22.5 C
İstanbul
23 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Car Mechanic Simulator 2014 – İnceleme

Car Mechanic Simulator 2014 – İnceleme
Car Mechanic Simulator 2014 – İnceleme

Bir başka simülasyon oyunu incelemesinde tekrar beraberiz. Genelde simülasyon oyunları son 5-6 yılda çoğaldı ve bunu da önceki simülasyon inceleme yazılarımda bahsetmiştim, Car Mechanic Simulator 2014 – İnceleme buna değinelim.

Hatta bazıları sizlere bir şeyler öğretir, bazıları ise sadece zaman geçirme ile ilgili katkı sunduğunu da dile getirmiştim. İşte bu oyunda da tam manası ile özellikle arabalardan anlamayan oyun severlere güzel bir görsel eğitim veriyor demem yalan olmaz sanırım. Tabi anlayanların gözünden bakılırsa araba konusunda belki o kadar da çok detaylı değildir onlara göre, bilemiyorum.

Car Mechanic Simulator 2014 - Oyun arabalar konusunda gerçekten detaylı bir tamir senaryosu sunuyor.
Car Mechanic Simulator 2014 – Oyun arabalar konusunda gerçekten detaylı bir tamir senaryosu sunuyor.

Oyunu PlayWay S.A. ve Red Dot Games firmaları geliştirmiş ve yayımcı olarak da yine PlayWay S.A. firması yapıyor. Tabi oyun bayağı bir eski olmasına karşın eğitim gibi bir içeriğe sahip olduğundan zamana hem grafiksel hem de yapısal olarak yenilmemiş. Tabi çok sık güncelleme gelmese de oyun hala stabil ve iyi. Bence bu da aslında kendini zaman zaman oynatma şansı veren nadir oyunlardan diyebilirim.

Oyunun kendi bir hikayesi yok doğal olarak, yapacaklarınız gelen tamir siparişleri üzerine arabaların arızalarını tespit edip sonrasında istenilen parçaları değiştirip arabayı tekrar kullanılabilir hale getirmek, zaman zaman test yapılmasını bizzat tarafınızdan yapılması da oyunu zevkli kılan diğer etmenlerden.

Car Mechanic Simulator 2014 - Usta sizsiniz.
Car Mechanic Simulator 2014 – Usta sizsiniz.

Tabi oyunda her bitirilen siparişten sonra zorluk ilerliyor, yani detay kavramına dalmak zorunda kalıyorsunuz. Tabi dengelemeniz gereken şey ise harcayacağınız paraya istinaden kazanacağınız parayı karşılaştırıp, sonucunda tamir etmek mi yoksa parça değiştirmek mi size daha az maliyet ve yüksek kâr elde ettiriyor ona bakmalısınız. Yoksa hep kasa eksi bakiye vereceğinden oyunu devam ettirmeniz zor.

Car Mechanic Simulator 2014 - Test sürüşü yapmadan müşterinize teslimat yapmayın
Car Mechanic Simulator 2014 – Test sürüşü yapmadan müşterinize teslimat yapmayın

Tabi fazladan özellikleri de mevcut. Mesela ödül sistemi olarak bazı ek açabileceğiniz kısımlar var oyunda. Fazladan araba garajı, boya alanı, daha kaliteli, hızlı ve pratik çözüm sunan tamir aletleri gibi şeyler sizin seviye atladığınızda kilidi açılanlardan bazıları. Çok fazla ilerlediğinizde de zaten oyun kendini belirli bir döngüye sokuyor. Bu da zaten en fazla 30-40 saatlik bir oyun deneyimi sırasında ancak zevk alabileceğinizi gösteriyor. Yani çok fazla da beklentiye girmeyin, sadece oyundan öğrenebileceklerinize odaklanın.

Grafikler oyunda eski olmasına karşın tatminkâr ve güzel. Yani çok büyük bütçeli oyunlar kadar bir beklenti içerisine sokmasa da oyun anlaşılabilir ve sorunsuz. En azından ben oynadığım sürede hiçbir grafiksel ya da görüntü olarak kasma veya hata almadım. Sizin de almayacağınızı umuyorum, çünkü oyunun istediği sistem özellikleri de çok fazla değil.

Car Mechanic Simulator 2014 - Her çeşit araba gelecektir tamir için
Car Mechanic Simulator 2014 – Her çeşit araba gelecektir tamir için

2 GB Ram4 GB Ram arasında minimum ve tavsiye edilen bellek miktarından bile anlayacağınız üzere çok zorlayıcı bir sistem gereksinimi duymuyor, 512 MB1 GB ekran kartı gereksinimi ile de günümüz sistemlerindeki gelişmeye bakarsanız da çok büyük bir oran değil.

Atmosfer konusuna gelirsek, bir araba tamir atölyesinde neler oluyorsa o şekilde. Tabi arka plandaki müzik eşliğinde oynayabilir, ya da sadece atölye sesini duymak isterseniz de müziği kapatarak her türlü işlemin sesini duyduğunuzda fazladan kendinizi oyuna kaptırabilirsiniz. Tabi test kısmı farklı bir bölgede yapıldığından atölye de sadece tamirat ve parça değişimleri oluyor. Test sürüşleri ise müşteri isteğine kalmadan da yapılabilir ama unutmayın ki oyunda arabayı kullandığınızda diğer parçaların da yıpranabileceği gerçeği var.

Oynanabilirlik kısmında ise oyunda ilk başlarda bir sorun olarak gözükmese de ilerlediğinizde ve daha fazla detaya girdiğinizde aklınız karışabilir. O sebeple tavsiyem arızalı olan parçayı önce bulup, tamir edebiliyorsanız edip, edemiyorsanız yenisi alıp taktıktan sonra bir sonrakine geçmeniz.

Hatta envanterinizde kalan eski parçalar varsa önce onları tamir edip satın ya da müşteri parça değişimi istediğinde kullanın, yani envanterinizde birden fazla aynı parçayı tutmayın ki hangi parça hangisinindi diye aklınız karışmasın. Yoksa çok zorlanacağınızı söylemem de yarar var.

Genel anlamda güzel ve eğitici bir oyun “Car Mechanic Simulator 2014”. Tabi belirli bir süreden sonra çok derin detaylara soktuğu için 30-40 saatten sonra da bir döngüye girdiği için kenara atmanız olası. Ama grafikler ve oynanış açısından bence güzel ve alınası bir oyun. Özellikle şu karantina günlerinde sıkılmamanız açısından alıp oynayıp sonrasında arşivinize kaldırabilirsiniz. Zaten oyunun ücreti de çok cüzi ve eğitici bir oyun olduğunu da göz önüne alırsanız bence bedava tadında. Tabi yine karar sizlere kalmış, istediğiniz gibi.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Left 4 Dead – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil Zero – İnceleme

GamerAdmin

Bolu – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku