22.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Bolu – İnceleme

Bolu – İnceleme
Bolu – İnceleme

Bolu – İnceleme; Türk yapımı oyunlarda son yılları kapsayan birçok oyun üretildi, fikirler oyunlara aktarıldı. Bir de Avrupa’da oyun sektöründe 3. Sıraya yükseldiğimiz gerçeği var.

Hani bazı aklı geriler bok atarak; “Bunun çakması, şunun özentisi” kafasıyla yaklaşıyorlar ya, işte Avrupa’da 3. Sırada olmamızı bu gerzeklere rağmen gururla söyleyebiliyorum.

Bakın bir oyunu eleştirebilirsiniz (o özgünlüğe sahipseniz), kötü bulabilirsiniz, eksiklerini dile getirebilirsiniz ama BOKLAYAMAZSINZ! Hele bu oyunu yapan da ülkenizin insanı ise.

Sorununuz Ne?

Bolu - İnceleme
Bolu – İnceleme

Daha suya “agu” dedikleri anda oyun sektörünün ortasına düşenler, oyun yapımının ne kadar zor bir iş olduğunu anlayamazlar. Eleştirel bir bakış açısı da yoktur bu kimselerin.

Sebebi uzakta değil, bu kimseler ailesinden arakladıkları, bir şekilde kolay eline geçirdikleri paralarla linç etmeyi, kendi egolarının köleleri olduklarından yapmaktalar.

Her şeyi para ile elde edemezsiniz! Para bir araçtır, kötüleyenler, hakaret edenler ne zaman oyun çıkartacaklar diye bekliyorum hala! Sorununuz ne kuzum? Yeteneğiniz yoksa kötülemeyin!

Her Şeye Rağmen!

Bolu - İnceleme
Bolu – İnceleme

Daha bu türlerin kafalarında uçkurları ile aynı orantıyı ve aynı paydada buluşan, bu şekilde çalışan bir zihin yapısı varken yeteneği olanları anlamalarını beklemek zavallılık olur.

Türkiye’de oyun yapmak özellikle son yıllarda yetenekten, paradan, yatırımdan çok daha fazla cesarete bakıyor. Çünkü Türk oyuncusu olduğunu düşünen bir kesim oyundan anlamıyor.

Yıllarca başka firmaların çöplerine para verdikleri için, fikri cesaretiyle oyuna çeviren yetenekli Türk oyun yapımcıları karşısında cahil acımasızlığı ile linç etmelerini bir halt sanıyorlar.

Helal Olsun!

Bolu
Bolu

Bilmeyen okurlar için dile getireyim, 1989 yılından bu yana oyun sektöründe iyi bir izleyici ve oyuncuyum. Sakın ama sakın, beni fenomen ya da yayıncılar ile kıyaslamayın.

Şov yapmak ile oyun oynamak, oyuncu olmak arasındaki farkı anlayabilmeniz için en azından bu kadar yılı bu sektörde harcamanız gerekiyor ki farkı anlayabilesiniz.

Ben cesaretlerinden ötürü, yaptıkları işin doğru olduğunu peşlerinden 40 iti havlatarak ispatlayan Türk oyun yapımcısı kardeşlerimize ve abilerimize helal olsun diyorum.

Sadece Oyun Oynamak

Bolu
Bolu

Hayatın olağan akışına baktığınızda sadece oyun oynayarak geçirilen bir hayata sahip olamazsınız. Yani hayatınızdaki kısa molalarda oynadığınız oyunlar yüzünden de uzman olmazsınız.

Bir oyun için detaylı eleştiri yapabilmek, sanatsal, kültürel ve diğer birçok etkenleri görebilmeyi gerektirir ki bir oyunun eleştirisini yapıyorum diyenler zaten eleştiri yapmıyordur.

Oyun ile ilgili hissiyatı dile getirmek eleştiri değildir. Bir firmanın tarafgirliğini yapmak eleştiri değildir, bir oyunun müptelası olmak eleştiri yapabileceğinizi göstermez.

Ne yani?

Bolu
Bolu

Sayın oyun severler ve okuyucular, bir oyunu satın almanız, her türlü hakareti, kötü sözü söylemeniz anlamına gelmemektedir. Özellikle bu durumun hukuki bir yaptırımı olduğunu da hatırlatırım.

Sonuçta bireyler arasında topluma açık olmayan yerdeki söylenen sözler kişilerin karşılıklı olan diyaloğu ya da samimiyetinden gelir. Ama tersi işte orada sıkıntı olur.

Siz bir oyuna bu muameleyi yapmıyorsunuz, yapımcısına, çalışanına, ona emek verenlerine ve markaya yapıyorsunuz. Marka itibarını zedeleyici hareketler para ve hapis cezası ile sonuçlanır.

Bu Kadar Laftan Sonra…

 

Yukarıda yazdıklarımı iyi okursanız, en azından bir oyuna nasıl bakmamanız gerektiğini anlarsınız. Çünkü bir şeyin hakkının verilmesini istiyorsanız da onu geliştirici olmanız gerekiyor.

Sonuçta siz para verip oyunu alıyorsunuz, eksiklerini söylediğinizde ise emin olun yapımcılar hakaret olarak algılamıyor, tabi hakaret ve kötülemeler dışında.

Hepimiz aynı gemideyiz. Düşünün daha kaç yıl önce çıkan bir oyunla hala gururlanırken, şimdiki yeni nesil yapımcıların cesaretiyle gururlanarak geliştirici olmalı, yapıcı olmalı ve kırıcı olmamalıyız.

Oyuna Geçmeden Son Not

 

Birlik olurda objektif bakmayı başarabilirsek, Zynga gibi firmalara kafa tutabilen oyunlar yapmaya devam edebilir, belki de ileri süreçlerde EA gibi firmalarla aşık atabiliriz.

Bakın size demiyorum gözünüz kapalı, eliniz açık, taparcasına sadece Türk oyunlarını övün diye. Eleştirel kısmınızı geliştirirseniz, oyunların da kalitesi yükselecektir.

Çok hayalperest olursanız Amerikan oyuncuları gibi, çok propaganda işine girerseniz Rus oyuncuları gibi bir duruma düşürürsünüz kendinizi. Siz sadece kendiniz olarak eleştirin yeterli…

Gelelim Oyunumuza

 

Basit, içeriği tanıdık ama farklı bir tadı olan bir oyun yapmış Lophius Games. Türkiye’nin bağırında olan Bolu İlinde geçen bir birincil şahıs kamera açılı oyun Bolu.

Görev sistemine bağlı kalınarak ilerlemeli diyeceğimiz oyun, keşifleri ve yapacaklarınız ile aynı türlere farklı bir bakış açısı getirmiş.

Her yeni keşifle birlikte, yeni bir görevi yerine getirerek zevk alacağınızı düşünüyorum. Tabi oyun her yeni güncellemede de güzel şeylerle geleceğe benziyor.

Oynanabilirlik

 

Genel kontroller dışında oynanabilirlik biraz hantal. Doğal olarak yapım daha başlarda olsa da bu üstesinden gelinmeyecek bir durum değil. Açıkçası yapımcı sizi izliyor demeliyim.

Ne olursa olsun iyi niyetinizle geri dönüş verdiğiniz sürece sıkıntılar çözülür. Aksi halde yapımcının da insan olduğunu hatırlamak, her yapımcının da tanrı olmadığını kabul etmek gerekli.

Farenin kontrolü biraz hızlı ama o da düzeltilecektir kanımca. Sonuçta oyunu baştan sona mahvetmiyor.

Grafikler

 

Modellemeler, oyun için mekân modellemeleri ve karakter modellemeleri biraz Mon Bazou’yu andırıyor. Ama birilerinin kötülediği kadar değil! Bence iyi bir seçim yapmış yapımcı.

Basit oyun içi ekipmanlar kullanmış olsa da başta da dediğim gibi geliştireceğinden hiç şüphem yok. Gayet de başarılı olarak ilerleyecektir. Sonuçta GTA serisinde bile büyük hatalar olabiliyor.

Sade, anlaşılabilir ve gayet güzel.

Atmosfer

 

Sıradan, sade ve normal. Sizi oyuna bağlayan büyük bir etmen sadece görünende görevler. Ama isterseniz de oyun içerisinde serbestçe dolaşabiliyorsunuz. Bu da güzel bir etmen diyebilirim.

Geometri biraz farklı tasarlanmış, araba kullanımı bazen zorlayabiliyor, ama yürüyerek de bir noktadan diğer bir noktaya gidebiliyorsunuz.

Tabi enerji, yorgunluk gibi hayatta kalma oyunlarındakine benzer metrikleriniz var. Onlara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Genel Bakış

 

Güzel bir fikrin oyuna dönüştürülmesi hatta farklı olarak geliştirilmesine devam edilmesi iyi bir konsept diyebilirim. Sonuçta emeklemeden asla yürümeyi öğrenemezsiniz.

Bu konuda yapımcı arkadaşımıza teşekkür etmek isterim. Çünkü bir ülkede ne yazık ki zekilerden daha fazla aptallar da mevcut. Bunları bizlere gösterdiği için de ayrı bir teşekkürü hak ediyor.

Farklı bir atmosfer içerisinde farklı bir deneyimi yaşamak istiyorsanız bence oyunu alın derim. Sonuçta oyun durduğu yerde sabit değil, gelişmeye devam ediyor.

Sonuç

 

Türk oyunlarının gelişimine katkıda bulunmayı seven, artık ülkemizde de bu konuda iyi bir Pazar oluşmasını isteyen oyun severlerdenseniz bence kaçırmayın derim.

En azından verdiğiniz paranın Türk bir kardeşimize gideceğini göz ardı etmeyin derim. Çünkü sadece oyuncuları salak yerine koyarak FIFA’da bile kart satışıyla ceplerini boşaltan bir kesim var.

Alın, oynayın, gelişime katkı sağlayın ve bence eğlencenin gerçekten özelleştirilebilir kısmına tanık olun. Sonuçta ortaya laf atarak yıllarca ertelenen oyunları duymaktan gına geldiyse biçilmiş kaftan.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

American Truck Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Rage 2 – İnceleme

GamerAdmin

Microsoft Flight Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku