27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz?

Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz?; NASA’nın 1969 yılında gerçekleştirdiği Apollo göreviyle birlikte Neil Armstrong, Ay’a ayak basan ilk insan oldu. O zamandan bu zamana da komplo teorileri üreten kişiler, bunun sürekli sahte olduğunu, adeta bir filmmiş gibi kurgulandığını savundu. Hem de bunu yaparken birbirinden farklı argümanlar(!) kullandılar.

Kendi argümanlarını sunarken bir yandan da elimizdekileri sorgulayan bu kişiler, “madem bu görev yapıldı, kalıntılarını neden bugün göremiyoruz, neden bayraklar hâlâ orada değil?” gibi sorularla karşımıza çıkıyor. Gelin bu konuyu hep birlikte aydınlatalım.

Öncelikle Bayraklar ve İnişten Kalan İzler Hâlâ Orada

Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz? - Apollo 11 iniş bölgesi / NASA
Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz? – Apollo 11 iniş bölgesi / NASA

Bunu nereden biliyoruz?” diye merak edenlerimiz olacaktır elbette. Buradaki bilgilerimizin kaynağı, Ay’ın yörüngesinde bulunan ve yeryüzü şekillerinin detaylarını Dünya’ya aktarmakta olan Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) isimli uzay aracı. Söz konusu araç, geçtiğimiz yıllarda Ay’a dikilen bayrağın gölgesini ve astronotlar tarafından Apollo görevinde bırakılan izleri yakaladı.

Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz? - Apollo 17 iniş bölgesi / LRO
Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz? – Apollo 17 iniş bölgesi / LRO

Fakat biz böyle söylediğimizde aklınızda bayrak fotoğrafları canlanmasın. Zira LRO’nun yakaladığı görüntülerde sadece bayrağın gölgesi göze çarpıyor. O da sadece pikseller hâlinde.

Peki Neden Bayrağın Kendisini (ya da Artık Kendisinden Ne Kaldıysa Onu) Göremiyoruz?

Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz?
Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz?

Sorunun cevabı basit; çünkü bayrak hem küçük hem de uzakta. Ayrıca bildiğimiz üzere bu bayrak yere serilmedi. Onun yerine Ay’ın yüzeyine dikildi. Bu da LRO ile de baksak kendi teleskoplarımızla da baksak kendisini görmenin zor olduğu anlamına geliyor Zaten söz konusu bayrak, üstteki görsellerde bu yüzden gölgesi sayesinde fark ediliyor.

Tamam da Yok mu Bizde Şöyle Güzelinden Büyük Bir Teleskop? Buradan Diğer Gezegenleri Hatta Galaksileri Bile Görüyoruz Ay Dediğin Şuradan Şurası

Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz? - Keck Gözlemevi
Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz? – Keck Gözlemevi

Maalesef o işler öyle olmuyor. Uzay seviyesine çıktığımızda, söylediğimiz gibi Ay, şuradan şurasıymış gibi görünüyor. Fakat bu, Ay ile aramızda 350 ile 400 bin kilometre kadar mesafe olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu mesafe yetmezmiş gibi bir de üzerine dik şekilde yerleştirilmiş 125 cm uzunluğunda bir bayrağı görmek istiyorsanız Hubble’dan bile fazlasına ihtiyacınız var.

Hatta James Webb Teleskobu Bile Bu İş İçin Gereken Ölçülerin Yakınından Bile Geçemiyor

Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz? - Gran Telescopio Canarias
Ay’a Bırakılan Bayrakları Teleskopla Neden Göremiyoruz? – Gran Telescopio Canarias

Şu an Dünya’da bulunan en büyük teleskop, 10,4 metrelik ana ayna çapıyla Gran Telescopio Canarias (GTC). Hubble’da ise bu çap, 2,4 metreye düşüyor. Bize çok sayıda yeni kapı açan James Webb Teleskobu ise 6,5 metrelik ana ayna çapına sahip.

James Webb Teleskobu
James Webb Teleskobu

Ama Bizim Söz Konusu Bayrağı Görebilmemiz Daha Doğrusu Ayırt Edebilmemiz İçin 200 Metre Çapında Aynası Olan Bir Teleskoba İhtiyacımız Var

8,2 Metrelik Teleskop Aynası
8,2 Metrelik Teleskop Aynası

Sadece bu da değil. Bu teleskobu söz konusu boyuta ulaştırsak bile bayraklar sadece bir piksel olarak görünecektir. Çözünürlüğü (ve dolayısıyla boyutu) artırmak için de buna yönelik ekipmanlarla bu teleskobu donatmak gerekecektir. Fakat Ay’daki bayrakları görmek istiyorsanız kabaca ihtiyacınız olan donanım bu şekilde.

Meraklı olanlar, konunun matematiğine buradan ulaşabilir. Hesapların sadece bayrağı görmek için yuvarlanarak yapıldığını belirtelim. Peki siz, zaten orada olduğunu bildiğiniz ve kabaca gördüğünüz bir bayrağı görmek için bu kadar masrafa ve uğraşa girer miydiniz?

Peki Galaksileri Nasıl Görüyoruz?

Galaksiler
Galaksiler

Galaksiler için bunu mümkün kılan şey, uzakta olmasına karşın devasa boyutlarda olmaları diyebiliriz. Buna ek olarak parlak olmaları da teleskoplar tarafından görülmelerine katkı sağlıyor. Ay ise bu devasa parlak yapıların yanında küçük ve karanlık kalıyor.

İlgili Yazılar

İnsanlar Tek Eşli mi Yoksa Çok Eşli mi?

GamerAdmin

Hayatı Planlamanızı Sağlayan Zihin Haritası Uygulamaları

GamerAdmin

Facebook İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku