27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Borderlands 2 – İnceleme

Borderlands 2 – İnceleme
Borderlands 2 – İnceleme

FPS oyun dünyasında bildiğiniz üzere Borderlands serisinin etkisi çok farklı olmuştu. Özellikle oynanış ve oyun mekanikleri açısından çok farklı bir platforma geçirmişti. 2K Games, Gearbox Software ve Aspyr firmaları bu sefer işin içinde olmaya devam ettiler. Sadece Mac bilgisayarlardaki platform için Aspyr firması geliştirici olarak takıma katıldı. Borderlands 2 – İnceleme yazım ile detaylara girelim.

Tabi yine 2K Games ve Aspyr firması yayıncı olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu tarzın gelişmesi ve devamlılığını 2K Games ile Gearbox Software devam ettirse de hala ilk günkü canlılığı ve heyecanlandıran oyun zevki büyümekte.

Borderlands 2 - Oyun gerçekten kaotik bir savaş ortamı sunuyor
Borderlands 2 – Oyun gerçekten kaotik bir savaş ortamı sunuyor

Bildiğiniz üzere Chrome 5 görüntü teknolojisini kullanıyordu ilk oyun. Bu oyunda da aslında bir parça öyle olmasına karşın daha da geliştirildi. Sistem gereksinimleri zaten ilk oyuna göre biraz daha fazla gözükse de günümüz için çok büyük bir gereksinim değil doğal olarak. Bu da nostalji yaşamak açısından iyi bir fırsat şimdilerde.

Oyun 21 Eylül 2012 yılında Steam üzerinden duyurulmuştu. Yani şimdi baktığımızda 8 yıl önceki teknoloji ile çıkartılan bir oyun Borderlands 2. Ama hala ilk günkü gibi kendini oynattırmayı başarıyor. Çükü içeriği çok zengin olmasına karşın çoklu oyuncu modu, çevrimiçi oynama özelliği gibi fazladan artıları mevcut. Oyunun atmosferi ilk oyundaki kadar iyi. Tabi çok fazla beklenti içerisinde olunmayacağını zaten ilk oyunda kendisi göstermişti.

Borderlands 2 - Oyundaki ufak robotları tamir ederek onları kurtarmalısınız
Borderlands 2 – Oyundaki ufak robotları tamir ederek onları kurtarmalısınız

Fakat bu oyunda önceki oyundaki atmosfer kadar karmaşa, kaos ve aniden çıkan çatışmalar söz konusu. Bu da hikayesine bağlı kalsa da bir bakıma yarı açık dünya oyunu diyebileceğimiz hissiyatı veriyor. Oyundan daha fazla zevk almanıza olanak sağlıyor ve oyundaki müzikler de bunu destekler nitelikte.

Borderlands 2 - Bol savaş
Borderlands 2 – Bol savaş

Grafikler konusunda yarı çizgi film, yarı 3 boyutlu modelleme karşımı böyle bir durumu ortaya çıkartıyor. Aslında direk 3 boyutlu 3D grafik motorları oyun içerisinde bazı hatalar sonucunda kontrol ettiğiniz karakterlerin sıkışması ya da takılması söz konusu olabiliyorken bunu kullandıkları teknoloji ile üstesinden gelebilmiş Gearbox Software. Bu açıdan da baktığımızda demek ki hatasız bir oyun olabiliyormuş. Özellikle de grafiksel takılma durumlarında. Bunu da biz oyunculara bu oyunla göstermiş oldular.

Oynanabilirlik ise FPS oyunlarındaki ile aynı. Hatta oyunu konsol makinelerinde de göreceğiniz için joypad ile oynamanız mümkün. O kadar ergonomik ve tasarımsal rahatlık sunmuşlar. Zaten genel anlamda oyun kontrol konusunda sıkıntı yaşatmıyor. Tabi oyunu oynarken kullandığınız silahların gücü ve sizin kullandığınız diğer ekipmanlar büyük önem taşısa da sonuçta kontrol çok daha önemli bir rol oynuyor bu tür oyunlarda.

Oyunun önceki serisinden devam eden bir hikayesi var. Hikâyenin devam etmesine karşın çok farklı bir noktada ilerliyor. Yani aynı haritada değilsiniz, aynı karakterler yok, farklı düşmanlar var. Mesela robotlar var. Tabi yine psikopatlar var, büyük dev gibi askerler var.

Lakin oyun içindeki büyük canavar ve insan kapışmaları da bolca var. Oynanış süresi ise bayağı uzun diyebilirim. Bu da sizi oyunun derinlerine götürüyor bir bakıma. Hatta bir zaman gelip “arkadaş ben neredeydim, nasıl buraya kadar geldim” dedirtmesi uzun sürmüyor. Tavsiyem oynarken görev listenizi takip ederek ilerleyin. Yoksa bir andaki kargaşadan gitmeniz gereken yerin çok uzağında kendinizi görebilirsiniz. Bu da hayli oynama sürenizi elinizde olmadan uzatacaktır.

Genel olarak baktığımızda Borderlands 2 grafikleri, oynanışı, mekanikleri ve eşsiz oyun zevki ile çok şey veriyor. Vaat etmiyor, bizzat yaşatıyor açıkçası. Bence arşivinizde olması gereken nadir FPS oyunlarından. 2012 yılından bu yana birçok defa oynayıp, kaldırıp, sonrasında arşive itelediğim olmuştur. Zaman zaman yine açıp oynuyorum. Gerçek anlamda oyun dedirten bir yapım. Şu sıra fiyatı da çok ucuz zaten.

Tabi oyunun ana kısmı çok ucuz ama indirilebilir içeriklerle birlikte bir seçkin oyun fiyatı ediyor. Hatta Steam üzerinde bir paket var ki bütün hepsi dahil olmasının yanında, bir de Borderlands 3 oyununu da alabiliyorsunuz. Tabi o paket de biraz daha ucuz. Bence alın ve oynayın, bu zevkten kendinizi mahrum bırakmayın derim. Tabi seçim yine de sizin.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Dying Light – İnceleme

GamerAdmin

Tropico 6 – İnceleme

GamerAdmin

The Forest – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku