27.5 C
İstanbul
18 Temmuz 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Borderlands GOTY – İnceleme

Borderlands GOTY – İnceleme
Borderlands GOTY – İnceleme

2K Games birçok oyunun altına attığı imza ile 2010 yılından bu yana bizleri seçkin oyunlarla buluşturmayı başaran yegâne yayımcı firması olduğunu biliyoruz. Borderlands GOTY – İnceleme yazımızla oyuna değinelim.

Tabi bu oyunu geliştirenler ise Gearbox Software ve Blind Squirrel Games olsa da aslında çok farklı bir yerden fikir yakalayıp oyun dünyasına kazandıran önemli geliştirici firmaları. Gearbox Software özellikle 2K Games ile 2011 yılında çıkarttıkları ve çok beklenen Duke Nukem Forever adlı oyunu zaman zaman ertelemeye takılsalar da büyük bir kazanımla oyun severler ile buluşturmayı bildiler. Tabi gelişen bilgisayar teknolojileri sayesinde de oyuncuların takdirini kazanmayı başardılar.

Borderlands GOTY : Zamanına göre güzel grafiklere sahip
Borderlands GOTY : Zamanına göre güzel grafiklere sahip

Borderlands oyunu çok farklı bir fikrin ürünü demiştik. Sanırım açık dünya başlangıçlarından olan bu oyun özellikle MMO’ya yakın, hikayesi olan, hatta çoklu yardımlaşma oyuncu özelliği taşıyan bir devrim aslında. Oyunda hem birden fazla arkadaşınız ile oynayabiliyor, isterseniz tek başınıza oynayabiliyorsunuz.

Büyük devasa bir harita yapısının yanında modellenen çevresel karakter ve objelerin çok değişik bir biçimde ele alınıp Chrome 5 grafik teknolojisini farklı yere taşıyarak geliştiren ve kendilerine göre daha farklı bir grafik geliştirmesi yaparak oyunun hem daha fazla sistem gereksinimi istemeden (en azından zamanına göre) rahat bir oyun keyfini sunabilmişler. Oyunda seçeceğiniz 4 adet karakter üzerine şekillenen hikâye ortamı eğer ki kontrolünüz altında olmazsa bir süre sonra sizi çok farklı yerlere götürebiliyor.

Borderlands GOTY : Karakterler farklı ve göze hoş geliyor
Borderlands GOTY : Karakterler farklı ve göze hoş geliyor

Evet o zamanlar biraz farklı bir açık dünya yapısı vardı. Hatta belirli bölgelerden geçtiğinizde ve oradaki yaratıkları öldürdüğünüzde bile sonrasında yine geçmeye çalıştığınızda MMO mantığı ile tekrar o yaratıklarla kapışmak zorunda kalıyorsunuz. Bu bir anlamda iyi bir anlamda kötü. Eğer ki hikâyeyi bitirdiyseniz sorun olmayıp bir daha karşınıza gelmiyorlar, fakat hikayeyi bitirmediyseniz bunlarla cebelleşmek zorunda kalıyorsunuz. Bu da aslında bir bakıma oynama şevkinizi kırıyor.

Oyunda çok fazla silah çeşidi ve detayı var. Bu da her karakter seviyesini yükselttiğinizde doğal olarak daha güçlü ve farklı özellikli silahlara ihtiyaç duyacağınız ve duyduğunuz anlamına geliyor. Bu da bir bakıma aslında MMO oyunlarına has bir özellik olsa da bunu oyun içi dinamikleri ile tek oyunculu sisteme sokmayı başarmışlar.

Borderlands GOTY : Oyunda robotlar her yerde olacak.
Borderlands GOTY : Oyunda robotlar her yerde olacak.

Neden devrim niteliğinde derseniz de bilesiniz ki bir oyunda hem MMO öğeleri taşıyan hem çok oyunculu sistem hem de tek oyunculu olarak hikayeye bağlı kalabilen nadir oyunlardan olduğu için. Her özel karakterin farklı bir hikayesi ve saldırı sistemi de var. Bu da kendini özel kılıyor açıkçası.

Oyun grafikleri dediğim gibi Chrome 5 grafik altyapısı ile bir bakıma çizgi film tadında, diğer yandan ise FPS oyun tarzını da birebir yaşatmakta. Tabi mekân modellemeleri, karakter modellemeleri, araç modellemeleri gibi şeyler de detaylıca yapılmış ve tatmin edici.

Borderlands GOTY : Çok farklı tipte düşmanlarla kapışacaksınız
Borderlands GOTY : Çok farklı tipte düşmanlarla kapışacaksınız

Oyunda grafik anlamında son olarak bildiğim kadarı ile Nvidia ekran kartlarında daha yüksek performans verdiği yönde. Büyük bir hata ile karşılaştığımı söyleyemem, yani grafiksel anlamda ekran görüntü işlemesi gecikmeleri haricinde (genel olarak bir yavaşlama değil etraftaki çevre modellemelerinin detayındaki çözülme gecikmeleri) bir sorun yaşamayacaksınız diye umuyorum.

Borderlands GOTY : Silah çeşitliliği çok fazla ama önemli olan güçleri
Borderlands GOTY : Silah çeşitliliği çok fazla ama önemli olan güçleri

Oynanabilirlik ise standart FPS oyunlarından farkı yok. Tek olumsuz olabilecek durumu ise kısmi olarak kullanılabilen joypad kontrolcüsü. Klavye ve fare ile rahatlıkla baş ağrıtmayacak şekilde oynayabilirsiniz. Bu da size aslında ergonominin yanında FPS oyunlarındaki hızlı ve anlık saldırılar karşısında klavye ve fare ile ne kadar rahat hareket edebildiğinizi kanıtlar niteliğinde.

Sistem olarak zamanına göre iyi, şimdilerde ise orta ve düşük seviye diyebileceğimiz bir gereksinime sahip. Tabi çıktığı 20 Ekim 2009 yılından sonra 3 Nisan 2019 yılında Game Of The Year Enhanced sürümü arasında büyük bir fark yok. Tabi grafik anlamında ve geliştirme anlamında olabilir sadece.

Genel olarak ele alırsanız Borderlands GOTY oynama süresi olarak da çok uzun bir oyun diyebiliriz. Bu da şu zamanlarda eğlenceli vakit geçirebileceğiniz uzun soluklu bir oyun zevki demek. Her gittiğiniz bölgede keşfedecekleriniz, kapışmak zorunda kalacağınız yaratık ve insanlarla Borderlands evreninde gerçek anlamda bir koşuşturma ve kaosa dayanma durumunuzu deniyorsunuz bir bakıma. Oyun Enhanced sürümü ile 130 TL’den 42,57 TL’ye düşmüş durumda.

Tabi bu pakette ise tüm indirilebilir içerikleri de var. Bu da ayrı ayrı almak yerine tek paketle daha ucuza hepsini satın alabilmenizi sağlıyor. Bence kaçırmayın derim. En azından hikayesi ve Borderlands evrenine giriş için çok iyi bir seçim olacaktır. Bu arada oyun 6 günlüğüne Steam üzerinden bedava oynama şansı veriyor.

İndirim ise 30 Nisan 2020 yılına kadar devam edecek. Diğer bir sevindirici olan ise Borderlands Bundle paketi ile satışta olan tüm serinin fiyatı 257,79 TL. İçerisinde Borderlands 3 de mevcut yalnız Borderlands 3 indirilebilir içerikle mevcut olmadığı gibi, sadece Borderlands 3 almaya kalktığınızda da fiyatı 309 TL oluyor. Bilginize.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Ryse: Son Of Rome – İnceleme

GamerAdmin

Deus Ex: The Fall – İnceleme

GamerAdmin

Black Mesa – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku