22.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Blair Witch – İnceleme

Blair Witch – İnceleme
Blair Witch – İnceleme

Blair Witch, yani Blair Cadısı adında bir filmi orta yaşta olan bir çoğunuz (20-30’lu yaşlar) bilmez. Hatta hatırlamayanların olması da doğal.

Bu film aslında birçok Paranormal Activity gibi korku filmlerinin ilham kaynağı olduğunu da bilenleriniz azdır.

Sinema tarihinde korku filmleri furyasının ufkunu açan bu filmin, incelemesini yaptığım oyun olarak dikkate aldığınızda dördüncü oyun.

Korku Filminden Oyun Dünyasına

Blair Witch – İnceleme - Lionsgate Games
Blair Witch – İnceleme – Lionsgate Games

Filmin çıkış tarihi olan 1999’dan 2001 yılına kadar olan süreçte üç farklı geliştirici korku içeriğini oyuna dönüştürmüş fakat teknolojiye yenilmiş.

Oyunların yapımlarında fikir üretimi en zor olan durumdur. Bir düşünce oyun olmadan önce birçok engeli aşmalıdır ki masaya yatırılıp bu uygulamaya geçebilsin.

Filmdeki korku içeriği oyuna dönüştürülebilir olması hasebiyle yapılan bu üç oyun da aslında çok farklı bir hikâye üzerine serpiştirilerek çıkartılmış.

Artık Yeni Bir Soluğa İhtiyaç var mıydı?

Blair Witch – İnceleme - Artık Yeni Bir Soluğa İhtiyaç var mıydı?
Blair Witch – İnceleme – Artık Yeni Bir Soluğa İhtiyaç var mıydı?

Genel olarak eski yapımlara baktığınızda gerçekten oyuna yeni bir soluk, yeni teknoloji ile kendini hatırlatması açısından ihtiyaç vardı.

Hatta oyundan hemen önce çıkan ikinci filmin ardından olması da çok daha büyük reklam yapmasına olanak sağladı Blair Witch’in.

Lionsgate bir film yapımcısı olsa da oyunlara da arada sırada bulaşan bir şirket. Bloober Team olarak yeni oyunu yapmaya başlayıp 2019 yılında piyasaya sürdüler.

Peki Oyunun Film ile Bağlantısı Var mı?

Peki oyunun film ile bağlantısı var mı?
Peki oyunun film ile bağlantısı var mı?

Bilinen yapımlarda orijinallik konusunda film ile bağıntısı olan oyunlar genelde tutulmuştur. Lakin hali hazırdaki oyunda bu söz konusu değil.

Tabi baktığınızda işi trajediye boğarak korku etmenlerini fazlalaştırmak oyunun oynanış zevkini baltalıyor.

Düşünsenize filmde hoplatan bir sahne varken siz oyunda buna hiç rastlamıyorsunuz, her seferinde bir şizofreni ortamında debeleniyorsunuz.

Blair Witch – Grafikler

Grafikler
Grafikler

İçerik olarak bir korku türü olan oyun, grafikler konusunda biraz sıkıntılı. Sıkıntısı grafik modellemesinden kaynaklanmıyor.

Kaynaklanan grafiğe de etki eden optimizasyon sorunları. Ortalama 40-50 fps alabileceğiniz bu oyun gerçekten sıkıntılı olabiliyor.

Sanırım bunda en büyük etken DirectX 11 üzerine inşa edilmiş olması. Çünkü oyunda önerilen Nvidia GTX 1070 8GB Vram li ekran kartı ile de böyle.

Blair Witch – Oynanabilirlik

Oynanabilirlik
Oynanabilirlik

Grafiklerdeki kare / saniye oranı düşük olsa da çevresel etmenlerde modellemeler iyi. Oynamayı etkileyecek bir durum yok.

Anlayacağınız üzere hata ya da oyunun kontrol grubunda bir sıkıntı söz konusu değil, zaten  partneriniz olan köpeğiniz Bullet ile her şey daha rahat.

Sadece bir yerde grafiksel olarak sıkıntı yaşadım, malum  zıplama olmadığı için sakın geri dönüşü olmayan tümseklere çıkıp inmeyin, üzülürsünüz.

Blair Witch – Genel Bakış

Genel Bakış
Genel Bakış

Oynama süresi çok uzun olmayan bir oyun. Ekranın başından ayrılmadan neredeyse 4,5-5 saatte bitirebiliyorsunuz.

Sonuçta zorluk seviyesi olmayan bir oyunda bu süre çok daha kısa kalıyor. Filme bağıntı kurmayan, süre olarak da farklılaşıyor.

Silent Hill kafasıyla da birçok senaryo kurulmuş, yetersiz. Ücret olarak baktığınızda ise belki hak ediyor, fazlası değil.

Blair Witch – Sonuç

Sonuç
Sonuç

Eğer ki bu kıt oyun döneminde biraz hikâye, korku ve bir karakterin dünyasını merak edenler için güzel bir yapıt.

Bilmeniz gerekir, oyunun geçtiği olaylar ile filmde sadece mekanlar birbirine benziyor. Onun haricinde aldanıp da almayı düşünmek hata olur.

İndirimde 15-20 TL civarında alabileceğiniz hikayesi olan güzel bir korku oyunu. Daha fazlası için heyecana kapılmayın derim.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Max Payne – İnceleme

GamerAdmin

Call Of Juarez: The Cartel – İnceleme

GamerAdmin

Company Of Heroes 2 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku