20.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Daymare: 1998 – İnceleme

Daymare: 1998 – İnceleme
Daymare: 1998 – İnceleme

Daymare: 1998 oyunu bir korku ve Resident Evil’dan esinlenerek yapılan bir ürün. Daymare: 1998 – İnceleme yazımla bunu detaylandıracağım.

Evet çok acayip bir durum ama Resident Evil oyununun Unreal Engine ile yapılmış bir versiyonu adeta Daymare. Invader Studios geliştiriciliğinde Destructive Creations ve All in! Games yayımcılığında yapılmış bir ürün.

Çıkış tarihi olarak 2019 olduğunu göz önüne alırsanız grafikleri ve mekanikleri iyi görünüyor. Tabi Resident Evil kadar sağlam bir yapım değil.

Daymare: 1998 – Mekanikler

Daymare: 1998 : All in! Games / Destructive Creations
Daymare: 1998 : All in! Games / Destructive Creations

Mekanikler Resident Evil ile benzer olsa da biraz daha farklı. Mesela zombilerin size saldırısı, ateş etme mekaniği, biraz da Resident Evil 2 Remake’i andırıyor. Burada da nişan alma zorluğu var, zombilerle aranızda mesafe olsa da hızlıca size doğru gelip kusma mekaniği ile saldırıyorlar. Evet kusma!

Zorluk seviyesine göre de hasar oranları farklılaşıyor. İster oyunu kolay bir zorlukta ister de yüksek zorlukta oynayın bilmelisiniz ki çok basit bir oyun değil. Birkaç oynamadan sonra alışabileceğinizi söylemek zorundayım.

Daymare: 1998 – Oynanabilirlik

Daymare: 1998 : Fmod
Daymare: 1998 : Fmod

Oynanabilirlik konusunda biraz zor. Dediğim gibi ilk defa oynayacaksanız mekaniklerin de getirdiği bir saçmalık var.

En büyük rahatsız edici olay nişangah olayı ve zombilerin mesafeyi bir anda kısaltabilmesi. Sanki oyunda mesafe normalden daha fazla alınması gerekiyor gibi. Tuş kombinasyonları biraz farklı ve buna da alışmanız zaman gerektiriyor. Aksi halde kısa sürede hemen oyunu bitireceğinizin hayal olacağını düşünün.

Daymare: 1998 – Grafikler

Oyun garip bir şekilde başlıyor
Oyun garip bir şekilde başlıyor

Grafikler Unreal Engine ile yapıldığından güzel ve tatminkâr. Bunun üzerinde bir durum beklemeyin, kendinizi bu konuda heveslendirmeyin derim.

Eksi durumlardan biri aslında zombilerin kafalarına birkaç el ateş ettikten sonra parçalanması. Tabi bu yine bilinmeyen bir anda oluyor. Modelleme ve çevre ekipmanlarının görünümü güzel, tabi bir oyunda sadece grafiklerinin iyi olması yeterli değil.

Daymare: 1998 – Genel Bakış

Oyun içi görünüm
Oyun içi görünüm

Genel anlamda hikayesi olan, zombileri içeren, psikolojik korku ile üçüncü şahıs kamerası bakış açısıyla sürükleyici bir oyun Daymare: 1998.

Hikâyeye hâkim olmak için oyunda baya yol kat etmeniz gerekiyor. Aksi halde sadece zombi avına çıkmış bir Hunk gibi hissedeceksiniz. Adeta Umbrella Corps oyununun tek kişilik versiyonu gibi. Tabi o oyunda çok fazla yaratık çeşitliliği varken burada işler öyle yürümüyor.

Genel olarak ikilemde bırakabilecek bir oyun olsa da Daymare: 1998 sizi bir yere daldırıp sonrasında uzun soluklu durumdan sonra bir yere bırakmıyor. Bu yüzden de kararsız kalmanız olanaklı bu oyun hakkında. Tabi yine de karar sizin. Ücretine ve oynanış süresine göre çok pahalı bir oyun değil.

Daymare: 1998 – Sonuç

Oyunun Başlangıcı
Oyunun Başlangıcı

Açıkçası bitirmiş değilim. Çünkü daha başında ürkünç ve strese sokucu bir yapısı var. Elimden geldiğince kısa bir sürede oyunu bitirip rafa kaldırmayı düşünüyorum.

Tabi sizin için önerebileceğim bir oyun gibi gözükmese de Rusların yaptığı bu tür bir oyunun hikayesini bilmek isteyenler varsa alabilir. Belki bir kitap gibi size katacakları olacaktır, bilinmez. Ama ne olursa olsun zaman geçirmek için alınası bir oyun. Karar sizin.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Painkiller: Black Edition – İnceleme

GamerAdmin

Horizon Forbidden West – İnceleme

GamerAdmin

Assassin’s Creed – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku