27.5 C
İstanbul
18 Temmuz 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Agents Of Mayhem – İnceleme

Agents Of Mayhem – İnceleme
Agents Of Mayhem – İnceleme

Son 15-20 yılda oyun dünyası bir tür üzerinde uzunca zaman uğraştı ve hep devam oyunları ile oyuncuların kalbini kazandı. Agents Of Mayhem – İnceleme yazımla oyuna değinelim. Bunların en başında gelen Grand Theft Auto serisi ilk çıktığında biliyorsunuz ki 2 boyutlu bir pikseller birliği idi. Tabi şimdiki evirilme dönemine bakarsanız çok şeylerin değiştiğini gözlerinizle görebilirsiniz.

İşte bir bakıma birebir GTA serisine rakip olmasa da Saint’s Row adlı oyunu hatırlıyorsunuzdur. Bu oyun devamında o kadar çok seriye oyun kazandırdı ki bir ara oyuncular dur demek zorunda kaldılar. Yani oyun konsept olarak, oynanış ve mekanikler olarak güzel olsa da hikâye bazlı olarak bayağı bir kafa karıştırıcıydı. Sanırım son oyun olan Saints Row: Gat Out Of Hell oyunundan sonra kullanıcıların geri dönüşlerini de dikkate alarak çok farklı bir oyun yaptı; Agent Of Mayhem.

Agents Of Mayhem - Bir çeşit Battle Royal oyunu gibi ama değil.
Agents Of Mayhem – Bir çeşit Battle Royal oyunu gibi ama değil.

Bu oyun hem online içerikler barındırıyor hem de hikâye olarak birçok görevi yapabiliyorsunuz. Oyunun en benzer özelliği ise açık dünyada GTA gibi oraya buraya saldırabiliyorsunuz. Fakat biraz Saints Row, biraz da gizem katarak oyuna çok farklı bir noktaya getirmişler. Hatta zaman zaman Xcom serisindeki “The Bureau” oyununa benzettim.

Çünkü bir ana üs var ve siz sanki bir bakıma “Men in Black” filmindeki gibi bazı görevleri almak, bazı ekipmanları açmak için buraya geliyor, buradan sonra açılan bir transfer yerinden yer yüzüne ışınlanıp işinize başlıyorsunuz. Ne diyelim acaba biraz ondan biraz şundan alıp çok farklı bir konseptin çıkmasına mı neden olmuşlar ki?

Agents Of Mayhem - Bir kaç farklı karakter mevcut oyunda
Agents Of Mayhem – Bir kaç farklı karakter mevcut oyunda

Bildiğiniz üzere Saint’s Row serisi ile yükselişe geçen Deep Silver ve Deep Silver Volition sanki bu oyunların devamı niteliğinde bir oyun yapıp, aynı anda 3 karakteri yönetebileceğiniz, farklı silah ve özellikleri kullanabileceğiniz, sadece görevler konusunda üsse bağlı olduğunuz bir açık dünya inşa etmiş. Tabi etrafına biraz da çevirim içi müsabakalar da eklemiş ki sıralama kasabilsin insanlar diye.

Bu farklı geliyor göze ve açıkçası çok zorlayıcı müsabakalar da yok. Tabi ben her zaman bu tarz oyunları çevirim içi oynamayı sevmediğimden hep yaptığım önce tek kişilik oyunu hazmetmektir. Baktığımda çok farklı parkur ve hedefler var oyunda. Bu biraz aslında Saint’s Row geçmişi olan biri için çok uzak olmasa da hiç oynamamış biri için zorlayıcı olabilir. Çünkü oradan oraya zıplayıp bazı mekanizmaları aktif edip yolunuza devam etmelisiniz.

Agents Of Mayhem - Saints Row oyununa çok benziyor
Agents Of Mayhem – Saints Row oyununa çok benziyor

Grafikler Saint’s Row da kullanılan görsel oyun motoruna bağlı kalınarak yapılmış gibi gözüküyor. Bu motor özellikle Saint’s Row 3 oyunundan bu yana tanıdık bir teknoloji. Çok da net ve modellemeler gerçek anlamda iyi gözüküyor. Tabi biraz Fortnite esintisi yok değil ama platform olarak çok da ayrı dünyalar demek yeridir.

Mekân modellemeleri, yapay zekâ gibi şeyler de aslında sizin oyun içerisinde bir noktadan diğer bir noktaya ilerlemeniz gerektiğinde GTA’daki gibi birden olaya müdahil olmuyorlar. Tabi uzaylı yaratıklar her zaman peşinizde. Bir bakıma GTA’daki polislerin yerine burada uzaylı yaratıklar var. Bu da her zaman hedef haline geliyor olmanız ve daha fazla yapay zekaya sahip botlarla savaşmanız demek.

Agents Of Mayhem - Oyun grafik olarak tatminkar
Agents Of Mayhem – Oyun grafik olarak tatminkar

Oyun içi atmosfer ise zaten hayran olduğunuz zamanının müzikleri ile güzel bir harmana sahip. Aslında bu harman yine Saint’s Row ile geliyordu. Burada ise hikâye çok daha farklı olsa da yine araba içerisinde bir görev noktasına gideceğiniz sırada radyodan istediğiniz türü açabiliyor, zaten aksiyon anında ise oyundaki müzik aksiyona göre de sizi bir bakıma tetikliyor. Tabi bir süre sonra da buna alışıp oyuna uyum sağlayabiliyorsunuz.

Oyundaki mekanikler ise olduğu gibi yarı GTA, yarı Saint’s Row biraz da Crack Down diyebiliriz. Yani parçacık teknolojisini kullanan bir grafik motoru çevredeki her objenin parçalanabileceğini bize hissettiriyor. Tabi bu kötü anlamda değil ama bazen başınıza bela da olabiliyor.

Mesela araba kullandığınızda araba çok hızlı ise ve geliştirmediyseniz havaya uçması daha çok imkanlı hale gelebiliyor. Bu da daha fazla görev yapıp daha fazla özelliği kazanarak oyunda güçlü konuma gelmeniz ile doğru orantılı bir durum. O yüzden birçok defa ölecek ve geçemediğiniz yerleri tekrar tekrar deneyip geçmeniz gerekecek.

Genel olarak baktığınızda dolu bir oyun Agents Of Mayhem. En az 40-50 saat oyun zevkini size verebiliyor. Tabi sinir olacağınız bazı durumlarda olacaktır elbet ama çok da saç baş yolduracak cinsten değil. Oyun 2017 Ağustos ayında çıkmasına rağmen hala oyun severler tarafından beğeniliyor. Bazı kendini oyuncu sanan ölücü takımı yine Steam üzerinden oyuna saldırmış.

Yahu arkadaş sen sistem gereksinimlerine ve önerilen sisteme bakmadan oyunu Saint’s Row 2 zannedip 20 sene önceki bilgisayar sistemiyle oynamaya kalkarsan tabi ki verim ya da performans alamazsın. Anlamıyorum gerçekten, adam bu oyuna 10 TL verdi diye sallamış. Sen 10TL bu oyun muadillerine verip daha iyi performans aldığını mı sanıyorsun? Adamlar ver bakalım 300 TL derler, onu alacağına sistemini yenilersin eksiğini gediğini düzeltirsin.

Adam günlük harçlığı ile alabileceği en iyi oyundan Counter Strike zevki bekliyor, bu adama dünyanın en iyi hikâye ve modellenmiş oyununu versen ne halta yarar? Neyse siz bu tarz hatada kalmış zihniyetlere kulak asmayın. Tavsiyem sadece Türk oyun severlerin değil diğer ülkelerdeki yorumları da dikkate alarak hareket edin.

Çünkü bazı parazitler sırf oyunun fiyatı düşsün diye ağza alınmayacak küfürler ile inceleme yazıp eksi puanlar veriyor. Salaklar bilmiyor ki o oyunun fiyatı düşse de devamındaki oyun ülkene çok yüksek fiyatlarla ve dil seçenekleri varsa artık olmadan geleceğini. Ne diyelim cahillik böyle bir şey.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

The Walking Dead: No Man’s Land – İnceleme

GamerAdmin

Serious Sam 4 – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil 3: Nemesis – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku