18.7 C
İstanbul
15 Haziran 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

Amastia: Hiç Meme Olmamasına Sebep Olan Nadir Bir Hastalık

Amastia; Kadınların en dezavantajlı olduğu noktalardan biri ne yazık ki göğüs hastalıklarıdır. Ancak bugün odaklanacağımız hastalık sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülen bir rahatsızlık.

Amasti, doğuştan meme ucunun olmaması durumuna verilen bir hastalık. Bu terimi bugüne kadar hiç duymamış olabilirsiniz. Çünkü kendisi son derece nadir görülen bir hastalık ve meme bölgesinde görüldüğü için kendiniz veya yakınınızda bu hastalık olmadığı takdirde şahit olmanız pek mümkün değil.

Amasti rahatsızlığına sahip insanlarda meme ucu ve areola bulunmuyor

Öncelikle amastinin tek meme ve çift meme olmak üzere iki farklı kategoriye ayrıldığını söyleyelim. Unliteral (tek yönlü) amast sadece bir memenin eksikliği anlamına geliyorken bilateral (çift yönlü) amasti ise her iki memede de uç olmadığı anlamına geliyor.

Ayrıca unliteral amasti durumlarında kişinin göğüs kaslarında da (pektoral kaslar) anomalilik bulunur.

Aslına bakarsanız amastinin tam anlamı sadece meme ucunun değil, meme üzerinde bulunan koyu ve pütürlü alanın da (areola) olmaması.

Yani bu hastalığa sahip olan insanlar, bugüne kadar alışkın olduğumuz meme ve uç yapısının aksi bir meme yapısına sahiptiler.

Durum çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için daha zor

Amastia
Amastia

Amasti, doğuştan gelen bir hastalıktır. Yani amasti ile sıkça karıştırılan amazi gibi daha sonradan gelişen bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlığa sahip erkekler günlük hayatta pek fazla zorlukla karşılaşmaz. Ancak ne yazık ki kadınlar için durumun aynı olduğunu pek söyleyemeyiz.

Amasti rahatsızlığına sahip kadınların yaşayacakları en büyük sorunlardan birisi tahmin edebileceğiniz üzere çocuk emzirmek olacaktır. Çocuk sahibi olmak ve daha sonrasında da çocuğuna anne sütü vermeyi isteyenler kadınların böyle bir şey yapması ne yazık ki mümkün değil.

Çünkü amasti yüzünden süt hatlarının oluşması engellenir ve dolayısıyla anne adayı süt üretemez.

Amasti, aynı zamanda Poland Sendromu olarak da nitelendiriliyor

İlgili Yazılar

Çin’in En Kalabalık Şehri Şanghay’dan Metaverse Adımı

GamerAdmin

Yeni Nesil AMD Ryzen Pro 5000 İşlemciler Sızdırıldı

GamerAdmin

Mavi Işık Filtresi Nedir, Nasıl Kullanılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku