27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Ağrı Kesiciler Ağrıyan Yeri Nasıl Buluyor?

Ağrı kesicilerin tarihi çok eskilere uzanıyor. Sümer‘de, Antik Yunan‘da ve Mısır‘da mersin ağacının yapraklarında bulunan salisilik asit, ağrıyı dindirmek için kullanılıyordu. Modern tıbbın babası Hipokrat ise söğüt kabuğunu ağrı kesici olarak kullanırdı.

18. yüzyılda söğüt ağacının kabuğundan elde edilen toz; ağrı, ateş ve iltihap durumlarında ilaç olarak kullanıldı. Modern anlamda ilk ilaç ise yine söğüt kabuğundan yapılan aspirindir. Saf halde Asetilsalisilik Asit(ASA) molekülünün sentezlenmesiyle piyasaya sürülmüştür. Peki insanlık tarihinde bu kadar eskiye uzanan ağrı kesiciler nasıl oluyor da ağrıyı dindirmeyi başarıyor?

Ağrı Mekanizmasının İşleyişi Oldukça Karmaşıktır

Ağrı Kesiciler Ağrıyan Yeri Nasıl Buluyor?
Ağrı Kesiciler Ağrıyan Yeri Nasıl Buluyor?

Vücudumuzun herhangi bir yerindeki hücrelerde bir sorun olduğunda anlık olarak bu sorundan haberdar olamayız. Çünkü hücre düzeyinde gerçekleşir. Vücudumuz daha sonra “Araşidonik Asit” salgılayarak sorundan haberdar olmamızı sağlar.

Araşidonik Asit, hücrelerdeki Siklooksijenza (COX) adındaki enzimlere bağlanır ve Prostaglandin oluşmasını sağlar. Bu sayede ağrı reseptörleri durumdan haberdar olur. Bu reseptörler omurilik ve deri arasında, kaslarda, bazı iç organlarda ve dişlerimizde mevcuttur. Reseptörler çok hızlı bir şekilde bu bilgileri beynimize iletir. Yani ağrıyı hissetmemizin öncesinde bu tepkime ve etkileşim zinciri yaşanır.

Peki Ağrı kesiciler Ağrıyı Nasıl Keser?

Ağrı Kesiciler Ağrıyan Yeri Nasıl Buluyor? - Aspirin'in kristal halini gösteren makro çekim.
Ağrı Kesiciler Ağrıyan Yeri Nasıl Buluyor? – Aspirin’in kristal halini gösteren makro çekim.

Aspirin gibi basit ağrı kesiciler ağrıyan bölgeyle temas ederek “Prostaglandin” adlı kimyasal maddenin üretimini sınırlandırır. Bu sayede sinir uçları beynimize ağrı uyarısı gönderemez ya da gönderilen uyarı şiddeti azalır.

Ağrı başlamadan önce hücrelerde Araşidonik Asit salgılandığını ve bunların Siklooksijenaz Enzimleri ile bağlanarak Prostaglandin oluşumunu sağladığını belirtmiştik. Siklooksijenaz Enzimleri‘nin aktif bölgeleri Araşidonik Asit ile anahtar-kilit misali oldukça uyumludur. Ağrı kesiciler araya girip bağlanmayı engeller ve ağrı sinyallerinin beynimize iletilmesinin önüne geçer.

İlaçlar Vücudun Tamamına Yayılır Belli Bir Noktaya Odaklanmaz

Ağrı Kesiciler Ağrıyan Yeri Nasıl Buluyor?
Ağrı Kesiciler Ağrıyan Yeri Nasıl Buluyor?

Eğer belli noktalara gidebilselerdi çok daha düşük dozda ilaç almak yeterli olurdu. Bu sayede ilaçların yan etkileri de önemli ölçüde azalırdı. Ayrıca ağrı kesicilerin ağrının nedenini kökten çözmediğini hatırlatmakta fayda var. Sadece beynimizin ağrıyı algılamasını geçici süreliğine durdurur. Bu nedenle ağrının kaynağının tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

İlgili Yazılar

Vücuttaki Morluklar Neden ve Nasıl Oluşuyor?

GamerAdmin

Saatlerin Üzerinde Yazan Quartz Nedir Ne Anlama Gelir?

GamerAdmin

Zoom Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku