27.3 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Colin McRae Rally – İnceleme

Colin McRae Rally - İnceleme
Colin McRae Rally – İnceleme

Bundan 18 yıl önce yapılan motor sporları konusunda çok uzman, hatta bu konuda Formula 1‘deki Michael Schumacher‘i diye tabir edilen efsane Colin McRae, sır gibi ölümünden önce yaptığı Ralli yarışlarıyla herkesin gözdesiydi. Colin McRae Rally – İnceleme yazımda değineceğim. 1998 yılında daha yeni yeni evlere giren oyun konsolu Sony Playstation için Codemasters firması bu konuda bir oyun yapmayı düşünmüş.

İşte bu şekilde de kendisinin oyun severler tarafından da tanıtılması sağlanmış oldu McRae‘nin. Fakat oyunda çok farklı bir ayrıcalık vardı; Oyunda Colin McRae‘nin rekorunu alt edenler verilen web sitesine oyun sonunda alınan kodu girdiğinde dünya ligindeki sıralamada yerini alıyordu. Tabi o zamana göre bu olay devrim niteliğinde güzel bir PR için de etkili bir yöntemdi.

Colin McRae Rally - Oyun zamanının en iyisiydi.
Colin McRae Rally – Oyun zamanının en iyisiydi.

Fakat aradan bayağı bir süre geçti ve seri haline gelen bazı yarış oyunları oldu Codemasters firmasının. Bunlar Dirt, Grid, F1 gibi oyunları yapmasıyla da gözde bir firma olduğunu oyun severlere gösterdi. Yalnız Colin McRae‘nin yarış oyunu bir daha aynı isimle tekrar oyun severlere sunulmadı.

Belki de bazı telif haklarıyla ilgili sorunlar olmuş olabilir, ya da efsane sürücünün bunu istememesi olabilir. İskoçyalı efsane sürücü yarışı bıraktıktan sonra, karısı, çocuğu ile birlikte kullandığı helikopterin düşmesi ile hayatını kaybetti. Aslında sır gibi bir ölüm olarak gözükse de sadece pilot kazası olarak adlandırıldı. Öldüğünde ise daha 39 yaşındaydı.

Colin McRae Rally - Araba yarışı olarak zamanındaki örnekleriyle başa baş mücadele ediyordu
Colin McRae Rally – Araba yarışı olarak zamanındaki örnekleriyle başa baş mücadele ediyordu

Neyse geçelim biz oyunun içeriği konusundaki incelememize. Oyun konsol makinesi Playstation‘daki versiyondan çok farklı, grafiksel olarak ve oynanış olarak çok daha kötü diyebiliriz. Sebebi ise geliştirilmeden sadece eski grafiklerle bezenmiş olması ve oynanabilirlik konusunda sanırım sadece berbat bir şekilde port edilmiş.

Port edilmiş ama sadece adı üzerinde. Başka bir şey değil. Çünkü konsol üzerinde oynadığınızda hem mekanların atmosferi güzeldi hem de dinamik açılar ile çok daha fazla ülke yarışları mevcuttu. Steam üzerinden satışa sunulan Colin McRae Rally ise yarış oyunu konusunda sadece hızlıca bitir ve kazan mantığı var.

Colin McRae Rally - Oyunda zamana karşı yarışıyorsunuz
Colin McRae Rally – Oyunda zamana karşı yarışıyorsunuz

Ülkeler az olduğu için de gerçekten yarışırken bir zevk almanız mümkün değil. Üstüne de başarım eklemişler ama, 15 saat oynamadan sonra hepsini almanız olası. Zorlanmadan oyunda birinci olup kapatıp sonrasında eminim bilgisayarınızda yer kaplamaması için sileceksiniz.

Sanırım soracağınız sorular arasında “E o zaman neden bu konuda yazmayı planladın” olabilir. Malum yeni bir oyun sever değilim. Bu yüzden ilk oyunu konsol makinesinde de bilgisayarda da gördüğüm için, en azından bilgisayardakinin mi yoksa konsol makinesindekinin mi daha artısı var, eksisi var ya da paranızı çöpe atmamanız için ne gibi tavsiyede bulunabilirim benim önemsediğim noktalar burası. Sonuçta oyun diye çıkartılıp “Retro” adı altında, eskiden 50 cent etmeyen oyunları şimdi 20-30TL den aşağı satmıyorlar.

Retro bir oyun
Retro bir oyun

Bu da sadece bir kişinin satın almasıyla olmadığı gibi binlerce kişi olarak baktığınızda ülkenin parası boşa gidiyorsa birisi tutup en azından bu konuda para vermeden önce sizi tavsiyesiyle, düşünceleriyle en azından bilgilendirmeli. Malum israf iyi bir alışkanlık değil ve bu konudaki ülkelerin neler yaşadığını gün gibi görüyoruz. Oyunu almayın, hatta yüklemeyin. Eğer istiyorsanız güzel bir yarış oyunu bir konsol emülatörü yükleyin ve bu oyunun imajını yükleyip oynayın. Bilgisayar için alınacak bir oyun değil.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Alien: Isolation – İnceleme

GamerAdmin

A Total War Saga: Troy – İnceleme

GamerAdmin

Metro 2033 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku