27.3 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

Apple Cihazları Olanlar Yandı!

Apple Cihazları Olanlar Yandı; ABD merkezli teknoloji devi Apple, yayınladığı açıklamayla milyonlarca kullanıcısını adeta şoke etti. Teknoloji devi Apple, kamuoyunu bilgilendirmek için paylaştığı açıklamada, iPad, iPhone ve Macbook kullanıcılarına adeta şok geçirtti.

iPad, iPhone ve Macbook’ları etkileyen bir güvenlik açığı tespit edildiğini açıklayan Apple, bilgisayar korsanlarının söz konusu açığı kullanarak cihazları tamamen ele geçirebileceğini ifade etti. Sorunun çok ciddi olduğunu belirten Apple, güvenlik açığını engellemek için yeni bir sistem güncellemesi yayınlayarak kullanıcılarından söz konusu güncellemeleri bir an önce yapmalarını istedi.

Apple Cihazları Olanlar Yandı!
Apple Cihazları Olanlar Yandı!

Güvenlik Açığından Hangi Cihazlar Etkilenecek?

Apple tarafından yayınlanan açıklamanın ardından söz konusu güvenlik açığından hangi cihazların etkileneceği ve kaç kullanıcının bu açıktan zarar gördüğü merak konusu oldu. Apple kullanıcıları, hangi cihazların güvenlik açığından zarar göreceğini araştırmaya başladı.

Sistemdeki güvenlik açığından kaç kullanıcının etkilendiğini açıklamayan Apple‘dan yapılan açıklamada söz konusu güvenlik açığından şu modellerin etkileneceği belirtildi:

iPhone 6S ve sonraki iPhone modelleri

iPad 5. Nesil ve sonraki iPad modelleri

iPad Pro ve iPad Air2

MacOS Monterey kullanan tüm Mac bilgisayarları

Gazeteciler Bir An Önce Sistemlerini Güncellemeli

SocialProof Security isimli güvenlik şirketinin CEO’su Rachel Tobac, İngiliz basınından Guardian’a verdiği röportajda, bilgisayar korsanlarının söz konusu güvenlik açığını kullanarak yönetici erişimini ele geçirebileceklerini ve böylece cihazın sahibi gibi işlem yapabileceklerini söyledi. Özellikle aktivistler ve gazetecilerin devlet boyutunda casuslukların hedefinde olabileceklerinin altını çizen Tobac, bir an önce sistem güncellemesini yapmaları gerektiğini vurguladı.

İsrailli NSO Group gibi ticari casusluk programları geliştiren şirketlerin bu gibi sistem açıklarını kullandıkları biliniyor.

Macbook kullanıcılarına gelen yazılım güncellemesi mesajı.

Apple Cihazları Olanlar Yandı!
Apple Cihazları Olanlar Yandı!

iPhone kullanıcılarına gelen güncelleme mesajı.

İlgili Yazılar

Borçelik Yeni Teknolojileri Kullanarak Bakım ve Üretim Kalitesini Kusursuzlaştırıyor

GamerAdmin

Apple Viral Olan Çalışanını Kovmakla Tehdit Etti İddiası

GamerAdmin

Meta Sohbet Botu Mark Zuckerberg Hakkında Açıklama Yaptı

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku