin eşi ve yaralı, burada seçim yapan Deek kardeşi ile kalıyor ve eşini helikoptere bindiriyor.

Tüm hikâye bu olay örgüsünden sonra başlıyor. Zombiler mi? O olay hali hazırda hikâye başında zaten gelişmiş ve seyretmeye devam ediyor.

Days Gone – Oynanabilirlik

Days Gone – Baş karakterimiz dayak yerken
Days Gone – Baş karakterimiz dayak yerken

Aslında buna değinmek çok etkisi olmayan bir durum. Çünkü oyunun yapılma amacı konsollar olsa da bilgisayar platformu için port edilmeden olduğu gibi aktarılmış.

Yani bu şu demek oluyor; eğer bilgisayarınıza bir kumanda kontrolcüsü takarsanız, konsoldaki zevki olduğu gibi yaşarsınız.

Oyunda da oynanabilirlik bu şekilde ve ergonomik. Tabi oyun içi sıkıntılar oyun zevkinizi baltalamıyor. Olduğu gibi devam edip hikâyenin peşinden rahatça koşabiliyorsunuz.

Days Gone – Grafikler

Days Gone – Baş karakterimiz eşi Sarah ile
Days Gone – Baş karakterimiz eşi Sarah ile

Oyunun grafikleri göze hoş geliyor. Özellikle Windows 11 üzerinde oynayacaksanız ateş etme esnasında oluşan anlık ışık patlamaları gözünüzü yorabilir.

Çevre, karakter ve araç modellemeleri güzel gözüküyor. Silah modellemeleri de öyle, fakat ışıklandırma konusunda sanırım eksiği var.

Çünkü bazen mağaraya girdiğinizde ya da tünele girdiğinizde çok karanlık olabiliyor, birkaç adımdan sonra ise bu düzeliyor.

Aynı şekilde zombilere fırlatacağınız Molotof kokteyli konusunda da bu durum devam ediyor. Sanırım bunu aşamamışlar ve eksik olarak kalmış.

Days Gone – Atmosfer

Görevler
Görevler

Atmosfer kendine has müzikleriyle, hava şartlarının oluşumuyla güzel bir ahenk içerisinde geliştirilmiş. Bu konuda oyundan kopmuyorsunuz.

Tabi hikâye ve yan görev konusunda devam edip odaklandığınızda sizi rahatsız edecek sadece zombi sürüleri oluyor. İnsanların kurduğu tuzaklar da cabası.

Bunun haricinde ana görevleri bitirdikçe hikâye sizi olaylar hakkında bilgi edinmenize olanak sağlıyor. Bu da oyunun ana zevkini oluşturan etmenlerden.

Days Gone – Genel Bakış

Yapımcı Bend Studio
Yapımcı Bend Studio

Genel olarak bakarsanız oyunda hikâye örgüsüne sadık kalan, yan görevleri de çok saçma olmayan bir yapım Days Gone.

Güzel bir fikri oyuna dönüştüren Bend Studio, iyi bir iş çıkartmışa benziyor. Soluksuz olarak sıkıntı yaşamadan oyunu saatlerce oynayabilirsiniz.

Piyasaya sürülmeden önceki yapılan reklam çalışmalarındaki kadar da hevesinizi tatmin edecek kadar ileri bir yapım değil. Yani fiyatı da fahiş.

Bu tür yapımlar biraz bizlere orta sınıf olarak geliyor. Yani hikayesi var, içerisinde zombi var, yan görevleri var ama o kadar, daha fazlası değil.

Days Gone – Sonuç

Genç Deacon
Genç Deacon

Eğer bu pandemi şartlarında yeni bir hikâyeye yelken açıp Deek, erkek kardeşi ve eşi hakkındaki hikâyeyi öğrenmek istiyorsanız iyi bir seçim.

Zombilerin olması çok büyük bir tedirgin sebebi değil oyunda, hikâye ve olaylara odaklandığınız sürece zombileri unutacağınıza eminim.

Fiyat olarak ilk çıkış fiyatı 300 TL olsa da en fazla hak ettiği ücret 100-120 TL arasında. Bu yüzden yüksek bir indirim dönemini bekleyin derim.

Karar yine de size kalmış, ama bu ücretin üzerinde bir oyun değil Days Gone. Sonuçta son yıllardaki ekonomik sıkıntı sebebi ile dikkatli harcama yapmak gerekiyor.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Resident Evil Operation Raccoon City – İnceleme

GamerAdmin

Duke Nukem Forever – İnceleme

GamerAdmin

Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku