24.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Call Of Duty – İnceleme

Call Of Duty - Efsanevi "Call Of Duty"
Call Of Duty – Efsanevi “Call Of Duty”

2000 yılının başlarında, FPS (First Person Shooter) oyunları farklı bir kalıpla oyuncuların önüne gelmeye başlamıştı. Call Of Duty – İnceleme yazımda buna değineceğim.

Hatta 1990’ların sonunda bile zamanın konsol makinelerinde bile bu oyunlar gündemdeydi hep. Fakat birileri bu konudaki potansiyeli görmüş olmalı ki, konsollardan daha iyi olması için çalışıp, geliştirip önümüze serdiler. İşte bunlardan sadece en başta rol alanlardan biri Medal Of Honor, diğeri ise ona tek rakip ise Call Of Duty‘dir. Tabi iki oyunun da ortak noktası da 2. Dünya Savaşı‘nda geçiyor olmasıdır.

Call Of Duty - Zamanının en gelişmiş grafiklerini içermekteydi Call Of Duty.
Call Of Duty – Zamanının en gelişmiş grafiklerini içermekteydi Call Of Duty.

Son zamanlarda çıkan Call Of Duty serisi için eski savaşlardan bahsedemesek de, yeni teknolojili silahların adeta tanıtımı ve çoklu oyunculu servisleri ile de takım oyununun, zaman zaman günümüze kadar gelen, Unreal‘de ilk olarak ortaya çıkartılan “Death Match” de fazlasıyla entegre edilmiş olsa da, aslında temelinde de eski savaşlar için çıkartılmış olan bu oyundan esinlendirilmiş. Tabi bunu görebilmeniz için önce eski olanları oynayıp görmeniz gerekiyor.

Call Of Duty - Oyunda Ruslar'da unutulmamış.
Call Of Duty – Oyunda Ruslar’da unutulmamış.

Medal Of Honor‘da nasıl ki bir hikaye ve buna göre savaş alanında yerinizi alma durumu söz konusu ise, Call Of Duty de bu şekilde yapılmış bir oyun. Farklı karakterler olsa da, sonuçta oyun tarzı ve amaç aynı ; Alman Nazi Ordusunu öldürmek!

Call Of Duty - 2. Dünya Savaşı'nı tam anlamıyla yansıtıyor.
Call Of Duty – 2. Dünya Savaşı’nı tam anlamıyla yansıtıyor.

Grafikler ve modellemeler olayını, zamana ve o zamana ait olan teknolojiye göre değerlendirmek en büyük isabet olur. Aksi halde oyunun istediği 32 MB ekran kartı, 128 MB Ram ve Pentium 3 İşlemci hala kimde var ? O sebeple sadece arşivlik olarak bakabileceğiniz bir oyun diyebilirim.

Neden hep Medal Of Honor ile kıyaslama yapıyorsunuz diye de sorarsanız, o zamanda sadece bu oyunları vitrin olarak görebilen, hatta ilk olarak MOHAA bu platformda olduğu için de ne yazık ki zaman olarak da aynı süre içerisinde sadece bu iki oyun mevcuttu popüler olarak. Sonuçta her oyun grafiksel anlamda, oynanış anlamında efsane olmuyor. Zaten Benchmark konusunda da bu oyunlar genelde kriter olarak görülmüşlerdir. Sebebi ise en çok grafik ve sistem performans denemesini yapabileceğiniz tek platformdur.

Call Of Duty - Savaşta silah arkadaşınız, kardeşinizden ötedir.
Call Of Duty – Savaşta silah arkadaşınız, kardeşinizden ötedir.

Genel olarak oyunda askerlik, takım arkadaşlığı ve tarihi harmanlanmış olarak görüyor, hatta bir çok durumda da stratejik düşünüp, akıllı hareket etmeniz kaçınılmaz olabiliyor. Bu da oynanabilirlik konusunda, heyecanı, oynama isteğini, tarih konusundaki öğretiyi, insanların daha genç iken hayatlarını kaybettiği o ortamı size yansıtıyor.

Sonuçta bir askersiniz, arkanızdakiler de asker fakat öyle göremiyorsunuz. Nasıl ki gerçek hayatta her insan bireysellikte farklı olsa da, insanlığın öldüğü yerdeki insanların birliği de kardeşten öte oluyor. Zaten tarihe de baktığınızda savaşı kazandıran da bu değerler oluyor değil mi ?

Sistem konusunda çok fazla gereksinimi yok, grafik konusunda 32 MB‘ın, Ram konusunda 128 MB‘ın, İşlemci olarak da Pentium 3‘ün altında bir sisteminiz yoksa her şekilde oynamanız mümkün. Çözünürlük konusunda ise çok yüksek çözünürlüğü kullanamayacağınızı da unutmayın derim. Sonuçta 32 MB‘lık bir kartın o tarihteki maksimum çözünürlüğü ne olabilirdi ki ?

Alın, bitirin, arşive kaldırın. Sonuçta bu tür oyunlar “Band Of Brothers” serisindeki sinema tadını oyunlarla pekiştirmenize olanak sağlıyor.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition – İnceleme

GamerAdmin

Open Country – İnceleme

GamerAdmin

Escape Dead Island – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku