19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Antik Lav Mağaralarında 70 Yeni Mikrop Türü Keşfedildi

Antik Lav Mağaralarında 70 Yeni Mikrop Türü Keşfedildi; Canlı türü denince ilk akla gelenler kesinlikle bakteriler ve mikroplar değil, farkındayız. Ancak bilim için yeni bir hayvan türünün keşfi ile yeni bir bakteri türünün keşfinin bir farkı yok zira yeni herhangi bir tür, bilimde açılan yeni bir çağ demek.

Hawaii adalarında yer alan antik lav mağaralarını araştıran araştırmacılar, birçok yeni bakteri ve mikrop türü keşfettiler. Bu bakteri ve mikrop türleri, araştırmalara göre 800 yıl önce oluşmuş. Gelin detaylara bir göz atalım.

Antik Lav Mağaralarında 70 Yeni Mikrop Türü Keşfedildi
Antik Lav Mağaralarında 70 Yeni Mikrop Türü Keşfedildi

70’ten fazla yeni mikrop ve bakteri türü keşfedildi

Hawaii adalarındaki lav mağaralarından elde edilen örneklerden 70 tanesinin RNA analizleri, hali hazırda lügat içerisinde yer alan mikrop ve bakterilerle karşılaştırıldı ve bir karşılık bulunamadı. Bu sayede 70 adet yeni mikrop türü keşfedilmiş oldu.

Verilere göre bu mikropların kimisi 65, kimisi 800 yıl önce oluşmuş ve neredeyse hiç güneş ışığı almamışlar. Ayrıca mikroplar ve bakterilerin bazıları toksik mineraller ve gazlar da barındırıyor. Araştırmanın yazarları, “Bu, mağaraların ve fümerollerin yeterince keşfedilmemiş çeşitli ekosistemler barındırdığını gösteriyor” diyor.

Antik Lav Mağaralarında 70 Yeni Mikrop Türü Keşfedildi
Antik Lav Mağaralarında 70 Yeni Mikrop Türü Keşfedildi

Bitkilerden sonra mikroplar, gezegenimizin biokütlesinin çoğunu ve Dünya’nın derin yeraltındaki neredeyse tüm biokütlesini oluşturuyor. Ancak bu organizmalar çok küçük oldukları ve ekstrem ortamlarda yaşadıkları için bilim insanları tarihsel olarak onları genelde görmezden geliyorlar.

Son yıllarda yeraltı mikropları, Mars’ta bulunanlara çok benzer ortamlarda bulundukları için daha fazla ilgi görmeye başladı ancak bu konuda daha kat edilecek çok yol var. Yeni keşfedilenlerden biri olan Chloroflexi mikropları, nispeten karanlık koşullarda ışık enerjisini kullanarak ekosistemde fotosentez yapabiliyor (en azından düşünülene göre). Ancak dediğimiz gibi, daha kat edilecek çok yol var.

İlgili Yazılar

Beynimizin Bir Oyunu Thatcher Etkisi Nedir?

GamerAdmin

Ergenlik Çağındaki Gençler Annelerini Neden Dinlemez?

GamerAdmin

Spotify Hesap Kapatma Hesap Silme Nasıl Yapılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku