27.3 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Binary Domain – İnceleme

Binary Domain - Savaş efektleri ile gerçekten güzel grafikleri mevcut.
Binary Domain – Savaş efektleri ile gerçekten güzel grafikleri mevcut.

Sega‘nın oyunları genelde Nintendo gibi konsollarda ve kendi ürettiği oyun makinelerinde hep gönlümüzde bir taht kurmuştur. Binary Domain – İnceleme yazımda değineceğim.

1990’larda Mega Drive serisi, 1990’ların sonuna doğru Nintendo‘ya rakip olması için ürettiği Dream Cast, hatta öyle ileri gittiler ki o tarihlerde bile Sony Playstation‘un bile tek rakibi gösteriliyordu. Fakat her ne olduysa Playstation 2 çıktıktan sonra satıştaki düşüşleri göstererek geliştirilmesi durduruldu. Sonrasında da malum tarihin tozlu sayfalarına bırakıldı.

Binary Domain - Aksiyona Hazırlıklı olun.
Binary Domain – Aksiyona Hazırlıklı olun.

Fakat Sega oyun yapımı konusunda ise asla geri adım atmadı. Zaten 1990’ların başından bu yana geliştirip oyunculara sunduğu “Sonic” adlı oyunu geliştirmeye devam etti. Hatta çoklu oyun platformunu da oyun makinelerine Dream Cast ile ilk uyarlayan firmadır dünyada. Bunu da geliştirip çok oyun platformuna fark yaratmış olsa ki, Binary Domain adlı oyunda tek oyunculu veya çok oyunculu platformda da ilginç bir özellik var.

Sesli komut sistemi ile partnerinizin ne yapması gerektiği açısından komut vererek, yardımcı oluyorsunuz. Tek oyunculu platformda oynadığınızda da yanınızdaki partnerimizi bot olarak görmemizi unutturuyor aslında. Yani bir kolu indireceğiniz durumda, partnerinize bunu sesli olarak söyleyip siz de gelen düşmanları oyalayabiliyorsunuz.

Binary Domain - Birbirine benzeyen sahneler olsa da her daim saldıran düşmanlar var.
Binary Domain – Birbirine benzeyen sahneler olsa da her daim saldıran düşmanlar var.

Tabi bu özelliği kullanmadan önce seçenekler kısmından sesinizi tuş karşılığı olan ya da komut karşılığı olan kaydediciye nakletmeniz gerekiyor. Kaydetmediyseniz, ne kadar da konuşsanız da gerekli işlemi yaptıramayacağınızı söylemem gerekiyor. Bu da bir dezavantaj ama heveslenmeyin. Ses komutları ne yazık ki İngilizce. Düzgün bir telaffuz ile söyleyemezseniz kayıt başarısız olabiliyor. Bazen çok uzun süre uğraşmanız da gerekebiliyor. Bu da bir kabir azabı diyebiliriz.

Sonuçta Sega Japon oyun yapımcı firması olsa da, uluslararası ofis ağına sahip. Buna istinaden de profesyoneller ile çalıştıkları için oyuncuların da sanırım bu telaffuz konusunda aynı olacağını düşünmüş olmalı ki, kayıtlarda gerçekten gıcık edecek durumda sorunlar olabiliyor.

Binary Domain - Zorlayacak android ve büyük canavar robotlar karşınıza gelecek.
Binary Domain – Zorlayacak android ve büyük canavar robotlar karşınıza gelecek.

Neyse, gelelim oyuna ve oyunun betimlemesine. Oyunda bir hikaye var ve bir time üyeyiz. Tabi ilk bölümde hem oynanışı kavrıyoruz, hem de yanımızdaki sadık partnerimiz ile göğüs göğse savaşıyoruz. Görevimiz ise zamanın bize karşı olan düşmanlarını, teröristlerini etkisiz hale getirip, büyük silahlarını yok etmek. Tabi bunda robotlar ve yarı insanımsı androidler de var. Hikaye bunun üzerinde ilerliyor.

Grafikler, modellemeler ve mekan görüntüleri tatmin edici. Ama fazlası değil. Resident Evil serisinde sık rastladığımız olaylara anlık tepki tuş kombinasyonu olayı bu oyunda da mevcut. O yüzden her an ne olabileceğini kestiremiyorsunuz. Dikkatlice partnerlerinize yakın pozisyon alırsanız sizin lehinize olacaktır.

Binary Domain - Farklı mekanlarda farklı düşmanlarla çatışmak her daim düşmeyen adrenalin demektir.
Binary Domain – Farklı mekanlarda farklı düşmanlarla çatışmak her daim düşmeyen adrenalin demektir.

Biraz uzun bir oyun gibi görünüyor bölüm olarak ama, güzel çatışma sahneleri mevcut. Tabi oyunun çıkış tarihi Steam üzerinde 27 Nisan 2012 olmuşsa da, aradan bir oyun için uzun bir süre geçmiş diyebiliriz. Bunu hatta çoklu oyun platformunda oyuncu kısırlığından da rahatça anlayabilirsiniz. En kötüsü de oyunda Steam üzerindeki bazı başarımların çoklu oyun platformunu gerektirdiği.

Binary Domain - Tabi timinizle de bir çok yerde bulunacaksınız.
Binary Domain – Tabi timinizle de bir çok yerde bulunacaksınız.

Genel anlamda savaş aksiyon oyunlarından güzel bir yapıt olduğunu söylemem gerek Binary Domain‘in. Ama daha fazlası değil. Çok yönlü bir hikaye yok. Tek düze savaşlar, oynanabilirlik konusunda kısmen zorluk derecesi yüksek. O sebeple sadece eğlence için, bir kaç vurdu kırdı yapmak için alınabilir. Daha fazlasını beklemeyin derim.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

The Forest – İnceleme

GamerAdmin

Sleeping Dogs: Definitive Edition – İnceleme

GamerAdmin

The Evil Within – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku