24.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Assassin’s Creed 2 – İnceleme

Assassin's Creed 2 - Suikastçı olarak bir başka zamanda İtalya'dayız.
Assassin’s Creed 2 – Suikastçı olarak bir başka zamanda İtalya’dayız.

Assassin’s Creed serisini hemen hemen duymayan yoktur. Assassin’s Creed 2 – İnceleme yazımla başlayayım. Hatta sitemizde bu konuda diğer iki oyunun da incelemesini yapmıştık. İncelemeden kasıt az ve özet bir şekilde oyunun kafanızda canlandıracağı kadar şekillenmesine yardımcı olmak. Yoksa diğer siteler gibi pof poflayıp sonrasında da cebinizdeki parayı da umutlandırıp harcatmak değil.

Burada aslında en büyük farkımız. Amaç oyun firmalarının değirmenine su taşımak yerine, objektif olarak oyuncuların yanında durup memnuniyetleri konusunda hem fikir olmak. Tabi oynadığım o kadar oyun ve edindiğim tecrübeyle de size bir ufak ışık olması da benim için önemli.

Assassin's Creed 2 - Grafikler gerçekten çok detaylı ve göz alıcı.
Assassin’s Creed 2 – Grafikler gerçekten çok detaylı ve göz alıcı.

Gelelim oyunun neden 2 olarak adlandırılmasına. Ya aslında Brotherhood 2. oyun olsa da, bir bakıma uzun olacağını düşünmüş olmalı ki Ubisoft Montreal çalışanları, bunu ikiye bölüp pazarlama ve kazanç anlamında daha fazla kazanacaklarını düşünmüş olsalar.

Bence bu oyun bu şekilde değil de, aynı kutu içerisinde 2 DVD olarak piyasaya sunulsaydı ve ona göre bir ücretlendirme yapılsaydı daha mantıklı, daha karlı bir iş olabilirdi. Nasıl ki Steam üzerinde firmaların yaptığı oyunları Bundle ( yani toplu paket ) şekilde satması söz konusu oluyorsa, bunda da bu şekilde bir yola gidilebilirdi. Fakat gidilmediği için 3. oyuna serinin 2 numarası olarak adlandırdığı aşikar Ubisoft Montreal‘in.

Assassin's Creed 2 - İlk oyundan bu yana serinin oyunlarında artık yüzebiliyor karakterimiz.
Assassin’s Creed 2 – İlk oyundan bu yana serinin oyunlarında artık yüzebiliyor karakterimiz.

Brotherhood‘da hikaye Roma‘da geçiyordu hatırlıyorsanız. İşte bu ikinci oyun ise İtalya’nın Venedik (Venezia, Venice) şehrinde geçiyor. Tabi yine tapınakçıların peşinden koşturuyoruz ve İtalya‘daki yönetime sızan hainleri de temizleme çabasına giriyoruz. Bu tarz bir aksiyonu da tarihin eski, tozlu zamanında yaşıyoruz aslında.

Hikayesi dopdolu, yeni silahlar, yeni ortam ve grafik modellemelerde ise gerçekten devrim niteliğinde bir platform oluşturulmuş. Karakter modellemelerinin güzelliği yanı sıra, mekan ve ortam için de gerçekten mükemmele yakın diyebiliriz. Hem de sisteminizi kasacak bir donanım isteği olmadan.

Assassin's Creed 2 - Oyunda dezavantaj olarak görünen su her daim avantajınız olacak.
Assassin’s Creed 2 – Oyunda dezavantaj olarak görünen su her daim avantajınız olacak.

Önceki serilere nazaran daha fazla silah seçeneği, çoklu oyun platformu konusunda da farklı kıyafet seçenekleri de çeşitlendirilmiş ve başarılı da olmuş. Yalnız oyun içerisindeki parkur ise zaman zaman çok fazla olabiliyor. Yani bir kilise de gizli bir geçitten geçtiğinizde geldiğiniz yerde çıkışı bulmak adeta kabir azabı olabilir. Bunu da göz önünde bulundurarak oyunun hikayesindeki silsileyi takip edin derim.

Yan görevler de ne olursa olsun görev haritasını tam olarak tamamlamada büyük bir öneme sahip. Yan görevleri de bitirmeden ana görevleri yapmak hikayeyi kaçıracağınız anlamına gelir. Aslında kitabın başını be sonunu okumak gibi olacaktır. Oyundaki yönetim vasfında olan karakterlerin isimlerini hatırlayın ve aklınıza kazıyın derim. Çünkü bir kaç yan karakter haricinde (bu yan karaktere doğal olarak baş karakterimiz Ezio da dahil) diğer karakterlerin tümü tarihte yer alan kişilikler. Genel kültür anlamında da size katacağı çok şey olacaktır.

Assassin's Creed 2 - Meydanlarda, açık alanlarda yapacağımız kapışmalar dezavantajınızadır.
Assassin’s Creed 2 – Meydanlarda, açık alanlarda yapacağımız kapışmalar dezavantajınızadır.

Roma’nın eski zamanlarında, Bizans döneminde özellikle yer alıp, zamanı yaşamak, tarihte yer alan karakterleri öğrenip, nasıl entrikalar yaşadıklarını az çok kavramak için gerçekten güzel bir baş yapıt Assassin’s Creed 2. Tabi bu oyunda da Desmond’ın da hikayesi bir başka boyutta da devam ediyor. Yani önceki serilerde olduğu gibi de bu durum da devam ediyor. Onu da oynayarak yeni yüzyılda Desmond‘ın ne aradığını, neyin peşinde olduğunu da anlıyor olacağız.

Assassin's Creed 2 - Su uyur, düşman uyumaz.
Assassin’s Creed 2 – Su uyur, düşman uyumaz.

Arşivinizde bulunması, müzikleri ve atmosferi ile oynanabilirliği gerçekten güzel harmanlanmış bu oyunu kaçırmadan, özellikle de Steam üzerinde indirimde iken alın derim. Hiç sıkılmayacaksınız…

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Satisfactory – İnceleme

GamerAdmin

Serious Sam: Siberian Mayhem – İnceleme

GamerAdmin

Ryse: Son Of Rome – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku