27.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Crysis 2 – İnceleme

Crysis 2 – İnceleme
Crysis 2 – İnceleme

İlk oyundaki hikayeyi hatırlıyorsunuz. Crytek ile EA Games bu konuda sanırım bayağı bir uğraşmış olsa gerek ki, oyunu farklı bir boyuta taşımayı başarmışlar. Crysis 2 – İnceleme yazımla buna değineceğim. 2011 yılına gerçekten damgasını vuran devrim niteliğinde bir oyun ortaya çıkartmayı başarmışlar. Grafikler konusunda, oyun içi silahlar konusunda ise gerçekten büyük bir değişimle birlikte karşımıza çıkıyor Crysis 2. Tabi ki yine Türkçe dil seçeneği ile seslendirmesi ile birlikte.

Sanırım grafik konusunda da öncü olmayı başararak, yine Benchmark programlarında yer almayı başardı performans konusunda. Bir çok son kullanıcı ekran kartları için performans kriteri olarak da sanırım bir süre de yerini koruyacak. Çünkü oyunlara yeni platform olarak devrim niteliğindeki Crytek Engine 3D motoru gerçekten yeni nesil ekran kartlarını zorlar nitelikte bir performans ölçümü sunuyor.

Crysis 2 - Oyunda aksiyon had safhada olacak.
Crysis 2 – Oyunda aksiyon had safhada olacak.

Bu da oyuna verdiğiniz para ile bir bakıma da ekran kartınızın da performansını ölçmüş oluyorsunuz. Eğer ki sisteminiz yeterli değilse de bunu da açıkça ortaya koyuyor. EA ile Crytek işbirliği gerçekten akılcı bir pazarlama stratejisi de başarıya olan en büyük etken. Hikaye olarak ele alırsak oyunda bu sefer dünya son demlerini yaşarken, bizler de özel harekat grubundan görevi devir teslim şeklinde geri alıyoruz. Tabi düşman kuvvetlerine ek olarak uzaylıların da askeri birlikleri ve özel savaş gemileri de var.

Bu da aksiyon ortamının daha da şenlenmesi anlamına geliyor. Yine bize özel yeteneklerimizle de tümünün üstünden gelmeyi başarmak çabasında oluyoruz. Ortam modellemeleri gerçekten güzel, savaş sahneleri de iyi düşünülmüş. Tabi bazen yapay zeka da sizi zorluyor. Bu yüzden de stratejinizi iyi belirlemeniz gerekecek.

Crysis 2 - Grafikler gerçekten bir devrim niteliğinde.
Crysis 2 – Grafikler gerçekten bir devrim niteliğinde.

Her şeye rağmen ilk çıkış fiyatı çok düşük de olsa, Aral’ın el attığı platform Steam de 10-15 TL lerde iken şimdiki fiyatı (4 yıl eski bir oyun olsa da) 49,00 TL civarlarında. Şimdi sizlere soruyorum; Aral Steam ile görüşme yaptıktan sonra, teknoloji marketlerde bu oyun 10-15 TL iken ve aynı şekilde Steam de indirimlerle birlikte ilk ve sonraki serilerin fiyatı 10-15 TL iken, ne oldu da bu oyunun fiyatı 49,00 TL oldu ?

Şu an bile sanırım teknoloji marketlerde fiyatı hala Aral etiketi ile 10-15 TL civarında kutulu CD formatında satılırken, Steam’de 49,00 TL ye çıkan fiyat sizce kimin menfaatine olmuş olabilir ? Ticari kaygıları yüzünden oyun severlere yapılan bu haksızlığın adına kazık denmez mi ?

Oyunda bir çok karakterin özellikleri de mevcut.
Oyunda bir çok karakterin özellikleri de mevcut.

Bırakın yakanızı oyun piyasasından ey Yahudi patronlu karteller! Yıllarca korsana hayır diye yaptığınız platformlarda, medyada, sosyal medya da, oyun severlere berbat ve şişirilmiş demoları iteleyerek, oyunla uzaktan yakından alakası olmayan, kısıtlı şeyleri öne sürüp, sonrasında berbat oyunları güzel gibi gösterdiniz.

Şatafatlı oyun videoları yaparak, hüsrana mahkum oyunları yüksek fiyatlara sattınız, sattırdınız! Biraz aklınız varsa düşünün; Eğer ki oyun sever biri sizden ürün almıyor ve fiyatı konusunda da daha kaliteli olan Steam platformundan alıyorsa, müdahale etmeniz bu anlamda ne satış konusundaki şeffaflık kuralına, ne de rekabet hukukuna uygundur. Yıllardır Aral’dan oyun almadım, almayacağım, çevremdeki insanlara da aldırtmayacağım!

Çok detaylı silah modellemeleri mevcut.
Çok detaylı silah modellemeleri mevcut.

Velhasıl kelam, eğer ki oyunu alıp oynamak istiyorsanız kaçırmayın derim. Fakat sakın cd kutulu versiyonunu almayın! Sebebi ise cd arızalandığında (malum CD‘lerin artık ömürlerinin çok uzun olmadığını herkes biliyor!) distribütör firmaların cevabı nedense ; “Maalesef bu konuda size yardımcı olamıyoruz” oluyor. O sebeple hem güncel oyun için, hem de verdiğiniz paranın hakkını cd gibi ömrü kısa medyalara harcamadan, istediğiniz yer yerden hesabınıza girerek indirip, oyununuzun zevkine bakabilirsiniz.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Resident Evil Zero – İnceleme

GamerAdmin

Watch Dogs – İnceleme

GamerAdmin

Duke Nukem Forever – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku