27.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Command And Conquer: Red Alert 3 – İnceleme

Command And Conquer: Red Alert 3 – İnceleme
Command And Conquer: Red Alert 3 – İnceleme

Command And Conquer: Red Alert 3 oyunu bundan yıllar önce Westwood Studios adlı bir firma aracılığı ile yapılmaktaydı.

Bildiğiniz üzere günümüzde “Remake” ya da “Reboot” tabirleri üzerine eski yapımlar tezgâha tekrar çıkartılması için biraz parlatılmalıydı.

Fakat bu oyunun başlangıcından 2003 yılına kadar ne yazık ki başına gelmeyen kalmadığı gibi, yapımcı firmada Electronic Arts (EA) tarafından bünyeye katıldı.

Neler oldu?

Command And Conquer: Red Alert 3 – İnceleme
Command And Conquer: Red Alert 3 – İnceleme

Aslına bakarsak birçok oyun firması çok acayip bir dönüşüm içerisinde buldular kendilerini. Bildiğiniz gibi teknoloji durduğu yerde durmuyor ve her değişim açısında olduğunda çok yükseğe sıçrayabiliyor.

Özellikle de son 100 yıldaki sıçrama periyotlarına baktığınızda bir seferde birden yüz birime kadar anlık olarak sıçrayabilmekte.

Buna ister devrimin karşısındaki aciz kalma deyin, isterseniz de tembellik deyin. İkisinin de ortak noktası da büyük kayıplar yaşatması.

Eskilerden Yenilere

 

Eski zamandan yeni geçiş zamanlarına ayak uyduramayan bu firmalar, yapıları, iş yapış alışkanlıkları ve gelenekleri hasebiyle ne yazık ki yeni teknolojik gelişmeler karşısında yolda kaldılar.

Birçok firmanın 1990’lardaki dönemine baktığınızda azımsanmayacak kadar miktarı Amerika’da bulunmakta, geleneksel iş hayatından kurumsal iş hayatına geçişte de yeni eskiyi yer misali oldu.

Anlayacağınız üzere, birçok eski oyunu hayata geçiren Westwood Studios, zamana yenilerek EA firmasının bünyesine katıldılar fakat kendi ürettikleri oyunların lezzetini yansıtmış değiller.

Açıklama

 

Burada dile getirmemiz gereken ufak bir mesaj var. Her satın alım, her ufak şirketi bünyeye alma ne yazık ki başarılı olamıyor.

2000’li yılların ortalarında bu durum çok bariz ortaya çıktığında, koca firmalar batmış, ürünlerin verdiği tatlar da değiştiğinden, ürün artık kendini satamaz olmuştu.

İşte buradaki ders dokuyu, yapıyı değiştirirsen, paran sınırsız dahi olsa müşterini elinde tutacak garantin her zaman olmaz!

Peki ya şimdi?

 

Tabi öncesinde fiziki kutulu satılan oyun Valve firmasının Steam platformundan ve EA Origin Store üzerinden satın alınabiliyor sadece.

Peki eski olmasına karşın fiyatı nedir dersiniz? Eskiden belki de 10-15 dolara alabileceğiniz, ülkemizde ise 20-30TL gibi olması gereken oyunun fiyatı olması gerekenden neredeyse 6-7 katı.

Çünkü “Nostalji” örtüsü altında oyun severlerin anılarından ticari sömürü yapıp, fahiş fiyatlara satmalarını da sanırım kendi ticari şerefleri gibi etik buluyorlar.

Gelelim Oyuna

 

Oyun genel anlamda bir strateji savaş oyunu. Bildiğiniz gibi strateji oyunlarında hep fare ile yönetim ve gözler ile sıkı takip şarttır.

Oyun eski tadında ve zevkinde. Videolar ise günümüz teknolojileri ile tekrar iyileştirilmiş bir vaziyette. Tabi oyun içi birçok etmen de aynı şekilde aktarılmış.

Doku olduğu gibi bırakılmış olsa da bir ara kulağa gelen dedikodularda bu oyunun eski kaynak kodları kaybolduğu veya saklanan medyalarda bozuk olduğuydu, şükür ki öyle olmamış!

Oynanabilirlik

 

Strateji oyununda beklenilen her türlü savaş hissiyatı, atmosfer ve bu konuda kendini hissettiren tüm etmenleri olduğu gibi aktarmışlar.

Yalnız oyunda görevleri anlamanız için en az orta seviyede bir İngilizce lisanına hâkim olmanız gerekiyor. Çünkü bazen ana görevin yanında yan görevde verebiliyor komutanlarınız.

Tek kişilik sefer ile ilk defa oynayacaklar oyuna alışarak sonrasında çoklu oyunculu olarak internet üzerinden savaşa başlayabilirler.

Grafikler

Command And Conquer: Red Alert 3 - Grafikler
Command And Conquer: Red Alert 3 – Grafikler

Oyunu eskiden yeniye güzel bir geçişle tekrar modellemişler. Sıkıntılı bir durum olmuyor oyun içerisinde grafiklerle ilgili.

Şöyle düşünün, zamanında çıkartılmış, döneminde çıkartılmış bu oyunun istediği ekran kartı hafızası 256 MB iken, günümüz teknolojisinde 4GB hafızaya sahip ekran kartlarına eski diyoruz.

Güzel bir başarı hikayesi olabilir aslında, oyun içerisinde grafiksel bir problem oynarken yaşamadım. Ama her sistem benim kullandığım sistem gibi olmayacağından garanti diyemem.

Atmosfer

Command And Conquer: Red Alert 3 - Grafikler
Command And Conquer: Red Alert 3 – Grafikler

Müzikler, aksiyon sizi oyuna tam anlamıyla bağlıyor. Tabi bazen şu heyecanınızı kıran komutan emirlerini ufak ekranda video olarak görmeseniz daha iyi olurdu.

Çatışma sesleri, yok edilen müfreze ya da asker gruplarında robotik bir ses ile size İngilizce olarak haber veriliyor. Aslında bu da çok iyi.

Fakat ne kadar da oyun sizi iletişim konusunda bilgilendirse de büyük ordu sürüleri ile çarpışmanızda bu yön duygunuzu kaybettirip, hangi yöndeki askerlerin yok olduğunu karıştırabiliyorsunuz.

Genel Bakış

Command And Conquer: Red Alert 3 - Genel Bakış
Command And Conquer: Red Alert 3 – Genel Bakış

Nostalji sevenler, ergenlik dönemlerinde bu oyunu oynayıp da en güzel günlerinde boş vaktini harcayanlar, hatta imkansızlıktan ötürü oynayamayanlar için en büyük fırsat.

Ama yine de baktığımızda büyük tabloya, fiyatı gerçekten ederinden fazla bir oyun. Günümüzde oyun fiyatlarının fahiş olması da çok eski oyunlara etkisiz olması gerekirken aç gözlü firmaların yaptıkları.

Eğer çevrenizde bu nostaljiye dahil olacak arkadaşlarınız yoksa, onlarla birlikte savaşmayacaksanız, tek kişilik sefer oyunu için almayın derim.

Sonuç

Command And Conquer: Red Alert 3
Command And Conquer: Red Alert 3

Değerinden fazla fahiş fiyata itelenmeye çalışan bir oyun, eski tadı verse de firmaların aç gözlülüğünden oyun severlerin ceplerini boşaltmaya çalışılan bir duruma getiriyor.

Çok aşırı anılarınızın peşinde değilseniz, çevrenizde yeni çevrimiçi oyuncular yoksa, tek başınıza 1-2 saat oynayıp sıkılabilirsiniz.

Ben çok uzun zaman önce aldığım için yüksek değildi fiyatı, indirimde en az %90 olmadan da almayın derim.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Sons Of The Forest – İnceleme

GamerAdmin

Days Gone – İnceleme

GamerAdmin

Saints Row 2 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku