18.7 C
İstanbul
14 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme

Oyun dünyasında bazı kült yapımları az çok bahsetmiştim sizlere, Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme yazısı da bunların aslında en iyisi olacak sanırım.

Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme
Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme

Çünkü öyle bir nostalji düşünün ki zamanının en heyecan verici, en sürükleyici oyunlarını bir araya toparlayıp tekrar piyasaya sürülmesi, ilk çıkış günündeki anıları tekrar yaşatıyor adeta. Akşam Xbox Series X ile Microsoft Store’da oyunlara göz atarken karşıma çıktı. Fiyatı da oldukça cüzi. Eğer almayanlarınız varsa benim kuşağımdan, saçını başını yolacağına garanti edebilirim.

Hangi Dönemin Oyunları?

Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme - The King Of Dragons
Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme – The King Of Dragons

Birçoğu 1980’ler ile 2000’lere kadar kendilerini ön plana çıkartmış oyunlar. Özellikle de bunlar bilgisayarlarda değil de genelde “Atari Salonları” tabir ettiğimiz makine oyunları.

Warriors Of Fate, The King Of Dragons, Final Fight, Captain Commando, Knights Of The Round, Armored Warriors ve Battle Circuit. Araştırırsanız ne kadar eski ve değerli olduklarını anlarsınız. Aslında Capcom firmasının bu oyunları Steam platformunda da var fakat orada ne yazık ki fiyatı 10 dolar şu an yüzde 50 indirim ile. Yani normali 20 dolara satılıyor.

Neler Katar?

Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme - Captain Commando
Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme – Captain Commando

Öncelikle nostalji katar, eskilere götürür. Çocuk iseniz o dönemlerde şimdi tekrar zevkini alabilir hatta 4K çözünürlükte eskisi gibi oyunları oynayabilirsiniz.

Sakın ha yeni teknolojiyle tekrar oluşturulduğunu düşünmeyin. Sadece 4K çözünürlüğe port edilmiş ve görünümleri de gayet güzel.

Oynanış ve verdiği his hala eskisi gibi. İşte Capcom’un kendisi olduğu zamanlardan şimdilerde yeni oyunlarda milletin cebini tırtıkladığı zamanlara geldi koskoca şirket.

Peki Ne Kadar Götürür?

Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme - Knight Of The Round
Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme – Knight Of The Round

Çok uzun soluklu olmaz belki. Fakat ödeyeceğiniz paranın kuruşuna kadar (sakın Steam üzerinden almayı hayal dahi etmeyin) hakkını verir. Hatta çocuklarınız varsa da askerlik anısı gibi anlatırsınız.

En azından yeni kuşaklar görmeli ki eski kuşakların ne kadar sınırlı imkanlar ile hayatlarında tatmin olup, ufacık şeylerin bile mutluluk verdiğini anlamalılar.

Şimdi bir oyuna bakıyorsun 1000 TL, bakmıyorsun 1700-2500 TL arası olmuş. Hem de ahım şahım oyunlar da değil bu fahiş olan ücretli oyunlar.

Nostalji

Eskilerden birkaç oyun daha bekliyorum aslında. Çok eski olsa da hala birçok oyun gün yüzüne çıkartılamadı. Ya kaynak kodları kayıp ya da telifler yüzünden çöp olmuş durumda.

Ayar çekseler de en azından yeni nesil oyuncular da eski kuşağı bir nebze de olsa anlayabilse eğlence konusunda. Hikayeler ve anlatılarla bezeli aksiyon oyunları çok farklıydı eskiden.

Şimdilerde ise donanım yetecek mi, yetmezse oyun için sırf ne kadar harcamam lazım diye oyunculara kan kusturuyorlar. Kaldı ki bu durum işletim sistemlerine kadar gelmiş durumda.

Grafikler

Yeni teknoloji ile kıyaslayanlara şöyle diyeyim, sprite lar ile yapılan yeni nesil oyunlardan milyon kat kadar iyiler. En azından oyuncuyu kandırmaya çalışıp yanıp sönen ışıkları yok.

El ile çizilmiş sanat değeri taşıyan dolu emek var en bariz fark olarak. Tabi ki size yeni nesil büyük yapımlarla yarışacak kadar diyemem. Ama en azından sorunsuzlar.

Bir süre bu oyunlar belki de MAME denilen emülatörler ile oynandı. Fakat emin olun emülatörler bile bu kadar size tat veremez. Çünkü ses ve grafik ya da donma olayı olmuyor.

Atmosfer

İlk günkü gibi. Hiçbir farkı olmadığının yanı sıra 4K çözünürlüklü bir TV de dahi rahatlıkla oynayabileceğiniz grafiği ve sesi sağlıyor.

Jetonlu makinelerdeki tuş sesleri eksik olsa da sürükleyici ve yazılarla da sizlere hikayesini aktarabilmekte.

En azından sizi bıktırmadığı gibi güzel özellikler de eklemişler. Çevrimiçi oyuncularla da 4 oyuncuya kadar aynı anda oynayabiliyorsunuz.

Oynanabilirlik

Açıkçası çevrimiçi olarak deneyimlediğimi söyleyemem. Biliyorsunuz ki eski oyunlarda en büyük sıkıntı çevrimiçi özelliği eklendiğinde kopma ve yavaş bağlantı sorunları oluyor.

Eğer konsolda oynayacaksanız zaten 4 adede kadar aynı anda kumanda bağlayabilirsiniz. Böylelikle bir cihazdan 4 adet mutluluk kazandırmış olursunuz kendinize ve aile bireylerinize.

Yukarıda yazdıklarımın haricinde benim gibi eski bir oyuncu iseniz hiç zorluk çekmeyeceğinizi bilin. Hele böyle türleri mumla arıyorsanız.

Genel

Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme

Arşivde hatta kasada saklanması gereken oyun paketi diyebilirim. Capcom 50. yılına istinaden bu paketi çıkartmış bir gaflette bulunarak ama büyük de bir iyilik yapmış haberi olmadan.

Yani bu oyun paketi üzerinde size oyun zevki yaşatacak çok az oyun vardır belki de piyasada. Metal Slug gibileri sadece çıtır çerezlik. Ama bunlar gerçekten arşivlik.

Dediğim gibi konsol tarafında fiyatı 42 TL civarında iken benim tavsiyem kaçırılmamalı (En azından Game Pass üyeliği olanlar varsa kaçırmasın).

Sonuç

Capcom Beat’Em Up Bundle – İnceleme

Sisteminiz çok iyi değilse bile rahatlıkla oynayabileceğiniz, kolaylıkla bitirebileceğiniz nostaljik bir oyun paketi “Capcom Beat’Em Up Bundle”.

Hatta torunlarınıza bile gösterebileceğiniz türden diyeyim. Aile bağlarınızı da güçlendirmenin yanı sıra, gelecek nesle de bir bakıma perspektif kazandırırsınız.

Alın, oynayın, arşivinizde dursun. 42 TL için gerçekten hak eden bir fiyat diyebilirim. Günümüzde bu tür yapımlar neredeyse yok gibi.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Resident Evil Revelations 2 – İnceleme

GamerAdmin

The Evil Within – İnceleme

GamerAdmin

Saints Row 2 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku