19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

ChatGPT’ye ‘Fligran’ Geliyor Peki Neden?

Yapay zeka ile ilgili çalışmalar yapan OpenAI, geçtiğimiz günlerde ChatGPT isimli yeni bir sohbet botu yayınladı. Bu yapay zeka, karşısındaki ile mesajlaşabiliyor, şiir, makale veya ödev yazabiliyordu. Son günlerde herkesin dilinde olan yapay zeka, şimdiyse dikkat çeken bir gelişme ile karşımızda.

OpenAI için çalışmalarını sürdüren Prof. Scott Aaronson tarafından yapılan açıklamalara göre Open AI, ChatGPT tarafından yazılan yazıların bir yapay zekaya ait olduğunun anlaşılabilmesi için özel bir araç üzerinde çalışıyor. Aaronson‘a göre geliştirilmekte olan araç, normalde fark edilmeyen gizli sinyaller oluşturacak ve böylelikle bir yazı, filigranlanmış olacak.

“ChatGPT’nin yazdığı yazıların insanlara aitmiş gibi görünmesini istemiyoruz”

ChatGPT'ye 'Fligran' Geliyor Peki Neden?
ChatGPT’ye ‘Fligran’ Geliyor Peki Neden?

ChatGPT çıktısını alıp bir insandan geliyormuş gibi aktarmanın çok daha zor olmasını istiyoruz.” diyen Scott Aaronson, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğunu da açıkladı. Profesöre göre ChatGPT çok güçlü bir yapay zeka ve bu yapay zeka, akademik makale bile yazabilir. İşte Open AI, tam da bu tür sorunların üstesinden gelmek için ChatGPT yazılarını filigranlamak istiyor.

ChatGPT yayınlandığı günden beri etik tartışmalarının da odağında. Pek çok kişi, bu yapay zekanın kopya çekmek, kötü amaçlı yazılım geliştirmek veya bir kişinin hiç de bilgisinin olmadığı bir alanda makale yazmak için kullanılabileceğine inanıyor. İşte geliştirilmekte olan araç, bu tartışmalara nokta koyabilir.

Kriptografi Yöntemi Kullanılacak

ChatGPT'ye 'Fligran' Geliyor Peki Neden?
ChatGPT’ye ‘Fligran’ Geliyor Peki Neden?

ChatGPT, dünyanın ilk yapay zeka destekli mesajlaşma botu değil. Haliyle filigranlama işlemi de ilk kez ChatGPT için yapılmayacak. Ancak OpenAI, bu noktada biraz farklı düşünüyor. Ekip, filigranlama için kriptografi yönteminden faydalanacağını belirtiyor. Bu yöntem önceki botlarda tercih edilmemişti.

Filigran Kararı da Sektörü İkiye Böldü!

OpenAI‘den gelen açıklamalar sonrası, sektör kaynaklarından yeni açıklamalar geldi. Bir kesim, filigran kararının yerinde olduğunu ve bunun yapay zekaya daha fazla güvenilmesini sağlayacağını söyledi. Başka bir kesim ise tek başına filigran yönteminin yeterli olmayacağına inanıyor.

Bu görüşe göre ChatGPT için çok daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılmalı ve temel seviyede bilgi sahibi olan bir kullanıcı bile, söz konusu içeriğin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu bilmeli…

İlgili Yazılar

Diğer Gezegenlerde Yaşasaydık Vücudumuz Nasıl Görünürdü?

GamerAdmin

SpaceX’in 50 Milyon Dolarını Çöpe Atan Güneş Fırtınaları Neden Uydular İçin Bir Problem Haline Geldi?

GamerAdmin

Acer RG321QU Oyuncu Monitörü Her Zaman Yanınızda

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku